Pełna wersja

Wózek głęboki - do kiedy należy go używać?

2020-07-21 21:23

Wielu młodych rodziców często zadaje sobie pytanie, w którym momencie należy zamienić wózek z gondoli na spacerówkę? Niektórzy, przez niewiedzę decydują się na ten krok zdecydowanie za wcześnie. Postaramy się odpowiedzieć na najbardziej to nurtujące pytanie.

Czym charakteryzuje się wózek głęboki?

Pierwsze spacery z dzieckiem rozpoczyna się w wózku głębokim. Jest idealnie przystosowany do przewożenia noworodka. Z uwagi na to, że do 6 miesiąca życia niemowlę wyłącznie leży, istotną kwestią jest materacyk, w który wyposażony jest wózek. Najczęściej spotykane modele wykonane są z pianki, która pod wpływem nacisku dopasowuje się do dziecka. Przy zakupie wózka głębokiego warto zwrócić uwagę na rozmiar gondoli - powinna być duża i głęboka, tak by dziecko czuło się komfortowo, nawet po upływie kilku miesięcy.

Wózek z gondolą - do kiedy z niego korzystać?

Zmiana wózka głębokiego na spacerowy jest kwestią indywidualną, zależną od tempa rozwoju niemowlaka. Ogólnie przyjęło się, że ze spacerówki mogą korzystać dzieci, które samodzielnie siedzą a więc około 6-7 miesiąca życia. Wówczas mały pasażer staje się bardzo ruchliwy, zaczyna się wiercić, przez co nie jest w stanie wyleżeć w jednym miejscu. Jest to dobry moment, aby zmienić wózek głęboki na taki, który umożliwi obserwowanie co dzieje się wokół. Wcześniejsze przesadzenie dziecka do spacerówki może powodować późniejsze problemy zdrowotne oraz zwyrodnienia kręgosłupa. Dlatego przesadzamy dziecko dopiero wtedy, kiedy będzie potrafiło samodzielnie usiąść i utrzymać tę pozycję przez dłuższy czas bez podpory.

Najczęstsze powody przedwczesnej zmiany wózka

Spora część rodziców decyduje się przesadzić dziecko do spacerówki o wiele wcześniej. Wśród najczęściej padających argumentów znajdziemy:

Skutki przedwczesnego przesadzenia do spacerówki

Decydując się na przesadzenie czteromiesięcznego dziecka do wózka typu spacerówka należy liczyć się z pewnymi konsekwencjami. Przede wszystkim musimy pamiętać o tym, iż jego głowa jest nieproporcjonalnie duża w stosunku do reszty ciała. Kręgosłup oraz mięśnie szyi i pleców nie są jeszcze na tyle rozwinięte, aby mogły utrzymać prosto głowę. Tym bardziej podczas spaceru, kiedy dochodzą wstrząsy, zmiany prędkości jazdy itp. Bardzo łatwo wtedy niechcący dopuścić do kontuzji lub zwyrodnień, której skutki będą odczuwalne za kilka bądź kilkanaście lat.

Jak sprawdzić czy dziecko dobrze się rozwija?

Dziecko przed narodzinami, jak i w pierwszych miesiącach życia, przybiera pozycję zgiętą - jest to dla niego naturalne. Dopiero w okolicach 5-6 miesiąca przygotowuje się bardzo powoli do pionizacji, do której potrzebny jest wyprost.

Kolejna rzecz to kierunek rozwoju - od 6 miesięcznego dziecka oczekujemy najczęściej, że leżąc na pleckach uniesie miednicę i zgięte nóżki nad podłoże, aż w końcu włoży palce stóp do buzi. Wiemy wówczas, że rozwija się ono prawidłowo. Jednak, aby paluszki stóp wylądowały ostatecznie w buzi miednica dziecka musi się unieść, przesuwając tym samym ciężar ciała wyżej - w okolice łopatek czy obręczy barkowej. W pozycji półleżącej jest to niemożliwe. Kontrola i obserwacja rozwoju dziecka pozwala na oszacowanie, czy dziecko jest w pełni gotowe do samodzielnego siedzenia w czasie dłuższych spacerów.

Red.