Pełna wersja

Jakie pomoce naukowe są najprzydatniejsze w trakcie poznawania nowego języka?

2019-09-20 10:36

Rozpoczęcie przygody, jaką jest nauka języka obcego nie należy do łatwych przedsięwzięć - bez względu na to, czy zamierzamy edukować się samodzielnie, czy też uczęszczać na profesjonalny kurs. Aby była ona jak najbardziej owocna, dobrym pomysłem jest zastanowienie się nad tym, w jaki sposób optymalnie wesprzeć proces przyswajania przez nas nowych treści. Na rynku dostępnych jest wiele godnych uwagi publikacji, które mają za cel w tym pomóc. Co konkretnie można zaliczyć do ich grona?

Repetytoria leksykalne i gramatyczne

Ten rodzaj wydawnictw jest jednym z najpopularniej użytkowanych zarówno wśród młodzieży, jak i osób dorosłych. Przed zakupem książek warto upewnić się co do tego, że ich zawartość została opracowana przez kompetentny zespół językowych specjalistów, tak by uniknąć niefortunnego zaopatrzenia się w publikację o niskiej wartości, w której kardynalne błędy są na porządku dziennym. Repetytoria leksykalne powinny w sposób przejrzysty i logiczny prezentować zasoby nowego słownictwa, adekwatnego pod względem zaawansowania do poziomu ich adresata. Najlepiej, jeśli pokrewne wyrazy i zwroty umieszczane są w podrozdziałach tematycznych - taki podział znacząco usprawnia ich zapamiętywanie. Repetytoria gramatyczne również muszą cechować się uporządkowaniem treści, a przy tym przedstawiać konkretne przykłady zastosowania określonych konstrukcji językowych. Optymalnie przygotowana publikacja zawiera też ćwiczenia przeznaczone do samodzielnego uzupełniania przed osobę z niej korzystającą.

Rozmówki ze słownikiem

Jeżeli wybieramy się w podróż za granicę, a nasz poziom językowy nie jest jeszcze na tyle wysoki, by bez przeszkód porozumiewać się z obcokrajowcami, zainwestowanie w poręczne rozmówki stanowi niewątpliwie rozsądną opcję, dzięki której poczujemy się o wiele pewniej na nieznanym terenie. Można z nich z powodzeniem korzystać również w domowym zaciszu, zwłaszcza gdy zawarte w nich informacje zostały starannie i klarownie zaprezentowane. Nauka gotowych wyrażeń pozwala na szybkie przyswojenie nawet kilkunastu słów za jednym razem - warto więc wypróbować tę metodę chociażby ze względu na jej wydajność. Ponadto, przeważająca część publikacji tego typu wyposażona jest w minisłowniczek, który ułatwia zapoznanie się z formami podstawowymi konkretnych wyrazów, ich rodzajami, a niekiedy i wzorcami odmiany.

Prasa obcojęzyczna

Doskonałym sposobem na utrwalenie zapamiętanych treści jest czytanie gazet i magazynów w interesującym nas języku; niezależnie od tego, czy uczymy się na własną rękę, w standardowej szkole językowej czy w placówce stosującej mniej konwencjonalne metody edukacji - jak choćby wrocławska https://gerelis.pl. Faktem jest bowiem, że kontakt wzrokowy z obcym treściowo tekstem znacząco pobudza pracę naszego mózgu. Automatycznie wyszukuje on znajome nam słowa i próbuje sprawić, byśmy domyślili się kontekstu całego artykułu. Dzięki temu możemy przyswoić nowe zwroty i wyrażenia oraz skutecznie utrwalić te już opanowane, a także przyjrzeć się ich zastosowaniu w praktyce. Gazety obcojęzyczne dostępne są na ogół w większych salonach prasowych; wśród nich znajdziemy tytuły sprowadzane z zagranicy jak i pisma wydawane na terenie Polski, dedykowane osobom uczącym się. Te ostatnie zazwyczaj posiadają słowniczki umieszczone bezpośrednio pod artykułami i objaśniające znaczenie najbardziej skomplikowanych słów, co trzeba uznać za ważny walor merytoryczny.

Audiokursy i fiszki

Niezwykle przydatnymi pomocami naukowymi są również wszelkiego rodzaju kursy do odsłuchu. Najczęściej mają one postać płyt CD z nagraniami w formacie mp3, do których dołączana jest książeczka zawierająca wyjaśnienie podstawowych zagadnień gramatycznych oraz transkrypcję plików audio. Nie da się ukryć, że korzystanie z kursu tego typu jest łatwe i wygodne (także w trakcie jednoczesnego wykonywania innych czynności) oraz może się odbywać w sposób najbardziej odpowiadający naszym preferencjom: przez bazowanie na samym odsłuchu materiałów lub łączenie go z użytkowaniem publikacji papierowej. Nic nie stoi na przeszkodzie, by odsłuchiwać również zawartość zakupionych fiszek - integralną częścią wielu dostępnych na rynku zestawów jest bowiem dysk z nagraniami treści przedstawionych na poszczególnych kartonikach. Oczywiście, można z powodzeniem ograniczyć się do korzystania z nich w tradycyjny sposób - jest to świetna metoda nauki nowych słów, idealna dla osób ceniących sobie porządek i przejrzystość.

Przy tak wielkiej różnorodności pomocy naukowych obecnych w księgarniach, wybranie tych zbieżnych z naszymi oczekiwaniami może stanowić nie lada wyzwanie. Duża część osób wybiera też kursy dla dorosłych jak np https://gerelis.pl/kursy/kursy-dla-doroslych/ ale podczas zakupu tego typu kursu bierze pod uwagę to, czy łatwiej jest im przyswoić treści wzrokowo czy słuchowo, albo decyduje się na metodę prób i błędów. Jedno jest pewne - jakiekolwiek publikacje zakupimy, zadbajmy o to by były one dopasowane do naszych indywidualnych założeń i celów wiązanych z edukacją oraz by cechowały się wysoką jakością merytoryczną.

Red.