Pełna wersja

Åšwiat, w którym każdy szczegół ma znaczenie

2019-04-06 11:20

Już po raz czwarty w BiÅ‚goraju zostaÅ‚a zorganizowana konferencja naukowa pod hasÅ‚em "BiÅ‚goraj Niebieski dla Autyzmu". Inicjatywa ma na celu przybliżenie tematyki, ale daje też możliwość poznania nowych metod i strategii pracy i zabawy z dziećmi ze spektrum autyzmu. Tym razem tematyka dotyczyÅ‚a responsywnoÅ›ci w terapii dzieci z autyzmem.

Konferencja naukowa "Biłgoraj Niebieski dla Autyzmu" to cykliczna akcja organizowana przez Żłobek i Przedszkole Integracyjne BAMBINI oraz Fundację "BAMBINI dzieciom". Tegoroczna, czwarta już edycja odbyła się w sobotę, 6 kwietnia, w Biłgorajskim Centrum Kultury. Tym razem tematyka dotyczyła responsywności w terapii dzieci z autyzmem.

Termin, w jakim organizowana jest konferencja nie jest przypadkowy. Odbywa się ona na początku kwietnia, gdyż to właśnie wtedy na całym świecie obchodzony jest Światowy Dzień Wiedzy na temat AUTYZMU. To kolor niebieski stał się symbolem tego święta i pretekstem medialnym do informowania o autyzmie. 2 kwietnia wiele miejsc na całym świecie, w tym również w Polsce zaświeciło się na niebiesko.

Konferencja "Biłgoraj Niebieski dla Autyzmu" to okazja, by podzielić się wiedzą na temat osób dotkniętych autyzmem i Zespołem Aspergera, ale też wzbudzić ciekawość, zwiększyć świadomość na temat tego zagadnienia.

Wszystkich gości, wśród których byli. m.in. wiceburmistrz Biłgoraja Jarosław Bondyra i prezes Fundacji Fundusz Lokalny Ziemi Biłgorajskiej Irena Gadaj witała dyrektor Żłobka i Przedszkola Integracyjnego BAMBINI, ale także pomysłodawca i koordynator wydarzenia Justyna Wąsala - Gura. Zaznaczyła, że z każdym rokiem konferencja cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Dziękowała też za współpracę i wsparcie ze strony instytucji, bez których takie spotkanie nie mogłoby się odbyć. W sobotnim wydarzeniu udział wzięło kilkaset osób. Poza wykładami na uczestników czekały także warsztaty.

Zaprezentowano także spot (do zobaczenia poniżej), przygotowany przez nauczycieli z Przedszkola Bambini, który miał na celu pokazanie, że autyzm może mieć też pozytywne i piękne strony. Jednak, by je dostrzec trzeba się naprawdę postarać. Świat autystów jest bowiem bardzo wyjątkowy, to świat,w którym każdy szczegół ma znaczenie.

Merytoryczna część konferencji przygotowana została przez ekspertów zajmujących się od wielu lat diagnozą, terapią i wsparciem osób z całościowymi zaburzeniami rozwoju. Joanna Wójtowicz - Pałasz mówiła na temat roli terapeuty małego dziecka z autyzmem, a Magdalena Tarnawska na temat komunikacji osób z zaburzeniami ze spektrum autyzmu. Dr n. med. Bożena Śpila opowiadała natomiast o leczeniu biomedycznym w kontekście aktualnej wiedzy na temat przyczyn autyzmu. Joanna Pstrągowska i Marta Kurpa przedstawiły za to swoją autorską metodę LEGO TUS®.

Po konferencji zaplanowano warsztaty z Kamilem Lodzińskim, z którym uczestnicy mogli pokonać drogę "od świadomego uczestniczenia do konstruktywnej zabawy".

Podczas trwania konferencji prowadzona była zbiórka pieniędzy do puszek, całość zebranych środków przeznaczona zostanie na leczenie i rehabilitację ciężko chorego Kubusia Pawęzki.

red.