Leasing - korzyści dla przedsiębiorstwa
Decyzję o skorzystaniu z leasingu, przedsiębiorcy najczęściej podejmują w przypadku zakupu dóbr ruchomych takich jak specjalistyczne maszyny, narzędzia, sprzęt komputerowy, a także samochody. Ta ostatnia opcja cieszy się największą popularnością wśród przedsiębiorców, zwłaszcza że banki umożliwiają zazwyczaj wybór kilku opcji formy leasingu.
Dlaczego przedsiębiorcy tak często sięgają po leasing samochodu? To przede wszystkim rozwiązanie bardzo oszczędne - firmowy pojazd wciąż jest częścią majątku leasingodawcy, a firma występuje tu niejako w roli najemcy.
W przypadku leasingu operacyjnego kwestia regulacji opłat amortyzacyjnych leży po stronie właściciela samochodu (firmy leasingowej). W okresie trwania umowy jest ona także zobowiązana do dokonywania napraw oraz przeglądów technicznych. Z kolei po stronie użytkowników leżą jedynie koszty związane ze spłatą rat leasingowych oraz bieżącym użytkowaniem samochodu.
Dodatkowo dzięki ratom całą wartość auta można wrzucić w koszty uzyskania przychodu. W ten sposób można uniknąć naliczenia VAT-u w pełnej wysokości.
Gdy okres leasingu dobiegnie końca, firma staje przed możliwością wykupu samochodu za kwotę pomniejszoną odpowiednio o wpłacone już raty. Wartość końcowa przedmiotu leasingu może wynieść od 1% do 38%.
Ubezpieczenie w ramach leasingu
Jedną z korzyści oferowanych w ramach leasingu jest pełny pakiet ubezpieczenia samochodu. Nie ogranicza się on wyłącznie do podstawowego OC, ale obejmuje również Autocasco, Assistance i NNW. Dodatkowo dochodzi do tego także pełna opieka w procesie likwidacji szkód.
Karta paliwowa
W przypadku firmowego auta tankowanie oznacza również rozliczenie faktur. Proces sam w sobie może być uciążliwy, dlatego korzystnym rozwiązaniem w takiej sytuacji będzie karta paliwowa oferowana w ramach leasingu samochodu. Dzięki niej można bez problemu dokonywać niezbędnych zakupów oraz tankować na stacjach benzynowych. Z tą różnicą, że wszystkie wydatki trafiają na zbiorczą fakturę, która jest przesyłana do firmy pod koniec miesiąca. To oszczędność czasu pracowników, ale także całej firmy. W ramach karty paliwowej można otrzymać również atrakcyjne rabaty np. na paliwo.