Pełna wersja

Zgłoszenia do "małego ZUS-u" do 8 stycznia

2020-01-06 08:17

PrzedsiÄ™biorcy, którzy chcÄ… skorzystać po raz pierwszy z "maÅ‚ego ZUS" i pÅ‚acić niższe skÅ‚adki na ubezpieczenia spoÅ‚eczne już w styczniu, muszÄ… to zgÅ‚osić ZUS do 8 stycznia.

Od nowego roku kolejni przedsiębiorcy będą mogli skorzystać z "małego ZUS" i opłacać niższe składki na ubezpieczenia społeczne, uzależnione od przychodu. Ulga nie dotyczy składki zdrowotnej. "Mały ZUS" jest dla przedsiębiorców, którzy w poprzednim roku mieli przychód nieprzekraczający trzydziestokrotności minimalnego wynagrodzenia (w 2019 roku to kwota 67,5 tys. zł). Warunkiem jest też prowadzenie działalności w poprzednim roku przynajmniej przez 60 dni. - Niższe składki na ubezpieczenia społeczne można opłacać maksymalnie przez 36 miesięcy w ciągu 60 miesięcy prowadzenia działalności gospodarczej. To znaczy, że po wykorzystaniu tego okresu można wrócić do "małego ZUS" dopiero po przerwie, w której opłaca się składki na standardowych zasadach - przypomina wiceprezes ZUS Paweł Jaroszek.

Jak zgłosić się w 2020 roku?

Jeśli przedsiębiorca w 2019 roku nie korzystał z "małego ZUS", a chciałby do niego przystąpić w 2020 roku, to ma czas na zgłoszenie tego faktu ubezpieczycielowi do 8 stycznia 2020 r. Chodzi o zgłoszenie do ubezpieczeń społecznych lub ubezpieczenia zdrowotnego z kodem rozpoczynającym się od 0590 albo 0592 (dla przedsiębiorców na rencie).

Natomiast przedsiębiorcy, którzy już w 2019 roku korzystali z tej ulgi i chcą ją kontynuować, powinni złożyć w ZUS dokumenty rozliczeniowe z informacją o wysokości przychodu za 2019 rok. Dostarczają je do Zakładu do 10 lutego (jednoosobowe firmy) lub do 17 lutego (pozostali przedsiębiorcy).

Kto nie skorzysta z "małego ZUS"

Przedsiębiorca nie może skorzystać z "małego ZUS" w okresie, gdy ma jeszcze prawo do innych korzyści w opłacaniu składek, czyli "ulgi na start" lub składek preferencyjnych. Z "małego ZUS" nie skorzysta również przedsiębiorca, który:

Niższe świadczenia

Zakład Ubezpieczeń Społecznych zwraca uwagę, że korzystanie z ulg ma swoje konsekwencje. - Przedsiębiorca decydujący się na opłacanie niższych składek na ubezpieczenia społeczne powinien wiedzieć, że ma to wpływ na wysokość świadczeń, m.in. zasiłku chorobowego, świadczenia rehabilitacyjnego, zasiłku macierzyńskiego, zasiłku opiekuńczego - przypomina wiceprezes ZUS Paweł Jaroszek. Szczegółowe informacje o "małym ZUS" znajdują się na stronie www.zus.pl.

Małgorzata Korba, regionalny rzecznik ZUS