Komu dedykowane jest OCP i czy trzeba je wykupić?
Co do swojej zasady, ubezpieczenie OCP to ochrona dotycząca odpowiedzialności cywilnej przewoźnika w zakresie realizowanych przez niego zleceń. Chodzi tutaj oczywiście o ochronę przewożonych towarów na wypadek ich częściowego lub nawet całkowitego uszkodzenia.
Polisę tego typu może kupić każdy przedsiębiorca, który zajmuje się przewozami drogowymi i posiadania odpowiednie licencje do wykonywania zawodu. Oczywiście ubezpieczenie może obejmować zarówno transporty realizowane na terenie kraju, jak i międzynarodowe.
Co bardzo istotne, OCP nie jest wymagane prawnie. Choć mamy tutaj do czynienia z polisą OC, to pamiętaj, że jeśli chodzi o ofertę dla przewoźników, jest ona całkowicie dobrowolna. Warto jednak się nią zainteresować. Firma wykupująca takie ubezpieczenie wygląda profesjonalnie i wzbudza większe zainteresowanie. Co więcej, wielu zleceniodawców może wręcz wymagać takiej polisy - bez niej stracisz część klientów.
Jaką ochronę zapewnia podstawowa polisa OCP?
Ponieważ OCP nie jest ubezpieczeniem obowiązkowym, sprzedające je firmy mogą dość elastycznie żonglować zakresem ochrony. Nie zmienia to jednak faktu, że polisy te w podstawowej formie wyglądają bardzo podobnie. Ochrona obejmuje tutaj przede wszystkim:
- uszkodzenie ładunku w wyniku działania niekorzystnych warunków atmosferycznych lub zdarzeń drogowych,
- sytuacje, w których towar nie dotrze na czas przez awarię pojazdu,
- ponadprogramowe wydatki związane z koniecznością dodatkowego zabezpieczenia ładunku, aby nie uległ uszkodzeniu,
- wypłaty wynagrodzeń wszystkim osobom wynajętym do ustalenia przyczyn powstania szkody oraz wyliczenia strat,
- pełny zwrot pieniędzy w przypadku konieczności wybrania się na drogę sądową w celu rozwiązania sporu pomiędzy przewoźnikiem, a jego zleceniodawcą.
Zakres policy OCP możesz rozszerzyć
Czy wiedziałeś, że wiele firm ubezpieczeniowych oferuje dodatkowe pakiety, dzięki którym rozszerzysz dość okrojoną ochronę w ramach OCP? Możliwości jest wiele, a wszystko zależy od indywidualnej oferty ubezpieczalni. Do często pojawiających się pakietów dodatkowych można zaliczyć wypłatę odszkodowania w przypadku:
- rozboju, aktu wandalizmu lub kradzieży,
- wypadków z winy samego przewoźnika,
- uszkodzenia towaru podczas postoju pojazdu na parkingu,
- konieczności zutylizowania uszkodzonych ładunków (pokrycie kosztów utylizacji),
- poniesienia kosztów np. na wyciągnięcie pojazdu z rowu po kolizji.
Dodatkowe rozszerzenia są też ciekawe dla firm, które specjalizują się we wrażliwych transportach. Możesz więc np. ubezpieczyć przewozy OCP, różnych zwierząt czy leków. Wybór konkretnej opcji zależy od Twoich indywidualnych potrzeb.
Gdzie można znaleźć najlepsze i jednocześnie najtańsze ubezpieczenie OCP?
Jest mnóstwo czynników, które bezpośrednio wpływają na cenę takich polis ubezpieczeniowych. Sprzedające je firmy biorą pod uwagę przede wszystkim ryzyko podpisania umowy z klientem. Wpływ na cenę będzie miała skala transportów, kierunek ich realizacji, rodzaj towarów, stan floty samochodów, doświadczenie kierowców i wiele więcej elementów.
Najlepiej porównać oferty wśród różnych ubezpieczycieli i brokerów ubezpieczeniowych. Artykuł powstał w oparciu o materiały dostępne na stronie https://ubezpieczamy24.com