Spotkanie zostało zorganizowano w sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego w Biłgoraju. Udział w nim wzięli: posłanka Beata Strzałka, Zarząd Powiatu ze starostą Andrzejem Szarlipem na czele, członkowie komisji zdrowia, szefowa Sanepidu Grażyna Dec-Lal, dyrektor pogotowia Piotr Majcher. Obecny był również dyrektor biłgorajskiego szpitala Tomasz Kwiatkowski.
Rozmawiano przede wszystkim o stanie przygotowań na ewentualne przypadki zarażenia koronawirusem, ale też oo zasadach postępowania i profilaktyce.
- Spotkaliśmy się po to, by omówić sytuację, ale też wyjaśnić wszystkie wątpliwości, by ograniczyć to poddenerwowanie mieszkańców, które wszyscy obserwujemy. Oczywiście zagrożenie istnieje, ale panika jest o wiele gorsza - mówił starosta Andrzej Szarlip.
Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Biłgoraju Grażyna Dec-Lal wyjaśniła, że nowym rodzajem wirusa można zarazić się zarówno od innych osób, jak również z przedmiotów, dlatego powinniśmy zachować ostrożność. Mówiła również o roli instytucji w działaniach - Chcę zaznaczyć, że każde nasze działanie poparte jest procedurą, zarówno dotyczące postępowania w oddziałach szpitalnych, medycznych, ratownictwa, ambulatoryjnych, podstawowej opiece zdrowotnej. Każda osoba, która ma wątpliwości co do swojego stanu zdrowia, czyli zauważyła, że ma kaszel, katar, temperaturę, czy duszność powinna się z tym zgłosić. Gdzie? Takie osoby powinny wykonać telefon do PSSE, bądź na oddział zakaźny, tam już dalsze postępowanie będzie wdrożone - mówiła.
Przypomniała również, że kwestią kluczową w profilaktyce jest mycie rąk, dowolnym środkiem dezynfekującym, w tym mydłem. Na wirusa działają też promienie UV, więc jest szansa, że zachorowania ograniczy nadchodząca wiosna. Pamiętajmy też, że podczas kichania, czy kaszlu należy się skutecznie osłaniać i zachowywać bezpieczną odległość, nie dotykajmy oczu i ust. Nie ma za to potrzeby noszenia masek, bo te potrzebne są osobom chorym, by ograniczyć przekazywanie wirusa, jak również personelowi medycznemu.
Przygotowania na przyjęcie chorych poczyniono już także w biłgorajskim szpitalu. Od poniedziałku ruszy zakaźna izba przyjęć. - Mimo, że wydaje się, że zagrożenie związane z nowym wirusem nie jest aż tak straszne, gdyż ma on mniejszą zjadliwość niż wirus grypy, jednak w całym kraju jest podniesiona gotowość. Działania zostały podjęte także w naszym szpitalu, od razu wstrzymaliśmy odwiedziny na wszystkich oddziałach, nie prowadzimy też przyjęć planowych, chodzi o zmniejszenie możliwości ekspozycji pacjentów na nowe czynniki patogenne - mówił podczas spotkania dyrektor szpitala Tomasz Kwiatkowski. O stanie przygotowań informowaliśmy już naszych czytelników w artykule pt. Przygotowania w związku z zagrożeniem epidemiologicznym.
Co istotne problem pojawia się jeśli chodzi o sprzęt, hurtownie odmawiają sprzedaży maseczek jednorazowych (ich cena wzrosła o ostatnim czasie dziesięciokrotnie), fartuchów, środków do dezynfekcji. - Środki, które mamy trzymamy w rezerwie na wypadek wystąpienia zarażenia koronawirusem. Uruchomione zostały dostawy z centralnych rezerw strategicznych (głównie środki ochrony osobistej), nie są to jednak dostawy, które by nas satysfakcjonowały, dlatego założyliśmy kolejne zamówienie, gdyż zapasy, które mamy wystarczą na trzy dni funkcjonowania - wyjaśnił dyrektor Kwiatkowski, jednocześnie poinformował, że jest sporo zachorowań na grypę, w szpitalu wykorzystanie łóżek jest na poziomie 80%.
- Nie mamy na ten moment żadnego pacjenta, u którego podejrzewalibyśmy koronawirusa - podsumował dyrektor szpitala.
Od dziś działa także laboratorium do badania próbek w Lublinie. Dotychczas najbliższe były w Rzeszowie i Warszawie. - Informuję, że czynności przygotowawcze związane z wdrożeniem metody badawczej zostały zakończone. Laboratorium Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Lublinie jest gotowe do przyjmowania materiału do badań i wykonywania testów na obecność koronawirusa SARS-CoV-2 od dn. 6 marca od godziny 8.00 rano - wyjaśniła Agnieszka Strzępka, r zecznik prasowy wojewody lubelskiego.
W stan podwyższonej gotowości postawione jest także biłgorajskie pogotowie. Jak podkreślał dyrektor Piotr Majcher służba jest przygotowana na przyjęcie pacjentów wysoce zakaźnych. - Starajmy się zminimalizować drogi przenoszenia wirusa, jeśli nie musimy unikajmy kontaktu ze służbą zdrowia. Zachowajmy jednak spokój i rozwagę, większość środków zapobiegawczych powinna być stosowana na co dzień, nie tylko w związku z koronawirusem - apelował Piotr Majcher.
Zgodnie z danymi na dzień 5 marca 2020 roku (czwartek), na godz. 14.00, na terenie województwa lubelskiego:
1. Liczba osób ogółem w województwie lubelskim hospitalizowanych z podejrzeniem zakażenia koronawirusem - 6.
2. Liczba osób poddanych kwarantannie w województwie lubelskim - 1.
3. Liczba osób objęta nadzorem epidemiologicznym w województwie lubelskim - 278.