Pełna wersja

Kryzys czy stabilizacja?

2010-11-18 13:38

Raport z biłgorajskiego rynku nieruchomości - jesień 2010.

Spadek popytu na mieszkania. Ostatnie miesiące na lokalnym rynku nieruchomości mieszkaniowych upłynęły pod znakiem stagnacji i lekkiej obniżki cen. Szereg czynników o znaczeniu regionalnym oraz ogólnorynkowym wywołał znaczący spadek popytu na rynku mieszkaniowym, skutkiem którego jest duża liczba mieszkań oferowanych do sprzedaży. Zwiększona podaż jest w znacznej mierze zasługą zrealizowanych ostatnio kilku inwestycji deweloperskich, które zapełniły istniejącą od pewnego czasu lukę mieszkaniową w naszym mieście. Znalezienie nabywcy na mieszkanie w Biłgoraju wymaga obecnie od sprzedających większych starań oraz dłuższego czasu oczekiwania sięgającego nawet do kilkunastu miesięcy. Najtrudniejsza sytuacja dotyczy mieszkań niekorzystnie zlokalizowanych, w starszych, nieremontowanych budynkach oraz położonych na ostatnich kondygnacjach. Pomimo tego, większość oferujących nie decyduje się na znaczące obniżki cen ofertowych sprzedawanych mieszkań. Właściciele utrzymują wysokie ceny lub rezygnują ze sprzedaży. Wyraźną korektę cen zaobserwować można dopiero po szczegółowej analizie cen transakcyjnych, które w skrajnych przypadkach bywają nawet o 20-30 procent niższe od cen wywoławczych. Generalnie jednak nadal pozostajemy w przedziale cenowym od trzech do czterech tysięcy złotych za metr kwadratowy.

Działki budowlane w cenie!

W porównaniu z cenami mieszkań, które odnotowały zauważalny spadek, ceny działek budowlanych w Biłgoraju oraz najbliższych okolicach utrzymują się na stabilnym poziomie. Atrakcyjne, niezbyt duże działki pod zabudowę mieszkaniową, zlokalizowane w okolicznych miejscowościach nadal są towarem deficytowym dlatego sprzedający nie mają większych problemów z uzyskaniem satysfakcjonującej ich ceny. Nieco gorzej sytuacja wygląda na terenie miasta, ale i tutaj jak do tej pory nie można mówić o dużych obniżkach. Popyt na działki budowlane jest w dużej mierze skutkiem relatywnie wysokich cen mieszkań, które powodują, że nadal chętniej decydujemy się na budowę własnego domu niż zakup lokalu w bloku.

Rynek nieruchomości komercyjnych najbardziej odporny.

W przeciwieństwie do segmentu mieszkaniowego na lokalnym rynku nadal obserwujemy niesłabnące zainteresowanie inwestowaniem w nieruchomości komercyjne. Wyjątkiem są duże tereny inwestycyjne, czego ostatnim przykładem były trudności w znalezieniu nabywcy na sprzedawane w formie przetargu działki zlokalizowane w okolicach biłgorajskiego dworca PKS.

Inwestycja w nieruchomości - czy w obecnej chwili to dobry pomysł?

Lokowanie pieniędzy w nieruchomościach zawsze może przynieść godziwy i bezpieczny zysk przy czym należy pamiętać, że jest to inwestycja długoterminowa oraz wymagająca doświadczenia i fachowej wiedzy. Obecnie ciekawym pomysłem może być na przykład inwestycja w działki rolne, szczególnie w lokalizacjach, które stwarzają perspektywy późniejszego przekwalifikowania na tereny budowlane. Do inwestycji w ziemię zachęcają również ceny terenów rolnych, które nadal znacznie odbiegają od średnich poziomów w Unii Europejskiej.

Paweł Furmanek