Pełna wersja

Czym jest dezynsekcja? Sprawdź jak skutecznie zwalczyć owady w swoim domu

2019-05-24 23:13

Dezynsekcja jest zwalczaniem szkodliwych owadów oraz stawonogów. Skupia się głównie na gatunkach pasożytniczych takich jak: muchy, komary, pchły, pluskwy i karaluchy. Istnieją różne sposoby dezynsekcji: fizyczne, mechaniczne, chemiczne i biologiczne. Czym się wyróżniają? O tym w dalszej części artykułu.

Najbezpieczniejsza dla zdrowia jest dezynsekcja biologiczna, która polega na wybiciu szkodników przy użyciu wrogich im innych organizmów żywych. Nie jest ona jednak w stuprocentowo skuteczna. Lepsze efekty zapewnia dezynsekcja mechaniczna, czyli ręczne wyłapywanie owadów, oczyszczanie roślin z larw, a tym samym ograniczenie populacji. Najszybciej szkodników pozbędziesz się stosując środki chemiczne, pamiętaj jednak, że mogą być one szkodliwe dla zdrowia. Przy rozpylaniu owadobójczych aerozoli zadbaj o maskę oraz ochronne okulary. Zachowaj szczególną ostrożność jeżeli w pobliżu mogą znajdować się dzieci. Zwalczanie szkodników jest długotrwałym procesem zwłaszcza w przypadku najbardziej popularnych owadów. Ich charakterystykę znajdziesz poniżej.

Skuteczne środki na muchy

Mimo, że muchy z pozoru nie wydają się szczególnie niebezpieczne, a bardziej uciążliwe, mogą przenosić groźne choroby. Na ich ciele może znajdować się nawet 6 milionów mikroorganizmów, natomiast w jelicie nawet 5 razy więcej. Tym samym od much możemy zachorować m.in. na dur brzuszny, cholerę, polio, wąglik, salmonellozę oraz zarazić się różnymi pasożytami. Ważne jest zatem, aby populację much skutecznie wytępić z ogrodu lub działki. Muchy najbardziej aktywne są w dzień, zwłaszcza w okolicy ciepłych, dobrze nasłonecznionych powierzchni. Nocą lub w chłodne dni odpoczywają natomiast na podłogach, ścianach i sufitach. Można je również znaleźć w szczelinach murów, załamaniach ścian, na roślinach i ziemi. Zazwyczaj nie oddalają się jednak na odległość większą niż pół metra od podłoża i źródła pożywienia. W warunkach domowych najprościej pozbyć się much stosując różnego rodzaju pułapki, lampy owadobójcze oraz lepy. Są one bezpieczne dla ludzi, a skuteczne w zwalczaniu szkodników. W przypadku większej populacji na rynku dostępne są specjalne preparaty na muchy. Najlepiej wybrać środki przeznaczone do oprysków na bazie pyretroidów - są one całkowicie bezpieczne dla ludzi.

Jak pozbyć się kleszczy?

W przydomowych zaroślach coraz częściej można natknąć się na kleszcze. Zazwyczaj przesiadują one na trawach lub niewysokich krzewach (głównie leszczyny i czarnego bzu) czekając na zebranie ich na żywiciela podczas przechodzenia przez roślinność. Po przejściu na człowieka lub zwierzę kleszcz wyszukuje miejsc ciepłych, o cieńszej warstwie skóry takich jak: kark, miejsca za uszami, pachwiny, zgięcia kolan i łokci oraz skóra głowy. Może wtedy prościej wbić się w tkankę i pobierać pokarm. Usuwanie kleszczy ze swojego otoczenia jest szczególnie ważne z powodu chorób, które przenoszą. Kleszczowe zapalenie mózgu i bolerioza sieją strach od kilku sezonów. Z roku na rok do zachorowań dochodzi częściej. Przed kleszczowym zapaleniem mózgu możemy zabezpieczyć się odpowiednią szczepionką, natomiast bolerioza jest chorobą uleczalną przy użyciu antybiotyku, ale tylko w momencie jej wczesnego wykrycia. Diagnoza boleriozy jest wyjątkowo trudna z uwagi na symptomy często mylone z przeziębieniem lub grypą. Aby zabezpieczyć się przed nieprzyjemnymi skutkami chorób najlepiej stosować regularny oprysk na kleszcze na działce czy w ogrodzie. Dodatkowo siłę środków chemicznych warto wspomóc adiuwantami, które zmniejszają napięcie powierzchniowe wody tym samym zwiększając działanie insektycydu.

Zwalczanie ćmy bukszpanowej

Jednym z najczęściej spotykanych szkodników jest również ćma bukszpanowa. Na szczęście jest ona niebezpieczna jedynie dla krzewów bukszpanu żywiąc się jego liśćmi. Nie atakuje ludzi, ani nie przenosi żadnych chorób. Ten żarłoczny owad pojawił się na terenie Europy stosunkowo niedawno przybywając z Azji. Na naszym terenie jego populacja dramatycznie się powiększa, ponieważ nie istnieje żaden naturalny gatunek, który eliminuje ćmy. W Azji rolę wroga ćmy bukszpanowej pełni szerszeń, jednak w naszym klimacie skupił się on głównie na eliminacji pszczół pozostawiając ćmy samym sobie. Na szczęście dezynsekcja w tym przypadku również jest możliwa. Na rynku istnieją środki chemiczne, które jeśli nie całkowicie to w znacznym stopniu potrafią ograniczyć populację tego owada. Najlepiej jednak zastosować środki prewencyjne i na bieżąco przeglądać rosnący w ogrodzie bukszpan w poszukiwaniu larw, które jak najszybciej należy zebrać lub strącić i spalić.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Cydalima_perspectalis

Poznaj środki, którymi zwalczysz ćmę bukszpanową.

Dezynsekcja mimo, że nie jest najprzyjemniejszym zajęciem, jest niezwykle ważna dla naszego środowiska. Ograniczenie owadów i stawonogów, które przenoszą groźne choroby jest istotne dla zdrowia naszego i naszych dzieci. Na szczęście dostępne są już środki chemiczne, które skutecznie pozwalają zwalczyć plagi much i kleszczy, a także wielu innych gatunków. Dzięki dezynsekcji możesz bez obaw rozpalić grilla na działce i spędzać słoneczne, letnie dni na pracach w ogrodzie.

Red.