Pełna wersja

Przesilenie wiosenne - czym jest zmęczenie wiosenne?

2019-04-23 10:32

U niektórych osób może pojawić się problem z przesileniem wiosennym. Sprawia on, że nie ma się na nic siły, a do tego pojawia się nieprzyjemne uczucie zmęczenia, brak chęci i zapału do życia. Pojawiają się problemy z koncentracją i pamięcią i żadna ilość snu nie jest wystarczająca, by poczuć się wyspanym.

Niby nic się nie dzieje, nie jest to przeziębienie i nic poważniejszego, ale serce silniej kołacze, a głowa boli już od kilku dni, a dodatkowo pojawia się nieprzyjemne uczucie łamania w kościach. Czas dowiedzieć się czym tak naprawdę jest przesilenie wiosenne oraz jakie objawy wskazują, że to właśnie to - artykuł przygotowali eksperci z https://africanmango.pl/.

Jaki są przyczyny przesilenia wiosennego?

Jeden z uczonych jest zdania, że jeżeli pojawiają się u nas objawy przesilenia wiosennego, to głównie sami jesteśmy sobie temu winni, ponieważ przecież nikt nam nie każde żyć wbrew własnemu zegarowi biologicznemu. A przecież zegar biologiczny doskonale wie, kiedy musimy odpoczywać i daje nam o tym znać. Warto wiedzieć, że najlepszym czasem na wolne od pracy, jest marzec i kwiecień, ponieważ są to miesiące, kiedy trwa przesilenie wiosenne. Jednak nie wiele osób jest w stanie to zaakceptować i decyduje się na branie urlopu wakacyjnego, kiedy to łatwiej jest ma żyć w zgodzie z zegarem biologicznym. Przyczyną jest również zmiana pory roku. Po zimowych miesiącach, kiedy to dużo czasu spędzaliśmy w domu, brakowało nam słońca, a nasza dieta była uboga w witaminy i minerały. Kiedy nadchodzi wiosna organizm człowieka nie jest w stanie się tak szybko przestawić i przez to pojawiają się nieprzyjemne objawy. To zmiana pogody, skoki ciśnienia, a także wyższa temperatura nie ułatwiają nam przestawienia się, a wręcz przeciwnie jeszcze gorzej mogą wpływać na pracę ustroju i przyczyniać się do pojawienia się nieprzyjemnych i uciążliwych objawów, które wskazują, że pojawia się u nas problem z przesileniem wiosennym.

Jakie są objawy przesilenia wiosennego?

Przesilenie wiosenne może nam dawać się we znaki nawet przez kilka tygodniu. Przy tym problemie, najczęściej pojawia się uczucie osłabienia. I chociaż nie dopada nas żadna choroba i przeziębienie, to czujemy się, jakbyśmy mieli mieć zaraz grupę. Zwiększa się również uczucie senności, które utrudnia nam prawidłowe funkcjonowanie w ciągu dnia. Uciążliwe okazać się mogą bóle głowy i mięśni, ale one mogą być spowodowane przez niedobory witamin i soli mineralnych. Warto więc uzupełnić dietę w większe ilości warzyw i owoców. Przez niedobory potasu w organizmie pojawić się może osłabiona reakcja mięśni. Przy niedoborach magnezu mogą u nas występować bolesne skurcze mięśni, a także mniejsza odporność na stres, przez co możemy stać się rozdrażnieni i nerwowi. Zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn w czasie przesilenia wiosennego może pojawić się problem z nadmiernie wypadającymi włosami. Jeżeli chcemy tego uniknąć warto w tym czasie sięgnąć po cynk. A niedobór żelaza sprawi, że pojawią się u nas nagłe ataki zmęczenia. Wiele z objawów przesilenia wiosennego ma związek z niedoborem witamin i minerałów. To właśnie dlatego zaleca się wprowadzenie zmian w diecie, by uzupełnić wszystkie niedobory w organizmie, które pojawiły się przez okres zimowy. Dzięki temu organizm lepiej zniesie zmiany atmosferyczne.

Jak radzić sobie z przesileniem wiosennym

Jest kilka sposobów na to, by walczyć z przesileniem wiosennym. Jest to trudny okres dla każdego organizmu, więc należy pamiętać o kilku ważnych zasadach, których przestrzeganie pomoże nam zachować równowagę i bez większych problemów i uciążliwych dolegliwości przejść przez ten wymagający okres. Ważne w tym czasie jest funkcjonowanie w ciągu dnia. Lepiej w tych miesiącach nie nakładać na siebie za dużo obowiązków i pracy, ponieważ szybko się przemęczymy i zwyczajnie nie damy rady. Konieczne jest również zadbanie o zdrowy sen. Nie można spać mniej niż osiem godzin, a do łóżka najlepiej kłaść się po dwudziestej drugiej. To daje nam większe szanse na obudzenie się z poczuciem energii na nowy dzień. W tym miesiącach można zmienić swoje zasady diety na lekkostrawne, a także częściej sięgać po owoce i warzywa. Do uzupełnienia niedoborów witamin i minerałów warto sięgać po soki owocowe, ale lepiej unikać tych sklepowych, ponieważ są one bogate w cukier. Dodatkowo można sięgać również po preparaty witaminowe, ponieważ skutecznie wspomagać będą prawidłowe funkcjonowanie organizmu w tym okresie. Pamiętaj również o ruchu. Na zewnątrz robi się ciepło, więc warto skorzystać z pogody i więcej ruszać się na świeżym powietrzu. Dzięki temu organizm lepiej się dotleni, a to korzystnie wpłynie na pracę całego ustroju.

Ten czas z pewnością nie jest łatwy i może się wydłużać każdemu, u kogo pojawią się nieprzyjemne objawy przesilenia wiosennego. Jednak wyżej wymienione zasady, to sposoby na to, by uniknąć przykrych dolegliwości i wejść w okres wiosenny z dobrą kondycją organizmu, a także świetnym samopoczuciem i nastawieniem.

Red.