Pełna wersja

Kredyt na flipa - wszystko co musisz wiedzieć

2019-04-14 00:40

Kredyty hipoteczne nie są nowymi produktami finansowymi i towarzyszą nam już od wielu, wielu lat. Różnią się jednak sposoby ich pozyskiwania i pewne techniki, które można zastosować przy ubieganiu się o kredyt. Jeżeli interesuje Cię temat sprytnych inwestycji, zapraszamy do lektury artykułu o coraz bardziej popularnym "kredycie na flipa", który może zainspirować Cię do zgłębienia tego tematu.

Co to jest “FLIP"?

“Flip" często określany jest mianem spekulacji i wiąże się z podobnym nazewnictwem w języki angielskim. Kredyt na flipa to rodzaj kredytu, do którego dopasować można kilka definicje. Po pierwsze, jest to kredyt, pozwalający na uniknięcie często wysokich opłat za udzielenie kredytu lub jego przedwczesną spłatę. Drugą obowiązującą definicją jest uzyskiwanie kredytu na nieruchomości, które po dodatkowej inwestycji (na przykład remoncie) mogą przynieść zysk z szybkiej sprzedaży. Kredyt na flipa często zawierany jest na nieruchomości, które przeznaczone są do pilnego remontu lub których sprzedaż wymuszona została czynnikami losowymi, na przykład wyjazdem czy problemami natury finansowej. Czasami takie inwestycje nie wymagają wielkich nakładów finansowych na odsprzedaż w dużo lepszej cenie, w innych wypadkach potrzebne jest solidne odświeżenie i generalny remont, ale wartość nieruchomości może kilkukrotnie wzrosnąć. Na to liczy każdy "flipper", który zaczyna swoją przygodę z tego typu inwestycjami.

Więcej informacji o kredycie na flipa znajdziesz również na blogu Michała Dawidowicza: https://blogkredytowy.pl/kredyt-hipoteczny-na-flipa/

House flipping, niegdyś zarezerwowany tylko dla wybranych, dziś cieszy się popularnością w szerszych grupach. Znalezienie stosunkowo taniego mieszkania i domu, wymagającego szybkiej inwestycji i pozwalającej na szybki sprzedaż z wysokim zyskiem, kusi osoby z żyłką inwestora. O czym powinny one wiedzieć?

Zysk z FLIPa

Zysk, jaki możemy osiągnąć z wykorzystania FLIPa, to nic innego niż różnica między poniesionymi kosztami (zakup nieruchomości, PCC-3, ewentualna prowizja agencji nieruchomości, koszty kredytu bankowego czy wykorzystanie projektanta oraz ekip remontowych) a ceną finalnej sprzedaży inwestycji. W niektórych przypadkach taka różnica może wynieść nawet kilkaset tysięcy złotych w ciągu względnie krótkiego okresu. Zazwyczaj te kwoty są mniejsze, ale nadal imponujące i bardzo opłacalne.

Jak wziąć kredyt na FLIPa?

Najlepiej szukać takich ofert, w których wymagany jest niski wkład własny, niemal zerowy
koszt uzyskania kredytu (brak lub niska prowizja), a przede wszystkim brak opłat za wcześniejszą spłatę kredytu. Dodatkowo warto spojrzeć, czy kredyt może być zaciągnięty także na remont nieruchomości. Jeżeli tak, otwiera to drogę na te nieruchomości, które wymagałyby dodatkowej inwestycji i renowacji.

Jak to działa?

Kredyt powinien być udzielony szybko i bez zbędnych formalności - w końcu spłacisz go w rekordowo szybkim czasie. Przyjmijmy bowiem, że cały proces od zakupu do sprzedaży mieszkania zajmie pół roku - przy przedterminowej spłacie, odsetki będą się od siebie jedynie nieznacznie wahać. Przy kredycie na flipa nie ma większego sensu sugerowanie się takimi wartościami, jakie mogłyby być wzięte pod uwagę przy kredycie hipotecznym na 20 lub 30 lat. Przedterminowa spłata bez zobowiązań i karencji jest ważniejsza niż oszczędzenie kilku złotych na wyborze oferty innego banku, któremu formalności zajmą zdecydowanie dłużej. A przecież liczy się to, by kredyt szybko uzyskać, równie szybko zainwestować pieniądze i jeszcze szybciej sprzedać nieruchomość z zyskiem. Bardzo często banki, które rekomendowane są jako idealni partnerzy do FLIPa, wcale nie mają najlepszych ofert, na które spojrzałby klient indywidualny szukający kredytu na lata. Zupełnie nie warto brać pod uwagę wskaźników takich jak RRSO czy dodatkowe produkty przysługujące kredytobiorcy.

Współpraca z doradcą kredytowym

Przy kredycie na flipa warto zasięgnąć rady doradcy finansowego, który podpowie, który bank może zrealizować taki kredyt w najszybszy sposób i która oferta jest godna rozważenia. Kredyt na flipa brzmi jak prosty mechanizm, jednak bez odpowiedniej wiedzy finansowej i doświadczenia ekspertów, ciężko będzie "wgryźć się w temat". Sprawdzeni i profesjonalni doradcy finansowi mają za sobą co najmniej kilkanaście takich kredytów, mogą zatem podzielić się wiedzą podczas niezobowiązującego spotkania, a następnie wspierać klienta w procesie starania się o kredyt na flipa.

Najczęstsze błędy “flipperów"

Wizja szybkiego zarobku jest na tyle kusząca, że nietrudno o błędy, szczególnie te popełnione przez nowicjuszy w temacie kredytów na flipa. Które z nich popełniane są najczęściej?

Podsumowanie

Kredyt hipoteczny na FLIPa pozwala na uzyskanie dużego zysku w krótkim okresie, wiąże się jednak z szeregiem formalności, które w sprytny i szybki sposób należy załatwić przy pomocy odpowiedzialnego doradcy kredytowego lub banku, który zaproponuje najlepszą ofertę. Warto pamiętać o odpowiednich szacunkach związanych z remontem i sprzedażą: dobrze dysponować zaufaną bazą ekip remontowych, architektów, projektantów czy pośredników sprzedaży, którzy mogą ułatwić całą transakcję.

Red.