Gazeta Biłgorajska: - Wcześniej Noclegownia dla Bezdomnych mieściła się w Biłgoraju na ul. Sikorskiego jednak nastąpiła zmiana lokalizacji. Proszę powiedzieć gdzie teraz się mieści?
Anna Dziadosz: - Noclegownia " Samarytanin" od października 2009r. jest usytuowana w Woli Małej 250 A w nowym budynku, w którym znajdują się mieszkania socjalne oraz jest wydzielona część z odrębnym wejściem na funkcjonowanie noclegowni. Placówka posiada 12 miejsc noclegowych, pomieszczenia higieniczno-sanitarne, świetlicę, a także część kuchenną. W związku z występowaniem trudnych warunków atmosferycznych i niskich temperatur noclegownia czynna jest obecnie całodobowo. Zasady funkcjonowania noclegowni porządkuje opracowany Regulamin.
- Zima to bardzo trudny okres szczególnie dla osób bezdomnych. Jak staracie się Państwo im pomóc i jakie muszą spełnić warunki by móc przebywać w noclegowni?
- Okres zimowy jest szczególnie trudny dla osób bezdomnych, ale również osób starszych i niepełnosprawnych, samotnie zamieszkujących oraz rodzin wielodzietnych. Staramy się jak najskuteczniej im pomagać, udzielając pomocy finansowej na zakup opału, odzieży, żywności, czy też zapewniając osobom bezdomnym schronienie w noclegowni. Niestety, niezmienione od 2006r. kryterium dochodowe (tj, 351 zł na osobę w rodzinie lub 477 zł w przypadku osoby samotnie gospodarującej) uniemożliwia pomoc szerszej grupie osób potrzebujących. Co roku, w okresie zimowym, zespół pracowników socjalnych MOPS Biłgoraj wspólnie z dzielnicowymi KPP Biłgoraj i pracownikami Straży Miejskiej podejmuje działania w ramach organizowanej akcji " Bezpieczna zima". Celem akcji jest sprawdzenie i zabezpieczenie podstawowych potrzeb związanych z ujemnymi temperaturami wśród osób potrzebujących pomocy. W bieżącym roku taka akcja odbyła się w dniach 1-2 grudnia. W przeciągu 2 dni sprawdzonych zostało ponad 50 środowisk W wyniku tych działań m.in. schronienie w noclegowni znalazł jeden bezdomny mężczyzna, który przebywał w budynku nie nadającym się do zamieszkania.
Podstawowym warunkiem umożliwiającym osobom przebywanie w noclegowni jest przestrzeganie Regulaminu oraz zachowanie trzeźwości. Wymagamy również dostarczenia przez osobę bezdomną zaświadczenia lekarskiego o braku przeciwwskazań do zamieszkania w noclegowni. Po przeprowadzeniu przez pracownika socjalnego MOPS Biłgoraj wywiadu środowiskowego oraz zebraniu niezbędnej dokumentacji zainteresowany otrzymuje skierowanie do noclegowni. Niezwłocznie wydawana jest również decyzja administracyjna, określająca czasokres pobytu oraz ustalająca odpłatność. Osoba przebywająca w noclegowni otrzymuje suchy prowiant ( chleb i konserwy, żywność z Banku Żywności ), może skorzystać ze zjedzenia gorącej zupy. Opierając się na ustawie o pomocy społecznej z każdym mieszkańcem noclegowni podpisujemy "Indywidualny problem wychodzenia z bezdomności", który mobilizuje osobę do terapii psychologicznej, uczestnictwa w spotkaniach grupy AA, aktywizacji zawodowej itp. Mamy kilka pozytywnych przykładów osób, które mieszkały w noclegowni, a w chwili obecnej funkcjonują samodzielnie w środowisku.
- A jak jest z ilością osób, czy dla wszystkich potrzebujących jest miejsce?
- Schronienie w noclegowni może znaleźć 12 mężczyzn. Jak wynika z naszych corocznych sprawozdań najwięcej osób zamieszkuje w noclegowni w styczniu. Przypuszczam, że analogicznie będzie w 2011r. Jesteśmy na to, jako Ośrodek, przygotowani.
- Jak długo osoby bezdomne mogą przebywać na terenie noclegowni?
- Zgodnie z Regulaminem w noclegowni można przebywać do 3 miesięcy. Jednak na wniosek pracownika socjalnego Ośrodka istnieje możliwość przedłużenia pobytu. Zdarzają się też sytuacje, kiedy osoba przebywa w noclegowni tylko przez kilka dni.
- Ilu mężczyzn w tym roku spędzi święta w Noclegowni dla Bezdomnych?
- Święta Bożego Narodzenia 2010 w noclegowni spędzi 7 mieszkańców. Spotkanie Wigilijne zaplanowane jest na dzień 24 grudnia, odbędzie się w godzinach przedpołudniowych. Być może mieszkańców noclegowni odwiedzą niezapowiedziani goście?
- Jak wygląda Wigilia w ośrodku? Kto przygotowuje potrawy wigilijne?
- Na stole pojawi się oczywiście kilka potraw tradycyjnych, tj. barszcz z uszkami, smażona ryba, śledź, a także coś słodkiego - strucla makowa. Oprawę świąteczną - stół, nakrycia, dekoracje przygotują mieszkańcy, natomiast część potraw zamówionych zostanie w zakładzie gastronomicznym, a część pozyskana od sponsorów.
- Czy na Wigilii w takim miejscu jest czas na radość jaka towarzyszy świętom Bożego Narodzenia?
- Oczywiście. Na spotkaniach Wigilijnych w noclegowni tradycją stało się, iż przed połamaniem się opłatkiem jeden z mieszkańców czyta Ewangelię Św. Łukasza. Śpiewane są kolędy. Pojawia się ciepła, rodzinna atmosfera.
- Dziękuję za rozmowę.
- Dziękuję.