Pełna wersja

Ile kosztuje budowa domu - za ile budują firmy, a za ile zbudujesz sam?

2019-05-16 11:02

Marzenie rodziny o własnym domu może zostać zniweczone po zapoznaniu się z kosztami jego budowy. Często pierwszy kontakt z kosztorysem przeraża przyszłego inwestora na tyle, że może on zrezygnować z planów budowy. Istnieje jednak wiele możliwości, które pozwolą znacznie zaoszczędzić na budowie, a jedną z nich jest wykonanie jak największej ilości prac samodzielnie.

Ile kosztuje budowa domu?

Ile tak naprawdę kosztuje budowa domu jednorodzinnego? Jak wycenić budowę domu parterowego? Wszystko zależy od kubatury budynku, stopnia skomplikowania jego konstrukcji oraz jakości użytych materiałów do jego budowy. Oprócz tych ostatnich, dużą część pieniędzy pochłonie robocizna. Rynek pracy i niskie bezrobocie spowodowały, że ceny za usługi wzrosły. Znacznie podrożyło to koszty budowy i instalacji, dlatego warto zastanowić się, jakie prace możemy wykonać samodzielnie, co bardzo poważnie obniży koszt inwestycji - nawet o kilkadziesiąt procent. Trzeba się jednak liczyć z tym, że budowa metodą gospodarczą może wydłużyć czas trwania prac, a moment zamykania gotowego domu na klucz może okazać się bardzo odległy. Warto przemyśleć to rozwiązanie, jeżeli przewiduje się, że zlecając wszystkie prace, dom z poddaszem użytkowym o powierzchni zabudowy 160 m 2wybudujemy za około 400 tys. złotych, natomiast prowadząc część prac samodzielnie, możemy zaoszczędzić nawet 100 tys. Jest to już poważna kwota, którą możemy przeznaczyć na lepsze wyposażenie domu. Dużo zależeć będzie od tego, jak bardzo skomplikowany wybierzemy projekt.

Jaki wybrać projekt?

Przede wszystkim dopasowany do naszych potrzeb. Jeżeli, w ramach oszczędności, wybudujemy dom zbyt mały, mało funkcjonalny, czy niewygodny, nie będziemy się w nim nigdy dobrze czuć i najchętniej pozbylibyśmy się takiego balastu. Najtaniej jest skorzystać z  gotowych, często już przetestowanych projektów, które są dobrze oceniane przez klientów. Gotowe realizacje są dostępne na wielu forach budowlanych. Takie projekty, wraz z  kosztorysami budowy metodą gospodarczą oraz zleconą, znaleźć można na stronie Domoweklimaty.pl. Dodatkowo, często udostępniane są również przykładowe wizualizacje wnętrz, co w jeszcze większym stopniu pomoże nam w wyborze odpowiedniego domu.

Wynająć firmę czy budować samodzielnie?

Zlecenie wykonania budynku przez firmę zewnętrzną jest najwygodniejsze. Niestety, wygoda kosztuje, dlatego warto zdecydować się na wykonanie chociażby najprostszych etapów samemu. Prace ziemne, ocieplenia czy wznoszenie ścian można wykonać bez fachowej pomocy. Jednak niektóre instalacje, przyłącza oraz newralgiczne punkty konstrukcji musimy lub powinniśmy zlecić fachowcom. O dobrą firmę nie jest łatwo, jednak warto oddać takie prace w jak najlepsze ręce. Z jednej strony za systemem gospodarczym przemawiają duże oszczędności, chociaż metoda ta wymaga od inwestora działania na wielu frontach budowy. Ten musi być jednocześnie księgowym, zaopatrzeniowcem, wykonawcą oraz kadrowym, a po trochu także murarzem, zbrojarzem, operatorem maszyn, tynkarzem, dekarzem, a ponadto specem w wielu innych specjalizacjach, o których wcześniej nie miał nawet pojęcia, ze istnieją.

Jeżeli mamy odpowiednie fundusze na to, by zlecić budowę, lepiej zdać się na renomowaną firmę budowlaną. Jeżeli jednak chcemy się wykazać, a przy tym sporo zaoszczędzić, budowa metodą gospodarczą sprawdzi nas na wielu frontach. Zdarza się też czasem tak, że nawet polecana przez klientów firma budowlana nie staje na wysokości zadania i nie daje gwarancji mieszkania w domu pozbawionym usterek. Wtedy lepiej wziąć sprawy w swoje ręce i postawić budynek w dłuższym okresie, ale za to w  100% zgodnie z własnymi wymaganiami.

Red.