Wybrane utwory reprezentują różne epoki i style. - Łączy je to, co najważniejsze: są na trwałe wpisane w historię polskiej literatury. Jest to wybór tekstów, których wspólnym mianownikiem jest polskość w połączeniu z treściami uniwersalnymi, refleksją nad człowiekiem i społeczeństwem. Ich zwięzła forma idzie w parze z mistrzostwem stylu i plastycznością, która pozostawia w umysłach czytelników niezapomniane wrażenia. (…) Dziś teksty te nie straciły nic ze swej aktualności. Uczą nas, że w życiu powinniśmy kierować się szlachetnością i solidarnością, że nie wolno nam stracić wrażliwości na ludzką krzywdę ani zapomnieć o naszej historii - napisał w specjalnym liście Prezydent RP Andrzej Duda.
W Aleksandrowie uczestnicy "Narodowego Czytania' mogli posłuchać Nowel polskich w wykonaniu osób reprezentujących różne pokolenia i grupy zawodowe czy społeczne. Czytali: przewodniczącego gminy Aleksandrów pan Andrzej Bil, wicedyrektor Szkoły Podstawowej im. Dzieci Zamojszczyzny w Aleksandrowie pani Anna Ksiądz, prezes pan Edward Nowak i skarbnik pani Janina Bielak ze Stowarzyszenia Kombatantów i Osób Represjonowanych Ziemi Biłgorajskiej - Koła Gminnego z Aleksandrowa, panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Aleksandrowie Czwartym - Leokadia Kręt i Maria Paluch oraz młodzież ze Szkoły Podstawowej im. Dzieci Zamojszczyzny w Aleksandrowie pracująca pod opieką polonistek Katarzyny Otkaly i Anny Kwiatkowskiej. Lektorzy przygotowali wspaniałe interpretacje fragmentów nowel. Publiczność miała również okazję podziwiać mundur kombatanta II wojny światowej czy stroje ludowe zaprezentowane przez Koło Gospodyń Wiejskich z Aleksandrowa Czwartego. Uczniowie ze szkoły podstawowej z kl. VI - VIII uczestniczący w spotkaniu przygotowali pod opieką wychowawców w swoich strojach różne elementy w barwach narodowych, a przez to aktywnie włączyli się w akcję wspólnego czytania. Występy artystyczne również nawiązywały do tegorocznego celu wyboru lektur jakim było rozwijanie wartości patriotycznych i kultywowanie tradycji. Znany w naszym powiecie Ludowy Zespół Śpiewaczy "Aleksandrowiacy" zaśpiewał patriotyczne i regionalne piosenki. Wstąpiła także solistka Julia Grochowicz ze Szkoły Podstawowej w Aleksandrowie pracująca pod kierunkiem pani Ewy Jastrzębskiej za oraz Grupa taneczna Jamp) działająca pod opieką instruktorki Gabrieli Żmudy, która zatańczyła do utworu "Rozkwitały pąki białych róż"
Na zakończenie wspólnego spotkania z polską literaturą uczestnicy otrzymali folderki z pamiątkową pieczątką przygotowaną przez Kancelarię Prezydenta oraz słodkie upominki a także mogli obejrzeć wystawę różnych wydań tytułów proponowanych w tym roku do czytania. Wydarzenie to zorganizowała Gminna Biblioteka Publiczna w Aleksandrowie wspólnie ze Szkołą Podstawową im. Dzieci Zamojszczyzny w Aleksandrowie.
W Aleksandrowie w "Narodowym Czytaniu" przedstawiciele środowiska lokalnego oraz głównie młodzi ludzie i to oni będą dbać o to, aby te wszystkie tak bardzo ważne wartości były ważne w życiu kolejnych pokoleń.