Pełna wersja

Wymiana rozrządu, jaki to koszt i co ile należy wymieniać

2019-11-23 01:05

Wymiana rozrządu - słysząc to każdy kierowca dostaje gęsiej skórki. Nic w tym dziwnego, bowiem z ust samych mechaników często można usłyszeć, że jego zerwanie może doprowadzić do zniszczenia silnika, co, jak nietrudno się domyślić, będzie wiązało się z dużo wyższym kosztem niż wymiana napędu rozrządu. Co należy wiedzieć na temat wymiany i ile taka usługa kosztuje?

Czym jest rozrząd

Rozrząd jest ważnym elementem silnika samochodowego, którego zadanie polega na synchronizacji zamykania i otwierania zaworów, jak również na przekazywaniu napędu do osprzętu silnika. Za pomocą układu rozrządu odbywa się sterowanie urządzeniami zapewniającymi dopływ mieszanki paliwowo-powietrznej, a także powietrza do cylindrów. Ponadto rolą rozrządu jest także napędzanie pompy wody.

Rozrząd jest zbudowany z wielu podzespołów, wśród których wymienić można zawory, wałek rozrządu z krzywkami, a także przekładnie, które powszechnie nazywamy napędem rozrządu.

Aby zapewnić silnikowi prawidłowe funkcjonowanie, konieczna jest regularna jego wymiana oraz kontrola.

Kiedy należy wymienić rozrząd?

Jedną z najważniejszych i zarazem najbardziej kosztownych czynności eksploatacyjnych związanych z rozrządem jest jego wymiana. Każdy producent samochodów określa warunki, jakie muszą zaistnieć, aby rozrząd w danym modelu był zakwalifikowany do wymiany Może zatem to być na przykład przejechanie 200 tysięcy kilometrów bądź użytkowanie powyżej 10 lat. Warto jednak wiedzieć, że w miarę upływu czasu i starzenia się samochodu te liczby powinny być zmniejszane, bowiem w tym czasie również inne elementy pojazdu się starzeją i zużywają, co może dodatkowo wpływać na szybszą eksploatację rozrządu.

Co się jednak może stać, jeśli zignorujemy kwestię wymiany rozrządu zgodnie z zaleceniami producenta? Przede wszystkim trzeba liczyć się z tym, że skutki takiej ignorancji mogą być tragiczne i dużo bardziej kosztowne niż regularna wymiana rozrządu. W przypadku zerwania paska może dojść do całkowitego zniszczenia silnika. Co ważne, sam pasek rozrządu w żaden sposób nie zasygnalizuje, że się zużył, dlatego regularna jego wymiana jest niezbędna. '

W sytuacji, gdy już dojdzie do zerwania paska, pod żadnym pozorem nie można uruchamiać silnika. W przeciwnym razie zniszczenie silnika będzie nieuniknione. Co w takiej sytuacji zrobić? Najrozsądniejszym rozwiązaniem będzie wezwanie lawety i transport samochodu do mechanika, który oceni, w jakim stopniu silnik został uszkodzony.

Ile kosztuje wymiana rozrządu?

Koszt wymiany rozrządu zależy od kilku czynników. Przede wszystkim ceny różnią się pomiędzy różnymi modelami samochodów. Przykładowo wymiana paska rozrządu w BMW 5 F10 to koszt około 750zł, w przypadku Audi A4 i A6 będzie to wydatek rzędu 1300 zł, natomiast posiadacze samochodu Mercedes 190 zapłacą ok. 500 zł. To oczywiście koszt wymiany samego paska, natomiast przy okazji jego wymiany warto również wymienić napinacze, pompę wody. Biorąc więc pod uwagę ceny zarówno poszczególnych podzespołów, model samochodu, jak i ewentualne uszkodzenia silnika czy koszt samej robocizny mechanika, wymiana rozrządu może nas kosztować od 1000 do 2.500zł.

Czekać czy działać?

Absolutnie działać. Czekanie i zwlekanie z wymianą rozrządu, jak wyżej wspomnieliśmy, może okazać się dużo kosztowniejszą inwestycją, więc jeśli zbliża się termin sugerowany przez producenta, zdecydowanie warto od razu udać się do mechanika. Oczywiście dla wielu osób koszt takiej wymiany może znacznie obciążyć domowy budżet. W przypadku braku wystarczających środków na opłacenie wymiany korzystna może okazać się pożyczka na 60 dni, którą można wygodnie zaciągnąć przez internet. Rozłożenie płatności na 2 miesiące pozwoli nam zdobyć w tym czasie środki na spłatę zobowiązania, a dzięki temu będziemy mogli dokonać niezbędnej wymiany rozrządu bez narażania silnika na zniszczenie. W przypadku skorzystania z oferty pożyczki na 60 dni warto pilnować terminu jej spłaty, aby nie narazić się na ewentualne odsetki karne za nieterminowe oddanie środków.

Wymiana rozrządu zgodnie z zaleceniami producenta jest więc absolutnym obowiązkiem i koniecznością, jeśli nie chcemy narazić się na dodatkowe koszty związane z naprawą lub zakupem nowego silnika.

Red.