Goraj po blisko 500 latach utracił prawa miejskie w wyniku represji carskich po powstaniu styczniowym w 1869 roku i został zdegradowany do statusu osady, podobnie jak 336 miast. Teraz pojawiła się inicjatywa, by podjąć starania o przywrócenie Gorajowi statusu miasta, a podczas ostatniej sesji Rady Gminy radni podjęli uchwałę, na mocy której podjęte zostaną procedury związane z nadaniem miejscowości praw miejskich.
Zgodnie z ustawą o samorządzie gminnym nadanie miejscowości praw miejskich uzależnione jest od kilku czynników. Do najważniejszych należą: infrastruktura społeczna i techniczna, układ urbanistyczny oraz charakter zabudowy, a także przeprowadzone konsultacje społeczne i uwarunkowania historyczne, jak posiadanie przez daną miejscowość praw miejskich w przeszłości.
Goraj istniał już pod koniec XII wieku, a nawet jak niektóre źródła podają za czasów Mieszka I. W 1377 roku król Ludwik Węgierski przekazał gród wraz z zamkiem i otaczającymi wsiami, w darze podskarbiemu królewskiemu Dymitrowi, który od nazwy miejscowości przybrał nazwisko Gorajski. Nadanie Goraja Dymitrowi w 1389 roku potwierdził Władysław Jagiełło. Przed ponad wiek gród należał do Gorajskich. Pod koniec XVI wieku dobra gorajskie do Ordynacji Zamojskiej wcielił Jan Zamoyski.
Obecnie Goraj liczy około 960 mieszkańców, z czego ponad 60% osób utrzymuje się z pracy pozarolniczej. Miejscowość ma miejską zabudowę, a centrum stanowi rynek i przyległe uliczki. Z wodociągu korzysta 100 % gospodarstw domowych, a w ubiegłym roku do kanalizacji podłączono większość miejscowości, poza ul. Folwarki, która stanowi przysiółek Goraja. Obecnie trwa termomodernizacja budynku Urzędu Gminy, na gruntowny remont czeka GOK, o czym informowaliśmy w artykule: Ponad 2 mln zł na remont GOK-u. Władze pozyskują dużo środków unijnych na remonty i przebudowę dróg, m.in. z Funduszu Dróg Samorządowych.
Planowane jest również przeprowadzenie konsultacji z mieszkańcami Goraja. Podczas następnej sesji Rady Gminy radni podejmą uchwałę w tej sprawie.
Przypomnijmy, że w powiecie biłgorajskim prawa miejskie, utracone podobnie jak Goraj na mocy ukazu cara Aleksandra II, w 1988 roku odzyskał Józefów, natomiast w 1993 roku - Frampol.