Pełna wersja

Ochrona przed atakami DDoS

2020-03-27 00:58

Ataki zaklasyfikowane jako DDoS należą do jednych z najczęstszych w świecie wirtualnym. W skrócie, atak DDoS polega na zaatakowaniu sieci prywatnej lub systemy komputerowego w celu całkowitego zablokowania dostępnych zasobów. Inaczej mówiąc: zaatakowana może zostać poczta, program do fakturowania, czy konto hostingowe lub strona internetowa.

Na czym polega atak DDoS?

W jaki sposób przeprowadza się taki atak? Ddos co to właściwie jest? W dużym skrócie, atak przeprowadzany jest z wielu komputerów jednocześnie. Najczęściej odbywa się to tak, że wcześniej atakujący przygotowuje się, przejmując komputery ludzi, którzy nie są tego świadomi. Robi to w celu użycia ich do zaatakowania docelowego komputera. W momencie ataku, ze wszystkich tych komputerów generowane są sygnały, które finalnie blokują jednostkę, w którą wymierzony jest atak. Aby uniknąć zostania wykorzystanym do tego typu operacji, warto zainstalować sobie dobry program antywirusowy.

Jak objawia się atak DDoS?

Skutkiem ataku jest wyłączenie usługi. Strona internetowa, na którą chciało zalogować się natychmiast wiele komputerów, jest najczęściej blokowana przez właściciela hostingu (zabezpieczenia powodują taką reakcję). Zdarza się, że taki atak doprowadza do wyczerpania zasobów (procesor, pasmo sieciowe lub pamięć) i to jest bezpośrednią przyczyną tego, że atakowana jednostka przestaje być dostępna.

Jak uchronić się przed atakiem DDoS?

Firmy, które działają we własnym, zamkniętym środowisku sieciowym powinny za punkt honoru ustanowić sobie zadbanie o własne bezpieczeństwo. Aby ochronić komputery firmowe, warto wynająć firmę, która specjalizuje się w tworzeniu zabezpieczeń. Koszt pracy osób, które zajmują się zabezpieczaniem systemów firmowych nigdy nie jest niski. Należy jednak odpowiedzieć sobie na pytanie, czy koszt wyłączenia jednej z ważnych usług na jakiś czas jest niższy niż zapłata za pracę dla osób, które zabezpieczą nas skutecznie przed takimi awariami. Na rynku istnieją programy ochronne, takie jak Ddos Protection, które wykazują wysoką skuteczność w odpieraniu ataków tego typu.

Jak działają zabezpieczenia?

Ochrona przed atakami odbywa się przez filtrowanie przez warstwę zabezpieczającą całego ruchu generującego pytania, który dotrzeć do naszej strony/systemów. Filtry wyposażone są w specjalne algorytmy, które mają za zadanie dopuszczać do kontaktu z nami tylko "czysty ruch“. Zabezpieczenie odbywa się z różnych lokalizacji, co umożliwia odpieranie ataków u źródła, co czyni je jeszcze bardziej skutecznymi.

Red.