Pełna wersja

Kończą się darmowe mieszkania

2010-04-11 18:17

Już od 2000 roku w prawie polskim funkcjonuje ustawa pozwalająca lokatorom mieszkań spółdzielczych na wykup lokali od spółdzielni mieszkaniowych po bardzo okazyjnych cenach. Są to tzw. "mieszkania za złotówkę". Taki proces trwa także w biłgorajskiej Spółdzielni Mieszkaniowej "Łada".

Obowiązująca w całym kraju akcja wykupu mieszkań za symboliczną złotówkę fachowo nazywana jest przeniesieniem lokalu w odrębną własność. Takie prawo przeniesienia ma każdy członek spółdzielni, któremu przysługuje spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu mieszkaniowego. Po złożeniu przez taką osobę wniosku, spółdzielnia jest zobowiązana do zawarcia umowy ale po spełnieniu przez lokatora kilku warunków. Po pierwsze musi on dokonać spłaty części zobowiązań spółdzielni, związanych z budową, przypadających na konkretny lokal. Po drugie, konieczne jest uregulowanie zadłużenia z tytułu opłat. - Spółdzielnia mieszkaniowa zawiera umowę w terminie sześciu miesięcy od dnia złożenia wniosku. Każdy kto ma spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu może taki wniosek złożyć - wyjaśnia Ryszard Bil, Prezes Spółdzielni Mieszkaniowej "Łada".
Zasada ta dotyczy również członków spółdzielni, którzy mają własnościowe prawo do lokalu. Oni również muszą spełniać wymienione wcześniej warunki, by móc dokonać przeniesienia lokalu w odrębną własność.
Biłgorajska spółdzielnia na bieżąco rozpatruje wnioski mieszkańców. Jak mówi Prezes, pod koniec ubiegłego roku nie było ani jednego nierozpatrzonego wniosku, złożonego zarówno przez lokatorów posiadających spółdzielcze lokatorskie, jak i własnościowe prawo do lokalu. - Na koniec grudnia przeniesionych w odrębną własność zostało 1100 lokali mieszkalnych, 19 garaży i 5 lokali użytkowych - dodaje Prezes Bil.
Każdy z lokatorów mógł złożyć właściwy wniosek, jednak nie wszyscy skorzystali z takiej możliwości. Obecnie w spółdzielni pozostały 62 lokale o statusie lokatorskim z czego 21 stanowią te wybudowane przed 1990 rokiem. Data powstania budynku ma zasadnicze znaczenie, gdyż jedynie te lokale powstałe przed 1990 rokiem można otrzymać za symboliczną złotówkę. 41 to liczba jeszcze nie wykupionych lokali ale wybudowanych po tej dacie. W tym przypadku, by uzyskać tytuł prawny przeniesienia lokalu w odrębną własność mieszkańcy muszą wpłacić, w warunkach biłgorajskiej spółdzielni od 7 do 14 tys. zł. Jak wyjaśnia Prezes, wśród 21 lokatorów mieszkań gotowych do nabycia za złotówkę, którzy nie złożyli wymaganego wniosku, najczęstszym powodem zaniechania są kłopoty rodzinne, nierozstrzygnięte sprawy, czasami spore zadłużenia. Na szczęście to jedynie niewielka część, gdyż liczba lokali, które nie zostały przeniesione w odrębną własność w stosunku do wszystkim posiadanych przez spółdzielnie wynosi jedynie 2,3 proc.
Prezes Bil zapewnia, że spółdzielnia jest przygotowana do przeniesienia wszystkich lokali w odrębną własność, a wnioski które będę składane realizuje bez oczekiwania.

Jt