Pełna wersja

Nieodpowiednie powody do zostania programistą

2019-04-19 16:39

Branża IT jest kusząca dwa dwóch grup osób. Pierwsza z nich to ludzie, które właśnie rozpoczynają karierę zawodową. Druga zaś to doświadczeni pracownicy w innych dziedzinach chcący spróbować czegoś nowego. Trudno się dziwić, kiedy zawód programisty jest równoznaczny z otrzymywaniem sowitej wypłaty oraz dalekosiężnymi perspektywami rozwojowymi.

Natomiast błędne jest stwierdzenie optujące za tym, że każdy człowiek może zajmować się programowaniem. Wszystko bowiem z powodu nieodpowiednich powodów motywujących do podjęcia się tego typu pracy.

Kwestia pieniądza

Nie trzeba nikogo przekonywać o tym, że to pieniądz jest głównym czynnikiem motywującym pracowników. Truizmem jest również to, że najlepsi spośród programistów zarabiają kwoty znacznie przekraczające przeciętne wypłaty. Przy tym jednak osiągnięcie takiego poziomu wymaga poświęcenia ogromnej ilości czasu i sumienności w wykonywaniu zadań. Trzeba mieć na uwadze to, że pierwsze lata w branży nie będą satysfakcjonujące pod względem zarobkowym. Może również dojść do sytuacji, w której praca w IT stanie się dla danej osoby niewdzięczna.

Gwarancja znalezienia pracy

Często mówi się o tym, że programista w żadnym razie nie spotka się z trudnościami w znalezieniu pracy. Jest to kolejny czynnik działający na wyobraźnię wielu osób. Przy tym oznacza on również wysoki poziom konkurencyjności na rynku. Nie dotyczy to doświadczonych specjalistów, do których sami zgłaszają się przedsiębiorcy. Jednakże w przypadku nowych osób czeka długa droga do osiągnięcia takiej sytuacji.

Łatwości pracy

Przesiadywanie kilku godzin przed komputerem tylko pozornie wydaje się bezstresowe. Zróżnicowanie zadań, wymagania dotyczące jak najlepszej jakości pracy czy deadline'y weryfikują to, kto jest w stanie poradzić sobie w zawodzie programisty. Warto w tym momencie przytoczyć słowa jednego z uczestników kursu programowania organizowanego przez Software Development Academy: "Witam. Kurs JAVA organizowany w Szczecinie oceniam bardzo pozytywnie szczególnie profesjonalne podejście trenerów i opiekunki grupy. Sam proces szkolenia nie był prosty, wymagał on wielu godzin dodatkowej pracy poza zajęciami w moim przypadku starałem się poświęcić w tygodniu co najmniej 15h i teraz z czystym sumieniem mogę stwierdzić że przyniosło to oczekiwane efekty. Serdecznie polecam ten kurs wszystkim osobom, które nie boją się ciężkiej pracy nad samym sobą" (źródło: https://www.mobiletrends.pl/kursy-programowania-opinie-absolwentow-software-development-academy/).

Podsumowanie

Na programistę czeka wiele benefitów, ale tylko, jeśli będzie on w stanie sprostać czekającym na niego obowiązkom. Stąd decyzja co do podjęcia tego zawodu nie powinna być podejmowana w sposób pochopny.

Red.