Pełna wersja

Kombajn po sezonie - jak zabezpieczyć kombajn po żniwach - poradnik

2019-09-10 14:15

Większość żniw już za nami - prace przy użyciu kombajnów zostały zakończone. Co jednak z samymi kombajnami? Konstrukcja tych maszyn rolniczych wymaga dokładnej konserwacji przed zimą, ponieważ w ich wnętrzu gromadzi się duża ilość zanieczyszczeń, które dostały się do środka podczas żniw. Kurz, ziarno, resztki słomy - wszystko to powoduje, że wewnątrz kombajnu mogą zagnieździć się różnego rodzaju szkodniki oraz co najgorsze - wilgoć. Jest ona największym zagrożeniem dla każdej maszyny, ponieważ prowadzi do korozji i wyniszczania różnych elementów kombajnu. Jak zabezpieczyć kombajn po żniwach? W poniższym artykule zamieszczamy kilka najważniejszych porad. Zapraszamy do lektury!

Na początek - czyszczenie kombajnu po sezonie

Podstawową czynnością, którą należy wykonać zawsze po zakończonych żniwach, jest dokładne wyczyszczenie kombajnu z wszelkich zabrudzeń. Najłatwiej usuwa się zanieczyszczenia z maszyny, która pracowała wyłącznie podczas ciepłych i suchych dni. W polskich warunkach nie jest to jednak tak częste. Kombajny, które pracują w wilgotne dni, są znacznie bardziej narażone na zanieczyszczenia i możliwość późniejszej korozji. Dodatkowo błoto i różnego rodzaju wilgotne zabrudzenia są znacznie trudniejsze do usunięcia. Pamiętajmy również, że niezwykle ważne jest ciągłe serwisowanie maszyn - jeżeli zaniedbamy wymianę uszkodzonej części, może ona nie tylko wywołać w przyszłości znacznie większe uszkodzenia, ale także spowodować niebezpieczny wypadek. Właśnie dlatego zaleca się jak najszybszą wymianę niesprawnego komponentu na nowy - części rolnicze są do kupienia również przez Internet. Pamiętajmy również, że czyszczenie kombajnu najlepiej wykonywać na świeżym powietrzu, ponieważ podczas mycia potrafią się pojawić całe chmury pyłu i zanieczyszczeń.

Sprężone powietrze i odkurzenie kombajnu

Podstawową czynnością, którą powinna wykonać każda osoba czyszcząca kombajn jest odkurzenie maszyny z największych zabrudzeń. W tym celu włączmy silnik, wentylatory i młocarnię na pełne obroty i tak przygotowany kombajn zostawmy na około pół godziny. Po tym czasie najlepiej użyć sprężonego powietrza do dokładnego usunięcia resztek kurzu i zanieczyszczeń. Pamiętajmy, że należy wyczyścić wszystkie zespoły kombajnu : zespół żniwny, podajniki ziarna oraz kłosów, wytrząsacze, zbiorniki na ziarno, sita, rozdrabniacze słomy, chwytacze kamieni, bębny młócące, wentylatory, podsiewacze itd. Pozostawione ziarna i resztki słomy mogą przyciągać różnego rodzaju gryzonie, które są niezwykle niebezpieczne dla maszyn - przegryzają one przewody instalacji i doprowadzają do zwarć.

Mycie komponentów kombajnu na mokro?

Jeżeli nasz kombajn posiada zabrudzenia, które nie chcą zejść pod wpływem podmuchu sprężonego powietrza, do umycia wykorzystajmy odpowiednie detergenty. Pamiętajmy jednak, że nie należy spryskiwać kombajnu wodą pod ciśnieniem, ponieważ może się ona dostać w praktycznie niedostępne miejsca i spowodować korozję. Najlepiej myć kombajn powierzchniowo - zajmie to nam więcej czasu, jednak będziemy mieli większą pewność, że w kombajnie nie ma resztek wody. Po dokładnym umyciu wszystkich zabrudzonych komponentów maszyny, najlepiej wystawić kombajn na cały słoneczny dzień na zewnątrz. Pamiętajmy jednak, że gdy nie ma takiej potrzeby, nie myjmy kombajnu na mokro!

Wycieki smaru, oleju i konserwacja

Kolejnym krokiem podczas czyszczenia kombajnu po żniwach jest usunięcie wycieków smaru, oleju, paliwa itp. Jeżeli zauważymy, że na powierzchni pompy hydraulicznej, przekładni lub silnika pojawił się wyciek oleju należy to zanotować i po odpowiednim umyciu wykonać uszczelnienie. Przy usuwaniu tłustych substancji używa się produktów ropopochodnych - benzyny ekstrakcyjnej, nafty itp. W miejscach skorodowanych i z łuszczącą się farbą, należy użyć środków antykorozyjnych. Przed ich użyciem oczyśćmy zagrożone punkty za pomocą papieru ściernego. Umyte i odtłuszczone miejsca zabezpieczamy farbą podkładową i następnie po jej wyschnięciu - emalią nawierzchniową. Powierzchnie, które nie są pokryte powłokami malarskimi (śruby, nakrętki itp.) najlepiej pokryć smarem konserwacyjnym lub środkiem antykorozyjnym.

Smarowanie kombajnu po żniwach i wymiana oleju

Jeżeli nasz kombajn jest już odpowiednio wyczyszczony, możemy przystąpić do nasmarowania wszystkich niezbędnych części maszyny. Smarujemy więc wszystkie smarowniczki, łożyska, wałki, prowadnice, osi dźwigni itd. Rodzaj smaru do konkretnych komponentów ruchomych wyznaczany jest przez producenta kombajnu, dlatego musimy zapoznać się z ich zaleceniami. Wymiana oleju powinna nastąpić po upływie określonej liczbie motogodzin (okres ten określa producent). Uzupełniamy wszelkie braki i wymieniamy stary olej, z którego może wytrącić się woda korodująca silnik. Zaleca się napełnić zbiornik paliwowy do pełna, aby ograniczyć możliwość zbierania się pary wodnej. Usuwamy wodę z układu chłodzenia i wykręcamy korek chłodnicy.

Demontaż odpowiednich komponentów kombajnu po żniwach

Po wyczyszczeniu i konserwacji kombajnu przychodzi również czas na demontaż niektórych zespołów kombajnu. Odłączamy więc pasy napędowe, przenośniki łańcuchowe i łańcuchy, listwy tnące, akumulatory i niektóre elementy elektroniczne. Wszystkie te części odpowiednio czyścimy i przechowujemy w suchym i zamkniętym pomieszczeniu. Jeżeli zauważymy, że jakaś część jest uszkodzona lub całkowicie zepsuta, najlepiej jak najszybciej zaopatrzyć się w nowy komponent. Na rynku dostępne są nowe i oryginalne części do kombajnów takich marek jak np. Massey Ferguson. Internetowy sklep rolniczy Poltechparts posiada szeroką ofertę części do maszyn rolniczych różnych producentów.

Garażowanie kombajnu po żniwach

Po wykonaniu wyżej wymienionych czynności należy zadbać o  odpowiednie miejsce garażowania kombajnu. Najlepiej umieścić maszynę w zamkniętym pomieszczeniu lub pod osłoniętą wiatą. Osłony maszyny najlepiej podnieść, aby zapewnić odpowiedni przepływ powietrza i ograniczyć zbieranie się wilgoci wewnątrz maszyny. Najgorszym wyborem jest pozostawienie kombajnu i innych maszyn rolniczych pod gołym niebem i bezpośrednio na glebie. Nawet osłonięty za pomocą plandeki, nasz kombajn będzie zagrożony wilgocią od spodu. Powietrze w kołach spuszczamy do połowy ciśnienia roboczego, a cały kombajn ustawiamy na podporach - koła muszą być delikatnie uniesione nad podłoże. Są to optymalne warunki do przechowywania kombajnu w zimie. Pamiętajmy, że nie wolno przechowywać kombajnu w stodole - jest to zabronione przepisami BHP. W razie pożaru, rolnik nie otrzyma odszkodowania nawet w wypadku, gdy maszyna będzie na taką ewentualność ubezpieczona.

Najważniejsze: zachowaj ostrożność!

Bezpieczeństwo to podstawa. Właśnie dlatego wszystkie wymienione czynności należy wykonywać przy wyłączonym silniku, natomiast cała maszyna powinna być odpowiednio unieruchomiona. Zawsze stosujmy się do treści napisów ostrzegawczych umieszczonych na maszynie i  pamiętajmy o zasadach bezpieczeństwa i higieny pracy.

Red.