Pełna wersja

Produkcja palet - poznaj szczegóły tego procesu

2019-12-17 08:48

Produkcja palet Może wydawać się, że proces produkcji palet jest prosty i nieskomplikowany. Jednak wbrew pozorom proces produkcji europalet potrafi być naprawdę fascynujący. Ilość uwagi i troski, którą wkładają w niego producenci palet jest wyjątkowo wysoka. Również historia rozwoju tego rodzaju przedsiębiorstw jest bardzo interesująca.

Jak powstawały pierwsze przedsiębiorstwa produkujące palety?

Pierwsze przedsiębiorstwa zajmujące się produkcją palet powstały w Polsce w latach 80-tych XX wieku. Były to niewielkie zakłady, znajdujące się zwykle w górach: na Podhalu czy w Bieszczadach. Lokalizacje te nie były przypadkowe. Dzięki niej przedsiębiorstwa te miały wyjątkowo łatwy dostęp do surowca. Nie musieli transportować drewna na duże odległości, dzięki temu także koszta, które ponosili były niższe niż w przypadku zakładów produkujących palety, które znajdowały się w innych województwach.

Firmy zlokalizowane w górach były niewielkimi, zwykle rodzinnymi przedsiębiorstwami, które wszystkie palety produkowały przy użyciu ręcznych narzędzi. Produkcja palet często była jedynie poboczną działalnością. Jednak wraz z upływem czasu okazało się, że produkcja palet często jest najbardziej dochodową częścią ich działalności. Wtedy właśnie wiele z tych przedsiębiorstw zaczęło skupiać swoją produkcję całkowicie na paletach.

Jak przebiega proces produkcji palet?

Produkcja palet jest procesem, która składa się z kilku kroków. Każdy z nich jest równie istotny, dlatego też każdemu z nich producenci poświęcają tyle samo uwagi. Pierwszym krokiem jest pozyskanie drewna. Co ciekawe w procesie produkcji palet praktycznie w ogóle nie korzysta się z importowanego surowca. W zasadzie wszystkie palety, które produkowane są w Polsce powstają wyłącznie z polskiego drewna.

Producenci palet kupują zarówno drewno z drzew iglastych jak i liściastych, co ważne to wybór odpowiedniego dostawcy. Przedsiębiorstwa zajmujące się wykonywaniem palet kupują wyłącznie najwyższej jakości drewno. Następnie drewno poddawane jest obróbce. Specjalne linie produkcyjne przecierają je na pojedyncze deski paletowe.

Kolejny krok jest być może najbardziej istotny. Sezonowanie, jest to proces suszenia drewna, jednak wbrew pozorom nie jest to wcale takie proste. Drewno można bardzo łatwo przesuszyć, przez co nie zyska ono wymaganej wytrzymałości, a zamiast tego stanie się kruche i łamliwe. Dlatego też producenci palet budują specjalne suszarnie, w których panują idealne warunki do suszenia drewna.

Drewno po wysuszeniu trafia ponownie do zakładu, gdzie przy pomocy specjalnych maszyn zostanie ono przerobione na palety. Produkcja palet w dzisiejszych czasach jest w dużym stopniu zautomatyzowana.

Produkcja palet w Polsce

Polska jest aktualnie drugim co do wielkości producentem palet w Europie, wszystko z powodu tego jak bardzo nasi producenci palet przykładają się do swojej pracy. Nieustannie wysyłają oni swoich pracowników na szkolenia, modernizują swoje parki maszynowe, dbają o to by surowce, z których wykonują palety było najwyższej jakości. Dzięki ciężkiej pracy naszych przedsiębiorców wyprzedziliśmy rynki produkcji palet, które mają znacznie dłuższą historię.

Red.