Pełna wersja

Mediacja - sposób na pozasądowe rozwiązywanie sporów

2019-10-22 08:09

To nie terapia, ani próba pogodzenia zwaÅ›nionych stron na siÅ‚Ä™, to możliwość porozumienia siÄ™ w obecnoÅ›ci obcej, niezaangażowanej w konflikt osoby. Tak wyglÄ…dajÄ… mediacje. Dlatego warto korzystać z tej możliwoÅ›ci. O tym jak podejść do zagadnienia mediacji i co może pozytywnego przynieść rozmawiano podczas spotkania, które odbyÅ‚o siÄ™ w poÅ‚owie października, w SÄ…dzie Rejonowym w BiÅ‚goraju.

- Mediacja jest to metoda rozwiązywania sporów, w której osoba trzecia pomaga stronom we wzajemnej komunikacji, określeniu interesów i kwestii do dyskusji oraz dojściu do wspólnie akceptowalnego konsensu. Proces ten ma charakter dobrowolny, poufny i nieformalny - wyjaśnia mediator Ilona Dzido.

Z okazji Międzynarodowego Dnia Mediacji w ubiegłym tygodniu biłgorajski Sąd Rejonowy wraz z Roztoczańskim Centrum Mediacji zaprosili na spotkanie promujące ideę mediacji. Niestety spotkanie, które odbyło się w siedzibie sądu nie cieszyło się dużym zainteresowaniem. A warto wiedzieć, jak korzystać z pozasądowych sposobów rozwiązywania sporów, gdzie się zwrócić i jak takie spotkanie z mediatorem powinno wyglądać.

- Jest wiele korzyści wynikających z mediacji. Przede wszystkim oszczędzamy czas i pieniądze, bo nie angażujemy się w długotrwałe procesy sądowe. Ale jest jeszcze jedna ważna kwestią - względy emocjonalne. Z procesem sądowym wiążą się zwykle ogromne emocje, podczas rozpraw często musimy mówić o prywatnych rzeczach na forum. Mediacje odbywają się w atmosferze poufności, a przebieg spotkania w żaden sposób nie jest rejestrowany. Można się po prostu wygadać i zdarza się, że to moment przełomowy w odbudowywaniu relacji - mówi dalej Ilona Dzido.

Poza tym należy pamiętać, że udział w mediacji do niczego nie zobowiązuje. Jeśli nie uda się dojść do porozumienia w każdej chwili można wrócić na drogę sądową. Niestety Polacy bardzo niechętnie biorą udział w mediacjach. - Szukamy przyczyny dlaczego tak jest. Wiemy o tym, że u naszych zachodnich sąsiadów idea prowadzenia mediacji spowodowała 30% spadek wpływu spraw do sądu. My też na to liczymy, niestety to się nie dzieje, mamy jednak nadzieję, że właśnie takie akcje zmienią nieco sytuację i pojawi się więcej osób chętnych do skorzystania z innych możliwości rozwiązywania konfliktów niż drogie i długotrwałe procesy sądowe - stwierdziła Marzena Płecha, sędzia Sądu Rejonowego w Biłgoraju.

Pamiętajmy, że jeśli uda się zawrzeć ugodę podczas mediacji będzie ona mieć moc prawną, a co istotne to my decydujemy o ostatecznych warunkach.

Wszelkie informacje dotyczące tej formy rozwiązywania konfliktów można zdobyć kontaktując się z Roztoczańskim Centrum Mediacji. Zapraszamy na fanpage na fb - https://www.facebook.com/pages/category/Legal/Stowarzyszenie-Roztoczańskie-Centrum-Mediacji-630871720668025/ .

red.