Pełna wersja

zajawka, nacz. '45

2010-11-18 09:51

zajawka, nacz

Choć od pierwszych wyborów samorządowych minęło ponad 17 lat, potoczna wiedza o tym, jakie obowiązki wobec mieszkańców ma samorząd, jest mizerna i niepełna. Kto jest radnym? Czy spełnił obietnice wyborcze? Czego można oczekiwać i żądać od władz miasta lub gminy?

Przyjął się zwyczaj nazywania "miastem" lub gminą urzędu, który jest siedzibą władz lokalnych i miejscem załatwiania różnych spraw. W tym kontekście "miasto" i "gmina" są instytucjami świadczącymi różnego typu usługi i zarządzającymi pewnym obszarem naszego życia, z którym jednak niewiele mamy wspólnego. Zapominamy, że gmina to wspólnota lokalna mieszkańców i że jesteśmy współodpowiedzialni za to, jak nam się w niej żyje.

W niedzielnych wyborach wyłonimy ludzi, którzy rozpoczną lub będą kontynuować dobrą passę unowocześniania Polski od podstaw. Czekają ich niełatwe zadania. Na pewno będzie trudniej o unijne pieniądze. Następna kadencja będzie cięższa od obecnej kryzysowej. Zwłaszcza, że wszystkie samorządy w różnym stopniu są zadłużone.

Wybory samorządowe odbędą się 21 listopada 2010. Wybieramy wójtów, burmistrzów oraz radnych gmin, powiatów i województw w lokalach wyborczych od 8.00 do 22.00 - obecność obowiązkowa. A jeśli uważamy, że na karcie do głosowania nie ma osób godnych naszego głosu, wrzućmy do urny pustą kartę - taki gest może dać samorządowcom-politykom sporo do myślenia.

jb