Pełna wersja

Zegarki mechaniczne - co powinieneś o nich wiedzieć i jak wybrać ten idealny?

2019-12-03 15:31

Wybór zegarka nie jest łatwą sprawą, zwłaszcza kiedy jest ich na rynku tak wiele. Sprawia to jednak, że jest w czym wybierać. Rozróżnia się je ze względu na wiele cech, jednak główny podział jest spowodowany dwoma szczególnymi rodzajami mechanizmu. Chodzi o zegarki kwarcowe oraz mechaniczne. Ten drugi rodzaj ostatnio cieszy się wyjątkową popularnością.

Jak wybrać zegarek mechaniczny?

Zegarki kwarcowe, mimo że są bardzo wygodne w obsłudze, nie są tak kochane przez miłośników czasomierzy. Co prawda gwarantują doskonałą dokładność, jednak nie są sprzętem prawdziwie analogowym, tak jak odpowiedniki mechaniczne, a dzisiejsze modele (mechaniczne) nie różnią się bardzo od tych spotykanych niemal dwieście lat temu. Te czasomierze oczywiście wymagają nakręcania. Co z precyzją? Dokładność zegarków mechanicznych nadal jest spora, ponieważ granica błędu wynosi zaledwie do 30 sekund na 24 godziny, a w przypadku chronometrów do 6 sekund na dobę.

Zegarek mechaniczny nakręcony może być zasadniczo na dwa sposoby. Dlatego spośród tej kategorii wyróżnia się również modele automatyczne. Zwyczajny czasomierz mechaniczny powinien być nakręcany raz dziennie, o tej samej porze. Powinno się zawsze ostrożnie przystępować do tej czynności, ponieważ w przeciwnym wypadku można uszkodzić mechanizm. Przyjmuje się, że koronkę (małe pokrętło obok tarczy) należy przekręcać do momentu, aż zacznie stawiać opór (jednak nie do oporu!). Automatyczne odpowiedniki są znacznie bardziej wygodne w użytkowaniu, ponieważ nakręcają się same, za sprawą rotora lub inaczej wahnika, czyli niewielkiego elementu, który działa, gdy np. czasomierz jest noszony. Oczywiście, czasami zegarka nie używa się przez kilka dni, dlatego rodzić się może pytanie - czy zegarek automatyczny można nakręcać? Zazwyczaj jest taka możliwość, choć bardziej poleca się regularne noszenie czasomierza. Nakręcanie w tym przypadku wygląda tak samo, jak w modelach nieautomatycznych.

Istotnym elementem każdego zegarka jest jego tarcza. Ona informuje o zastosowanych technologiach, takich jak datownik, chronograf (stoper), tachymetr (licznik prędkości), miernik faz księżyca itd. Tarcza zawsze jest natomiast czymś przykryta. Powinno się zwracać uwagę na rodzaj użytego szkła. Przyjmuje się, że najlepszym materiałem na szybkę jest szafir, który odznacza się na tle konkurencji swoją wytrzymałością i odpornością na zarysowania.

Każdy jednak przed zakupem spojrzy na ogólny wygląd danego czasomierza i nie ma w tym nic złego. Urządzenie przecież musi się właścicielowi podobać. Można na rynku spotkać modele sportowe, biznesowe, eleganckie, a także tzw. skeletony, czyli obnażające mechanizm zegarka. Świetnym przykładem może być model Atlantic 70950.41.69R Seaflight Skeleton 709504169R Limited Edition.

https://www.zegarmistrz.com/pl/p/Zegarek-Atlantic-70950.41.69R-Seaflight-Skeleton-709504169R-Limited-Edition/15577

Model ten posiada odsłonięty mechanizm mechaniczny. Będzie idealną propozycją dla miłośników zegarmistrzostwa. To wyjątkowo precyzyjny czasomierz u uniwersalnych zastosowaniach. Tarcza przykryta najwyższej jakości szafirowym szkłem, a całość zamknięta w stalowej kopercie na skórzanym pasku, stanowi bardzo eleganckie połączenie sprawdzające się także na co dzień. Dodatkowym atutem będzie także wodoszczelność do aż 50 metrów.

Jeżeli planuje się czasomierz często ubierać na spotkania, bankiety itd., czyli do garnituru, to powinno się postawić na modele posiadające w miarę cienką kopertę. Dzięki temu zegarek nie będzie się odznaczał pod marynarką, co mogłoby zostać uznane za mało estetyczne. Najlepiej jest postawić także na modele proste, nie posiadające czterech tarcz i dziesiątek cyfr. Minimalizm zawsze jest najbardziej elegancki! Z tego powodu warto zaopatrzyć się na przykład w Certina DS Caimano Powermatic 80 C035.407.16.037.00.

Red.