Dlaczego sięgamy po alkohol?
Alkohol to niezwykła ciecz, która (często złudnie) prowadzi do uczucia radości, relaksu, przyjemności, a nawet euforii. Już jego skromna ilość powoduje, że rozluźniają się mięśnie, zyskujemy pewność siebie, otwieramy się na innych i chętnie zawieramy nowe znajomości. Kiedy jednak wypijemy o jeden kieliszek za dużo bądź zbyt często sięgamy po alkohol, konsekwencje bywają bardzo dotkliwe - od bólu głowy, aż po uzależnienie.
Niemniej alkohol mimo wszystko towarzyszy w życiu dorosłych osób stosunkowo często - niektórzy każdego wieczoru, po pracy, decydują się na kieliszek wina albo piwo, inni okazyjnie podczas wyjść ze znajomymi na imprezę lub w święta. Zawsze jednak mogą pojawić się negatywne skutki jego spożycia - bez względu na częstotliwość czy ilość jego przyjmowania. Te niekoniecznie muszą być przyczyną przedawkowania alkoholu, ale mogą też wynikać z gorszej dyspozycji danego dnia, głodu, braku snu, dużego wysiłku fizycznego, stosowania lekarstw, przebywania w gorącym pomieszczeniu lub na słońcu itp. Alkohol jednak sprzyja temu, by objawy wystąpiły.
Przyczyny złego samopoczucia po alkoholu
Popularny kac definiowany jest jako gorsze samopoczucie z powodu wcześniej spożywanego alkoholu. Do jego symptomów zalicza się ból głowy, nudności, brak apetytu, wymioty, osłabienie organizmu, czerwone oczy czy zawroty głowy. Powodem jego wystąpienia jest aldehyd octowy CH3CHO, czyli toksyczna substancja, która powstaje w wątrobie w trakcie przemiany alkoholu. Co więcej, skutkiem spożycia alkoholu jest utrata wody - alkohol działa bardzo moczopędnie, a wypicie jego 100 ml powoduje utratę 400 ml wody z organizmu. Wraz z moczem uciekają z organizmu elektrolity, które odpowiadają za gospodarkę wodną organizmu i utrzymanie prawidłowej pracy układu nerwowego oraz mózgu.
By uniknąć kaca, już przed imprezą zalecane jest:
- zjedzenie obfitego posiłku (tłustego), dzięki któremu wydłuży się proces trawienia oraz spowolni proces wchłaniania alkoholu;
- zażycie witaminy B oraz B;
- picie dużej ilości płynów w trakcie spożywania alkoholu - najlepiej wody i soków owocowych, natomiast ograniczenie napojów gazowanych;
- unikanie mieszania alkoholi oraz palenia papierosów.
Co to są elektrolity?
Elektrolity to niezbędne dla funkcjonowania organizmu jony soli: sodu, potasu, wapnia i magnezu. Rozpuszczają się w płynach i są dostarczane do organizmu wraz z wodą i innymi płynami, a także z pożywieniem (sód w soli, potas np. w pomidorach, bananach, figach, wapń w mleku i roślinach strączkowych, a magnez w kakao, orzechach czy kaszy). Od obecności elektrolitów zależy gospodarka wodna organizmu, ponieważ te przyciągają cząsteczki wody i rozprowadzają ją po całym organizmie. Ponadto elektrolity odpowiadają za przewodzenie impulsów nerwowych niezbędnych do funkcjonowania mózgu i układu nerwowego i są niezwykle ważne dla prawidłowej pracy mięśni (w tym serca), gdyż wpływają na ich skurcze i rozkurcze.
Jak uzupełnić elektrolity po alkoholu - nasze wskazówki
Pora odpowiedzieć na najważniejsze pytanie: jak uzupełnić elektrolity po alkoholu. Jeśli już wypiłeś nieco trunków, przespałeś się i nie czujesz się najlepiej, najpewniej przyczyną są niewyspanie, odwodnienie oraz niedobór elektrolitów. Skutki bywają różne, ale najczęściej są to drżenie i kurcze mięśni, obrzęki, biegunka, senność, brak energii, złe samopoczucie, problemy z koncentracją, brak apetytu i ogromne pragnienie.
Prawidłowe stężenie elektrolitów to:
- sód: 135-145mmol/l,
- potas: 3,5-5,5 mmol/l,
- wapń: 2,25-2,75 mmol/l,
- magnez: 0,65-1,2mmol/l.
Jeśli więc dojdzie do zaburzeń normy, masz kaca i chcesz szybko uzupełnić elektrolity po alkoholu, stosuj się do poniższych wskazówek:
- pij wodę, najlepiej wysokozminerliazowaną oraz sok pomidorowy, najlepiej domowej produkcji;
- spożywaj pokarmy obfitujące w potas, wapń i magnez;
- sięgnij po napoje izotoniczne, bogate w elektrolity;
- sięgnij po minerały w tabletkach (np. complex witamin, magnez itp.).
Więcej informacji na ten temat znajdziesz w artykule: Jak uzupełniać elektrolity.
Podsumowując, uzupełnienie elektrolitów po alkoholu pomoże Ci powrócić do pełni sił. Po ich spożyciu poczujesz się lepiej, zyskasz energię i zaczniesz normalnie funkcjonować. Skorzystaj z naszych sposobów i po każdej imprezie zakrapianej alkoholem wzmacniaj swój organizm!