Pełna wersja

Niskie ciśnienie wody w prysznicu. Najczęstsze przyczyny i proste rozwiązania

2020-06-23 21:54

Zbyt niskie ciśnienie w prysznicu, to problem, który nawet najbardziej spokojną osobę może doprowadzić do pasji. Taka sytuacja nie tylko jest irytująca, ale również prowadzi do znacznego zwiększenia wydatków na wodę. Co może zatem prowadzić do takiego stanu rzeczy, oraz - jak skutecznie podnieść ciśnienie w prysznicu?

Powody, dla których warto zadbać o prawidłowe ciśnienie wody w trakcie brania prysznicu

Zadbanie o to, by ciśnienie wody w słuchawce prysznicowej było odpowiednio wysokie jest konieczne z kilku ważnych powodów. Po pierwsze jest to kwestia wygody i jakości branych pryszniców. Kiedy ciśnienie wody jest zbyt niskie, to umyć się może być po prostu trudniej. W takiej sytuacji również dłużej pozostajemy pod prysznicem. Jest to więc kwestia zarówno straty czasu, jak i większego zużycia wody. Sytuacja tego rodzaju zupełnie mija się z sensem istnienia wynalazku, jakim jest prysznic, który stworzono właśnie po to, by móc myć się szybko i oszczędnie.

Odpowiednie dobrane ciśnienie wody pomaga oszczędzić sporo pieniędzy

Jak wiadomo, większe zużycie wody prowadzi do większych opłat. W skali miesiąca różnica taka może być znaczna. Zadbanie o to, by ciśnienie wody było odpowiednie jest więc kwestią istotną również z ekonomicznego punktu widzenia. Doświadczenie mówi, że nawet dość drogie baterie do prysznica, to opłacalna inwestycja w tym kontekście.

Typowe przyczyny niskiego ciśnienia wody w prysznicu

Nieodpowiedni rodzaj słuchawki

Najczęstszą przyczyną zbyt niskiego ciśnienia w prysznicu jest nieodpowiednia budowa słuchawki prysznicowej, albo całej baterii. Wbrew pozorom kwestia ta może mieć ogromne znaczenie. Nieodpowiednio dobrane baterie natryskowe mogą się przekładać na to, że odczuwane przez nas w trakcie kąpieli ciśnienie jest o wiele za niskie, nawet jeżeli w instalacji wodne wszystko jest w porządku. To częsta wada starych i tanich (najczęściej złej jakości) baterii.

Zablokowana bateria

Kolejną przyczyną może być zablokowana bateria, słuchawka prysznicowa, czy wąż doprowadzający wodę. Co może być powodem takiej blokady? Jak doskonale wiadomo, w większości mieszkań mamy dostęp do bardzo twardej wody. Powoduje ona (a zwłaszcza, kiedy jest ogrzewana), że na elementach armatury zaczyna osadzać się kamień, czyli osad który wytrąca się z wody i tworzy twardą, nierozpuszczalną skorupę. Kawałki takiego kamienia z czasem mogą się odrywać i zapychać drobne otwory w słuchawce prysznicowej. Oczywiście taka sytuacja następuje z czasem, a więc problem występuje głównie w starych, długo używanych bateriach. Zdarzyć się to może jednak również w baterii nowej, jeżeli duża ilość kamienia osadziła się w rurach starej instalacji wodnej.

Nieoptymalny układ instalacji wodnej

Problem z ciśnieniem może być również spowodowany samą instalacją wodną. Jeżeli tak jest, to niekoniecznie poradzimy sobie wtedy sami i konieczne będzie wezwanie fachowców. Nieodpowiednie ciśnienie może świadczyć o poważnej awarii, której naprawa będzie kosztowała krocie. Może to być jednak również kwestia prostych regulacji. Jeżeli instalacja wodna w naszym domu działa bez zarzutu i nie da się wskazać żadnego problemu, to zdecydowanie wina leży po stronie baterii prysznicowej. Warto wtedy zastanowić się nad tym, jaką baterię kupić, by posłużyła jak najdłużej i jak najlepiej.

Sposoby na przewrócenie ciśnienia wody w prysznicu

Oczyszczenie baterii i jej renowacja

Pierwsza metoda to renowacja i odkamienianie baterii prysznicowej. Pozwoli to przywrócić jej sprawność i drożność, a co za tym idzie również normalne ciśnienie. Warto tu jednak zwrócić uwagę na fakt, że w przypadku większości baterii, zabiegi takie mogą być znacznie droższe i wymagające czasu i energii niż zakup nowego sprzętu. Owszem, baterie prysznicowe czasami bywają dość drogie, ale doświadczenie mówi, że w zdecydowanej większości przypadków wymiana na nową zdecydowanie bardziej się opłaca.

Zakup nowej baterii

Zakup nowej baterii prysznicowej jest zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem. Warto jednak przyjrzeć się takim bateriom, bo jak się okazuje, są pomiędzy nimi bardzo duże różnice. Najprostszym rozwiązaniem byłaby oczywiście wymiana na tanią, dostępną w każdym markecie baterię. Jednak warto pamiętać, że urządzenia takie są zazwyczaj mniej trwałe i po jakimś czasie znów będziemy musieli wymienić baterię na nową. Kwestia oszczędności staje więc pod znakiem zapytania.

Co mówią specjaliści?

Jak przekonują nas specjaliści ze sklepu TaniaLazienka.com, najlepszym wyjściem jest zakup wysokiej jakości baterii, która dodatkowo będzie cechować się oszczędnością wody. Zakup taki z czasem okaże się bardziej opłacalny. Baterie z wyższej półki są najczęściej o wiele trwalsze, a więc wymiana nie będzie potrzebna przez bardzo długi czas. Wysokiej jakości baterie prysznicowe to często nie tylko gwarancja utrzymania odpowiednio wysokiego ciśnienia, ale również możliwość swobodnej jego regulacji, czy zmiany sposobu przepływu wody.

Podsumowanie

Reasumując - powody, dla których ciśnienie w prysznicu jest za niskie mogą być bardzo różne. Może to być problem z instalacją wodną, ale również z samą baterią prysznicową. Jeżeli chodzi o baterię, to najlepszym rozwiązaniem okazuje się zakup nowej, przy czym zdecydowanie bardziej poleca się baterie z wyższej półki. Warto przy tym zwrócić uwagę na zastosowane rozwiązania konstrukcyjne, a przede wszystkim - oszczędność wody.

Red.