REKLAMA
Pełna wersja
BIŁGORAJ
2020.09.07 13:07 | aktualizacja: 2020.09.07 13:10

"Dziedzictwo kardynała Stefana Wyszyńskiego" - konferencja przygotowująca do beatyfikacji

W październiku ub.r. został zatwierdzony dekret otwierający drogę do beatyfikacji kardynała Stefana Wyszyńskiego. W ramach przygotowań do tego wyjątkowego wydarzenia zaplanowano w Biłgoraju konferencję poświęconą Prymasowi Tysiąclecia. Odbyła się ona w poniedziałkowy poranek, 7 września.
"Dziedzictwo kardynała Stefana Wyszyńskiego" - konferencja przygotowująca do beatyfikacji

Ks. kardynał Stefan Wyszyński urodził się w 1901 roku w Zuzeli, w województwie mazowieckim. Przez 2 lata był biskupem lubelskim, następnie metropolitą gnieźnieńskim i warszawskim. W 1948 roku został prymasem Polski. Uznany został za jednego z najwybitniejszych Polaków w historii XX wieku, mąż stanu, obrońca Kościoła, praw człowieka nazywany jest Prymasem Tysiąclecia. Internowany, pośmiertnie odznaczony Orderem Orła Białego.

3 października ubiegłego roku papież Franciszek ogłosił dekret, który otworzył drogę do beatyfikacji kardynała. Jednak ze względu na pandemię i niemożność zorganizowania uroczystości w godnej oprawie proces ten zawieszono bezterminowo. Uznanie ks. kardynała za błogosławionego musi poczekać. Nie oznacza to, że Polacy nie pamiętają o tym wydarzeniu.

W ramach przygotowań w Biłgoraju zorganizowana została konferencja pod hasłem "Dziedzictwo kardynała Stefana Wyszyńskiego", która rozpoczęła się w poniedziałkowe przedpołudnie, 7 września, w kościele pw. Św. Jana Pawła II. Wszystkich gości witał organizator ks. Krystian Bordzań.

- To wydarzenie, które przygotowuje nas do beatyfikacji. Ta konferencja miała odbyć się jeszcze w maju, ale czas pandemii zmusił nas do przesunięcia wydarzenia, nie znaczy to, że nie mamy ciągle powracać do nauki i całego dziedzictwa, które pozostawił nam ks. kardynał Wyszyński przez swoje nauki i styl życia - powiedział w rozmowie z naszym portalem ks. Krystian Bordzań i dodał: - Mimo, że bardzo krótko był biskupem lubelskim to bardzo żywo tutaj działał. Zaprosiliśmy prelegentów, by pokazali nam różne etapy jego życia, ale są też świadkowie jego codzienności.

Jak podkreśla ks. Bordzań kardynał Wyszyński był człowiekiem słabego zdrowia, ale ogromnie silnego ducha. - To pokazuje nam, że dla Boga nie jest ważna nasza moc fizyczna, a potęga ducha, która może przezwyciężyć wiele trudnych momentów i odważnie stanąć po stronie prawdy. To właśnie pokazuje nam kardynał - dodaje.

W poniedziałkowym wydarzeniu udział wzięli m.in.: ks. biskup Mariusz Leszczyński, posłanka Beata Strzałka, marszałek województwa Michał Mulawa, czy starosta powiatu Andrzej Szarlip. Nie zabrakło też młodzieży szkolnej.

Uczestnicy mogli wysłuchać prelekcji dotyczących: najważniejszych wartości dziedzictwa kardynała, jak również związanych z kwestią pamięci o Prymasie Tysiąclecia w zawartą w programie samorządu województwa lubelskiego. Prelegenci opowiadali też o życiu i posłudze prymasa, jego śladach na Zamojszczyźnie oraz roli szkół prymasowskich w kształceniu postaw patriotycznych.

Organizatorem wydarzenia była fundacja Gaudium et Spes, dofinansowanie pochodziło ze środków Ministerstwa Obrony Narodowej. Patronem konferencji było województwo lubelskie w ramach programu "Warto być Polakiem".

red.
red. dodany 7 września 2020
 
Odsłon: 2839

Czytaj podobne

Waszym zdaniem (0)

Brak wpisów, Twój komentarz może byc pierwszy.
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu bilgorajska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
w piątek, godzina 19:25 Biłgoraj
Zaprezentowano koncepcję przebudowy szpitala
W piątkowe popołudnie 23 lipca odbyła się sesja Rady Powiatu w Biłgoraju. Podczas obrad przedstawiona została koncepcja rozbudowy szpitali w Biłgoraju oraz budynku w Tarnogrodzie. W Biłgoraju ma powstać SOR oraz lądowisko dla helikopterów. Co jeszcze się zmieni?
w niedzielę, godzina 14:51 Biłgoraj
Tour de Lubelskie w Biłgoraju
w niedzielę, godzina 18:27 Biłgoraj
Lato na Żurawinowym Szlaku po raz 14.
11 lipca 2021 Biłgoraj
Siedemnasta biłgorajska garażówka
W niedzielę 11 lipca na miejskim targowisku przy ulicy Jagiełły zorganizowano wyprzedaż garażową. To już siedemnasta edycja wydarzenia, które z miesiąca na miesiąc cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem zarówno sprzedających, jak i kupujących.
w niedzielę, godzina 13:30 Korytków Mały
57-latek wjechał samochodem do stawu. Nie udało się go uratować
w niedzielę, godzina 20:33 Biłgoraj
Track Day dla Kubusia
w piątek, godzina 10:53 Biłgoraj
Jest dofinansowanie na budowę hali sportowej przy biłgorajskiej "Jedynce"
W czwartek 22 lipca ogłoszono wyniki głównego naboru do programu "Sportowa Polska" w trzech kategoriach: inwestycje lokalne w szkołach, klubach sportowych oraz te ogólnodostępne. Dofinansowanie w łącznej kwocie ponad 374 mln zł otrzyma 260 inwestycji sportowych. Wśród dofinansowanych wniosków znalazła się m.in. budowa Centrum Rehabilitacyjno-Sportowego przy Szkole Podstawowej Nr 1 w Biłgoraju.
w niedzielę, godzina 23:12 Biłgoraj
Zakończył się Chillout Festiwal
w sobotę, godzina 08:01 Gmina Tereszpol
Tablice informacyjne w lasach tereszpolskich
12 lipca 2021 Szarajówka
Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej w Szarajówce
W Szarajówce, w gminie Łukowa zorganizowane zostały wojewódzkie obchody Dnia Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej. Wydarzenie odbyło się w poniedziałek 12 lipca. W ten sposób uczczono pamięć mieszkańców wsi, którzy zapłacili najwyższą cenę za swoją patriotyczną postawę. W Szarajówce żywcem spalono 58 osób.
w piątek, godzina 14:40 Biłgoraj
Szarpali się z policjantami. Dwóch mieszkańców Biłgoraja usłyszało zarzuty
w niedzielę, godzina 10:41 Lubelszczyzna
Dzienne dane o koronawirusie
w sobotę, godzina 23:41 Biłgoraj
Czesław Mozil na rozpoczęcie Chillout Festiwal
W sobotnie popołudnie 24 lipca rozpoczęła się pierwsza edycja Chillout Festiwal. Na scenie ustawionej na terenie Ośrodka Sportu i Rekreacji w Biłgoraju wystąpił m.in. Czesław Mozil.
w czwartek, godzina 10:04 Biłgoraj
Zaginiony odnaleziony
w sobotę, godzina 11:21 Lubelszczyzna
Lubelszczyzna znowu w czołówce pod względem liczby nowych zakażeń
15 lipca 2021 Biłgoraj
Święto honorowych dawców krwi
W czwartkowe przedpołudnie 15 lipca rozpoczęły się obchody święta krwiodawców. Uroczystość zorganizowano w Starostwie Powiatowym w Biłgoraju. Odznaczenia otrzymało kilkanaście osób.
w czwartek, godzina 13:18 Powiat
Co? Gdzie? Kiedy?
w piątek, godzina 07:15 Lubelszczyzna
1400 żołnierzy 2 LBOT na ćwiczeniach bojowych i kryzysowych
we wtorek, godzina 10:54 Biłgoraj
Co z ul. Graniczą? Wraca temat obwodnicy Biłgoraja
Ul. Graniczna w Biłgoraju jest jedną z najgorszych dróg na terenie miasta. Jakość nawierzchni pozostawia wiele do życzenia. Czy jest szansa na remont ulicy? O tym dyskutowano podczas ostatniej sesji Rady Powiatu, która odbyła się na początku lipca.
w sobotę, godzina 08:41 Łukowa
ZGK w Łukowej apeluje do mieszkańców o niewyrzucanie śmieci do toalety
w sobotę, godzina 09:59 Biłgoraj
Biłgorajskie Targi Ślubne już we wtorek
w środę, godzina 08:41 Biłgoraj
Rozmawiali o przyszłości autodromu. Samorząd chce pozyskać 40 mln zł na przebudowę
We wtorek 20 lipca, w Starostwie Powiatowym odbyło się spotkanie dotyczące koncepcji zagospodarowania autodromu. Udział w nim wzięli przedstawiciele władz samorządowych, ale też mieszkańcy ul. Motorowej i miłośnicy motoryzacji, zainteresowani możliwością korzystania z toru. Padły zapowiedzi, że jeszcze w tym tygodniu złożony zostanie wniosek o dofinansowanie działań w kwicie 40 mln zł.
16 lipca 2021 Biłgoraj
"Dzień i noc" - premiera filmu o kobietach Roztocza
w sobotę, godzina 09:05 Powiat
Uważajmy na oszustów podszywających się pod rachmistrzów
Wszelkie prawa zastrzeżone bilgorajska.pl
Pełna wersja
Fotowoltaika Biłgoraj