Budowa farmy fotowoltaicznej, która zajmuje 3 hektary i w przyszłości będzie produkowała energię ze słońca zakończyła się w ubiegłym tygodniu. W czwartkowe przedpołudnie, 10 października z udziałem starosty biłgorajskiego Andrzeja Szarlipa, sekretarz gminy Frampol Anny Ruszczak, inwestorów oraz przedstawicieli Wspólnoty Gruntowej i mieszkańców Frampola odbyło się otwarcie inwestycji.
Elektrownia powstała na terenach rolniczych, które należały do Wspólnoty Gruntowej we Frampolu i są położone w bezpośrednim sąsiedztwie obiektów technicznych i komunalnych, linii energetycznej i głównego punktu zasilania gminy, w odległości około pół kilometra od zabudowy mieszkalnej.
W ramach projektu zamontowano panele o łącznej mocy prawie 2 MW, które rocznie pozyskają tyle prądu, ile zużywa ponad 1000 gospodarstw domowych. Całkowity koszt realizacji zadania to ponad 9 mln zł, a ponad połowa środków pochodzi z unijnego dofinansowania. Projekt zrealizowały dwa przedsiębiorstwa z Biłgoraja i jak podkreślają inwestorzy w realizacji przedsięwzięcia przydatna była pomoc władz Frampola i powiatu.
Elektrownie słoneczne stanowią źródło czystej energii, pozwalają na redukcję emisji dwutlenku węgla, dwutlenku siarki oraz azotu do atmosfery. Panele fotowoltaiczne pracują bezgłośnie i bezreakcyjnie i nie stanowią zagrożenia dla zdrowia mieszkańców. Zastosowane rozwiązania technologiczne ograniczają możliwość awarii.
- Elektrowania, której budowę właśnie zakończyliśmy w najbliższym czasie będzie produkować rocznie ponad 2000 MWh energii, która następnie zostanie odsprzedana do sieci. Inwestycja ta jest bardzo przyjazna środowisku, gdyż pozwala zredukować emisję dwutlenku węgla i gazów cieplarnianych. Nasza inwestycja pozwoli zredukować emisję pyłów PM10 o około 1400 ton rocznie - mówi prezes zarządu firmy inwestorskiej z Biłgoraja.
Farma fotowoltaiczna, która powstała we Frampolu, to druga, po Józefowie w powiecie biłgorajskim, w której będzie pozyskiwana czysta energia. W Polsce z każdym rokiem przybywa elektrowni słonecznych i wzrasta udział energii pozyskiwanej z OZE.