1. Punkt pierwszy: naucz się wdrażać nowy nawyk
2. Punkt drugi: zainteresuj się pracą dodatkową
3. Punkt trzeci: ogranicz dotychczasowe wydatki
4. Punkt czwarty: spłacaj wszystkie zobowiązania na czas
Punkt pierwszy: naucz się wdrażać nowy nawyk
Wprowadzenie do codzienności zdrowych nawyków, czy to w kwestii prawidłowego żywienia, czy finansów, wiąże się z pewnym wysiłkiem. Mimo to, warto go podjąć. Gdy za kilka miesięcy Twoje konto oszczędnościowe ukaże, zamiast dzisiejszego 0, atrakcyjną trzy-, cztero-, a nawet pięciocyfrową kwotę, zobaczysz, że warto było się natrudzić. Aby wprowadzić w życie nowy nawyk, kup tradycyjną skarbonkę (najlepiej bez opcji wyjmowania pieniędzy, aby Cię nie kusiło), a następnie wpłacaj do niej codziennie drobną monetę. W zależności od Twoich możliwości, może być to złotówka, dwa złote czy pięć złotych dziennie. Po miesiącu skarbonka będzie pełna monet, a Ty utrwalisz sobie nawyk. Po pewnym czasie załóż konto oszczędnościowe i przelewaj na nie określony procent swoich dochodów.
Punkt drugi: zainteresuj się pracą dodatkową
Jeżeli zależy Ci na odłożeniu większych pieniędzy lub Twoje bieżące potrzeby są trudne do ograniczenia, pomyśl o podjęciu pracy dodatkowej. Mogą być to nadgodziny w firmie lub drobne prace dorywcze, takie jak na przykład prace porządkowe na działkach sąsiadów czy dorabianie przez internet.
Punkt trzeci: ogranicz dotychczasowe wydatki
Sklepy robią wszystko, abyś zainteresował się ich ofertą. Te stacjonarne kuszą zapachami pieczywa, cynamonu i pieczonego kurczaka. Internetowe zaś zachęcają rabatami wysyłanymi w newsletterach. Jeśli chcesz naprawdę zaoszczędzić, przestań robić spontaniczne zakupy. Do sklepu idź wyłącznie wtedy, gdy rzeczywiście masz coś konkretnego do kupienia. Na zakupy idź z listą - bez niej pokusa nabycia czegoś jeszcze będzie większa.
Punkt czwarty: spłacaj wszystkie zobowiązania na czas
Raty zobowiązań, które na siebie wziąłeś, mogą zostać powiększone o dodatkowe odsetki wynikające z Twojego spóźnienia we wpłacie. Lepiej do tego nie dopuszczaj, aby nie zużywać środków na niepotrzebne cele. Jeżeli masz do spłaty kredyt lub chwilówkę (na przykład w firmie http://extrachwilowki.pl czy http://gepardpozyczka.pl) przelej pieniądze na konto wierzyciela najlepiej tuż po otrzymaniu wypłaty. Wówczas będziesz miał pewność, że nie zapomnisz o tym.