Pełna wersja

Ubezpieczenie auta, gdy nie ma się prawa jazdy. Czy jest możliwe?

2019-05-20 19:08

Nic nie stoi na przeszkodzie, by kupić auto, kiedy nie ma się prawa jazdy. Nie jest to zabronione. Co wtedy jednak z ubezpieczeniem OC? Właściciel bez prawa jazdy pojazdem nie może jeździć, ale ktoś inny mógłby korzystać z takiego auta. W tej sytuacji koniecznie jest jednak wykupienie polisy OC, więc znowu powraca kwestia: czy można to zrobić, kiedy nie ma się prawa jazdy?

Polisa OC bez prawa jazdy

Wydaje się może to dziwne, ale można wykupić polisę OC, jeśli nie ma się prawa jazdy. - Prawnie jest to możliwe, jednak pod jednym warunkiem: do dokumentu trzeba wpisać tzw. kierowcę głównego - potwierdza ekspert z porównywarki ubezpieczeń https://mubi.pl/. Osoba starająca się o zdobycie prawa jazdy, ale mająca już pojazd na własność, kupuje polisę OC i wpisuje w nią osobę, która będzie jeździć autem. Warto wybrać kogoś doświadczonego, bo dzięki temu będzie mniejsze ryzyko, że dojdzie do wypadku z udziałem twojego auta, a poza tym jest szansa na niższą cenę OC. Dlaczego? O tym poniżej.

Koszt polisy dla właścicieli aut bez prawa jazdy

Wiadomo, że wiek i doświadczenie kierowcy wpływają na cenę OC. Nasuwa się zatem pytanie, ile za polisę zapłaci osoba, która nie ma żadnego doświadczenia i jest bardzo młoda, bo jeszcze nie wyrobiła sobie prawa jazdy. Odpowiedź brzmi, że niestety dość sporo. Brak doświadczenia i wiek będą przemawiać tu na niekorzyść kierowcy. Polisa może naprawdę pociągnąć właściciela auta po kieszeni, chyba że głównym kierowcą ustanowi się osobę o dużym doświadczeniu. Zniżki za lata bezszkodowej jazdy kierowcy głównego obniżą w pewnym stopniu cenę OC. To bardzo przydatna informacja - zniżki głównego kierowcy liczą się przy wycenie OC dla właściciela auta bez prawa jazdy. Jeśli chodzi o konkretne oferty cenowe OC dla właściciela nieposiadającego prawa jazdy, to sprawdź propozycje TU na kalkulatorze OC AC https://mubi.pl/ubezpieczenie-samochodu/kalkulator-oc-ac/.

Rejestrowanie zniżek na OC

Konstrukcja polisy OC dla właściciela bez prawa jazdy, wymagająca wpisania głównego kierowcy do umowy, rodzi wątpliwości odnośnie co do tego, kto będzie zbierał zniżki za jazdę bez szkody. Z jednej strony to kierowca będzie jeździł pojazdem, jednak to właściciel auta jest stroną w umowie polisy, mimo iż nie jeździ autem, bo nie ma prawa jazdy. Warto tu przypomnieć, że zawsze zniżki trafiają na konto właściciela pojazdu, bo są niejako przypisane do auta, nie zaś do kierowcy. Nieważne kto jeździ, liczy się, do kogo pojazd należy. Zatem to młody i niedoświadczony kierowca będzie zbierał zniżki, mimo iż nigdy nie siedział za kółkiem auta. Dla niego to bardzo korzystna sytuacja, zwłaszcza jeśli główny kierowca będzie doświadczony i nie zrobi żadnej szkody. Z drugiej strony, jeśli dojdzie do szkody z winy głównego kierowcy, to właściciel będzie ponosił za to odpowiedzialność w postaci utraconych zniżek na polisie OC.

Uzyskanie prawa jazdy - zakup OC

Co w sytuacji, gdy młody właściciel pojazdu uzyska prawo jazdy? Będzie oczywiście mógł wykupić polisę na swoje nazwisko bez konieczności wskazywania głównego kierowcy. Wszystkie wypracowane zniżki w trakcie bezszkodowej jazdy głównego kierowcy będą się liczyć przy wyliczeniu ceny. Także jeśli doszło do szkody w czasie, gdy autem prowadził główny kierowca, zawyży to cenę OC. Nawet gdy młody kierowca uzyska pewne zniżki za jazdę bezszkodową, to i tak jego pierwsze OC z nim jako kierowcą może być drogie. W dalszym ciągu bowiem wiek kierowcy i jego zerowe doświadczenie za kółkiem będzie brane pod uwagę przez ubezpieczycieli.

Główny kierowca w polisie OC: wady i zalety

Wydaje się, że propozycja zakupu auta przed zrobieniem prawa jazdy, dokupienia polisy OC i wpisania doświadczonego kierowcy do umowy jest dobrym sposobem na obniżenie ceny OC w momencie wykupu już polisy po uzyskaniu prawa jazdy. To prawda - jeśli wszystko się uda i główny kierowca nie narobi szkody, to można zarobić niezłe zniżki. Czy jednak gra jest warta świeczki? Trzeba będzie de facto zapłacić dwa razy za polisę - tę w momencie nieposiadania prawa jazdy i tę późniejszą już po uzyskaniu uprawnień. Nawet zdobycie wielu zniżek może nie opłacać się w takiej sytuacji. Warto też mieć na uwadze ryzyko takiej operacji - nikt nie zapewni, że nawet najbardziej doświadczony kierowca nie spowoduje w czasie prowadzenia pojazdu własności osoby bez prawy jazdy stłuczki, czym podwyższy cenę polisy. Dla głównego kierowcy wpisanie do polisy niedoświadczonego kierowcy nie niesie żadnych korzyści - wypracowane zniżki nie pójdą na jego konto.

Red.