Pełna wersja

Zebranie Rady Osiedla Puszcza Solska

2019-04-16 12:12

To byÅ‚o jedno z najbardziej burzliwych zebraÅ„ biÅ‚gorajskich rad osiedlowych. W poniedziaÅ‚kowy wieczór, 15 kwietnia, z wÅ‚adzami miasta spotkali siÄ™ mieszkaÅ„cy osiedla Puszcza Solska. Rozmawiano o najważniejszych kwestiach jak: nieprzyjemny zapach z oczyszczalni Å›cieków, czy przebudowa ul. Sienkiewicza.

W poniedziałkowy wieczór, 15 kwietnia, odbyło się już siódme zebranie biłgorajskiej rady osiedlowej. Tym razem pytania do władz miasta mogli zadawać mieszkańcy osiedla Puszcza Solska.

Zebranie poprowadził Jacek Patro, który w ubiegłym roku zdecydował o rezygnacji z funkcji przewodniczącego rady osiedla. Przypomniał jednak, że przez ostatnie lata większość składanych do budżetu wniosków nie zostało uwzględnionych i tym będzie musiała zająć się kolejna rada (wyniki wyborów znajdą Państwo pod adresem Adam Balicki przewodniczącym Rady Osiedla Puszcza Solska). - Przez kilka lat składane były te same wnioski, ale nie doczekały się realizacji, mam nadzieję, że nowej radzie pójdzie lepiej - mówił Jacek Patro i dodał: - Ubolewam na tym, że nie udało się dotychczas przebudować ul. Sienkiewicza i zmienić organizację ruchu na tej ulicy, wiem, że są takie plany, ale czasu jednak zabrakło. Trzeba przyznać, że w ciągu minionych 4 lat spektakularnych zmian na terenie osiedla nie było.

Udało się np. wykonać ul. Spokojną, czy ul. Krzeszowską. Ponadto podkreślił, że rada osiedla przeznaczyła kwotę 600 zł dla Szkoły Podstawowej Nr 3 na zakup sprzętu sportowego.

O tej najbardziej wyczekiwanej przez mieszkańców inwestycji, czyli remoncie ulic Sienkiewicza, Skłodowskiej i Piaskowej mówił obecny na poniedziałkowy spotkaniu burmistrz Janusz Rosłan. Wyjaśnił, że w bieżącym roku Biłgorajskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej ma zamiar w tym miejscu wykonać kolektor ciepłowniczy, to wielomilionowa inwestycja, która musi został zrealizowana przed przystąpieniem do przebudowy drogi. Dopiero potem będzie można myśleć o remoncie. Jednak jak zapewniał włodarz po tym jak została już wykonana dokumentacja miasto ma zamiar złożyć wniosek o dofinansowanie inwestycji,jeśli pieniądze uda się pozyskać przebudował miałaby ruszyć nawet w tym roku. Przy czym z pewnością będzie wyznaczony nowy przebieg ulicy Piaskowej, stojące tam garaże znikną (będzie to zrobione na mocy specustawy). Przy okazji przebudowy z pewnością na ul. Sienkiewicza zostanie zmieniona organizacja ruchu. Będzie to droga jednokierunkowa, jest na to zgoda zarówno ze strony policji, jak i Starostwa Powiatowego.

W planach jest także wydzielenie ulicy bocznej do ul. Krzeszowskiej, jest już decyzja ZRID, w maju pracę rozpocznie geodeta, który wskaże punkty graniczne. Miasto jest w trakcie wypłacania odszkodowań.

Jedną z ważniejszych kwestii poruszanych przez mieszkańców był nieprzyjemny zapach pochodzący z oczyszczalni ścieków, który jest szczególnie uciążliwy w godzinach wieczornych i nocnych. Burmistrz przypomniał, że oczyszczalnia jest własnością PGK, a spóła obecnie inwestuje ogromne pieniądze w Regionalną Instalację Przetwarzania Odpadów Komunalnych, co spowodowało zadłużenie przedsiębiorstwa, więc o kolejnych dużych inwestycjach nie ma co myśleć. Janusz Rosłan stwierdził, że owszem widzi konieczność zmiany w tej kwestii, ale trzeba poczekać na możliwość pozyskania środków zewnętrznych, bo miasta nie stać na sfinansowanie inwestycji na terenie oczyszczalni.

Mieszkańcy prosili też policję o częste patrole na ul. Nowakowskiego i rozważnie możliwości zamontowania tam progów zwalniających. Dotychczasowe apele o progi skutkowały odpowiedzią wykluczającą taką możliwość. Dzielnicowy zachęcał za to, by korzystać z Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa i tam zaznaczać wszystkie niebezpieczne punkty.

Na kolejne zebranie zapraszamy już po świętach. W czwartek, 25 kwietnia, w Zespole Szkół Budowlanych i Ogólnokształcących spotkają się mieszkańcy osiedla Ogrody. Rozpoczęcie o godz. 18.

red.