Pełna wersja

Odbiór mieszkania z pomocą specjalisty

2020-07-06 13:33

Zakup własnego mieszkania to ekscytująca chwila. Jednak wydaje się, że więcej emocji udziela się przy odbiorze mieszkania. Nie mniej jest to etap o kluczowym znaczeniu i musimy zachować skupienie. Dlaczego jest tak ważny?

Poniekąd odbiór techniczny traktujemy jako prezentację mieszkania. Częściowo można uznać, że tak właśnie jest, gdyż prawdopodobnie na umowie przedwstępnej kupowaliśmy dziurę w ziemi lub finalizowaliśmy kwestie związane z kredytem hipotecznym. Do pełni sukcesu brakuje niewiele, myślami krążymy już po marketach budowlanych w poszukiwaniu materiałów do remontu i wykończenia. Mimo wszystko warto zejść na ziemię i dokładnie sprawdzić, czy nasza nieruchomość jest zgodna z umową oraz planami. Jeśli nie mamy w tym zakresie wiedzy, to warto wspomóc się specjalistą. Usługi inżyniera lub inspektora budowlanego w porównaniu do potencjalnych kosztów napraw i remontów są bardzo niskie.

Po co mi specjalista?

Rozmieszczenie ścianek działowych, odpowiednie położenie różnego rodzaju instalacji, sprawdzenie metrażu i pionu ścian, to podstawowe kwestie, które należy sprawdzić. Niektóre rzeczy wydają się tak trywialne, że często bagatelizujemy sprawę. Sprawdzenie np. odchylenia ścian w kontekście dopuszczalnych norm ma duże znaczenie. Jeśli parametry nie mieszczą się w regulacjach, to deweloper jest zobowiązany do naniesienia poprawek. Dlaczego jest to tak ważne? Możemy czuć frustrację, gdy będziemy składali szafę, a ona nie będzie chciała przylegać do ściany. Dochodzą do tego walory praktyczne i estetyczne, co przy dłuższym użytkowaniu będzie z pewnością uciążliwe. Sprawdzenie metrażu to również istotna kwestia. W końcu, gdy płacimy za 50 m2, to chcemy mieć tyle do dyspozycji, a nie np. 48 m2, bo zmienił się projekt. Niektórych usterek nie widać na pierwszy rzut oka. Istnieją maszyny termowizyjne, które pomagają znaleźć przecieki lub niepokojące źródła ciepła. Mimo wszystko warto wiedzieć o sprawach, które za jakiś czas mogą nas dotknąć albo od początku im przeciwdziałać.

Jak wygląda współpraca?

Przede wszystkim należy umówić się z inspektorem w dniu odbioru mieszkania, wskazać adres oraz godzinę spotkania. Podczas wizyty możemy swobodnie zająć się oglądaniem nieruchomości i rozmową z reprezentantem dewelopera. Inżynier rozpocznie swoje oględziny, a każdą uwagę będzie na bieżąco zgłaszał. Wszystkie powinny znaleźć się w protokole odbioru, który następnie trafi do inwestora. Ten z kolei ma określony czas (14 dni) na ustosunkowanie się do uwag. Jeśli są zasadne, to w kolejnym kroku ustalany jest termin realizacji napraw. Powinny one zostać wykonane we wskazanym okresie, po czym dochodzi do kolejnego spotkania i oględzin. Jeśli wszystkie usterki zostały usunięte, to należy dopełnić formalności i podpisać protokół odbioru. Inspektorzy mają szeroką wiedzę techniczną, ale z racji wykonywanego zawodu wiedzą, jak wyglądają formalności i na co zwrócić uwagę. Z pewnością nie jest to porada prawna, ale wartościowa podpowiedź, która pokaże nam, jak ustosunkować się do pewnych spraw. Szukając wsparcia, warto zajrzeć na odbiór mieszkania Warszawa https://odbiorymieszkan.info/odbiory-mieszkan-warszawa.

Radość z własnego M

Radość, jaką daje własne mieszkanie, jest wyjątkowa. Dobrze więc, aby atmosfery nie zepsuły niedociągnięcia i usterki. Może to być irytujące, ale także utrudniać prace wykończeniowe lub realnie zwiększyć ich koszt. Dlatego wszystkie wady warto zgłosić na etapie odbioru technicznego mieszkania. Dzięki temu możemy liczyć, że deweloper weźmie za nie odpowiedzialność i je po prostu naprawi. Błędy zdarzają się najlepszym deweloperom i nie jest to z pewnością działanie celowe. Nie mniej płacąc za produkt, w tym wypadku mieszkanie, chcemy otrzymać go bez wad. Warto więc poprosić o pomoc specjalistę, który pomoże zdiagnozować nieprawidłowości. Pozwoli to na ich naprawę, a my bez nerwów będziemy mogli podejść do kolejnego etapu.

Red.