Pełna wersja

Szablony i motywy WordPress - czym są?

2020-08-18 00:54

Osoby zaczynające swoją przygodę z WordPress mogą zastanawiać się, czym dokładnie są dostępne tam szablony i motywy. Zagadnienie to może sprawić spory problem, gdyż są to jedne z najczęściej mylonych pojęć związanych z WordPressem. Czasem mylenie tych dwóch terminów zdarza się nawet osobom bardziej doświadczonym w branży. Ten artykuł jednak pomoże Ci jednak dokładniej zrozumieć, czym są szablony i motywy WordPress.

Szablony i motywy WordPress

Szablony i motywy istnieją praktycznie, od kiedy tylko powstała i zaczęła się rozwijać branża IT. Już pierwsze programy komputerowe oferowały możliwość customizacji, czyli dopasowania ich wyglądu do własnych preferencji. W tej kwestii, od tamtego czasu niewiele się zmieniło. WordPress, jak i inne systemy zarządzania treścią, umożliwia dopasowanie strony internetowej do naszych potrzeb. Pozwalają nam na to zarówno szablony, jak i motywy, jednak pomiędzy tymi dwoma kategoriami istnieje spora różnica. Na czym więc ona polega?

Motywy WordPress

Motyw, z angielskiego theme, odnosi się do przewodniego stylu strony internetowej budowanej za pomocą WordPressa. Tworząc stronę internetową, możemy korzystać zarówno z płatnych, jak i darmowych motywów, które pobierać możemy z repozytorium Wordpressa. Tworząc stronę internetową w Wordpressie, do wyboru mamy ogromną ilość motywów odpowiadających za jej wygląd. Jednocześnie aktywny może być tylko jeden motyw Wordpress, jednak nie ma limitu co do liczby motywów, które mogą być jednocześnie zainstalowane

Tworząc stronę opartą o szablon WordPress, przeczytaj także koniecznie: https://siriuspro.pl/wordpress-tworzenie-strony-krok-po-kroku

Szablony WordPress

Nazwa szablon, po angielsku zwane template lub layout, odnosi się do funkcji niektórych motywów WordPressa. Funkcja ta umożliwia nam zmianę wyglądu poszczególnych podstron. Jeśli motyw, z którego korzystamy, pozwala nam na korzystanie z szablonów, to możliwość wyboru szablonu pojawia się podczas dodawania nowych stron. Wtedy podczas edycji dowolnej podstrony w bloku atrybuty strony, rozwinie się lista wyboru. Szablony WordPress mogą budowane przy użyciu builderów oraz być używane do definiowania elementów takich jak między innymi header, czy footer.

Jak widać, motywy i szablony WordPress to nie do końca łatwe do rozróżnienia terminy, gdyż są one podobne. Nic dziwnego, że sprawiają one początkującym użytkownikom Wordpressa spory problem. Nie mniej jednak różnica między nimi nie jest aż tak trudna do wychwycenia, jak mogłoby się wydawać. W skrócie, motywy są rozszerzeniami zmieniającymi wygląd strony w Wordpressie, a szablony są funkcją motywów, która pozwala zmianę stylu dla poszczególnych podstron.

Red.