Pełna wersja

Czy dane w chmurze są bezpieczne?

2020-09-07 17:12

Patrząc na to, jak rozwijają się usługi internetowe, to jak zmienia się nasze nastawienie i zaufanie, można zaobserwować, że na przestrzeni ostatnich lat znacznie więcej danych udostępniamy. Rodzi się zatem pytanie o to, czy jest do bezpieczne.

Rola chmury rośnie. To nie ulega wątpliwości. Jednocześnie co jakiś czas można usłyszeć o tym, że wyciekły ważne pliki. Zatem obawa o bezpieczeństwo nie jest całkowicie bezpodstawna. Przyjrzyjmy się temu nieco bliżej.

Czym jest chmura?

Zacznijmy od samej idei chmury i tego, czym ona właściwie jest. Najprościej można powiedzieć, że jest to forma dysku zewnętrznego online o ogromnej pojemności. Możemy na niej zapisać dosłownie wszystko to, co zapisujemy w komputerze, na pendrivie albo jakimś innym nośniku. Różnica jest taka, że nie musimy fizycznie nosić ze sobą żadnego sprzętu, a i tak zawsze mamy dostęp do danych. Najprostszym przykładem chmury jest dysk Google'a, z którego korzysta coraz więcej osób. Jedni umieszczają tam pojedyncze dokumenty, inni mają tam niemal wszystko. A co z zabezpieczeniami?

Jak to jest z tym bezpieczeństwem?

Wydawałoby się, że w takim powszechnym i bezpłatnym narzędziu nie są one szczególnie silne. Jednak raczej nie słyszymy co chwilę o incydentach, w których wyciekają terabajty danych, a przecież tyle osób z tego korzysta. Oznacza to, że kwestie bezpieczeństwa są zachowane. W czym problem? Prawda jest taka, że to nie chmura jest odpowiedzialna za wyciek danych, a… sam użytkownik. I wcale nie musi być tego świadomy. Właściwie do sytuacji tego typu dochodzi na skutek niewiedzy, albo niewystarczających zabezpieczeń urządzeń takich jak laptop czy telefon. Jeżeli korzystanie z chmury odbywa się w sposób prawidłowy, tzn. że na przykład nie korzystamy z przypadkowych publicznych sieci WiFi, nie udostępniamy haseł, albo firma decyduje się na chmurę na osobnym serwerze, to jest całkowicie bezpieczne.

W trosce o ochronę danych

W dzisiejszych czasach najcenniejsze są informacje, toteż wszystkie dane wrażliwie, finansowe, związane z patentami i działalnością firmy, muszą być odpowiednio zabezpieczone. I wbrew krążącym nieraz opiniom, chmura właśnie to zapewnia. Cały czas podnosi się standardy, a do danych mają dostęp tylko upoważnione osoby. Prawda jest taka, że mając te same dane na komputerze lub nośniku, musimy się liczyć z tym, że są znacznie bardziej narażone na to, że dostanie się do nich ktoś niepowołany.

Możemy ograniczać dostęp, albo zablokować opcję edycji. Wybierając dostawcę usługi, powinniśmy zweryfikować, w jakiej formie są zabezpieczenia i co firma może zaoferować. Czasem lepiej wybrać nieco droższą ofertę, ale mieć przy tym pewność, że chmura będzie nie tylko wygodnym, ale i bezpiecznym dla nas rozwiązaniem. Co może zapewnić dostawca, który ma wiedzę, doświadczenie i zabezpieczenia na najwyższym poziomie? Jego serwery dedykowane mają firewalle pozwalające na stały monitoring tego, kto i kiedy wyświetlał dane. Ponadto za bezpieczeństwo odpowiadają strażnicy, zaawansowane systemy zabezpieczeń, instytucje audytowe i wiele innych.

Więcej informacji znajdziesz na https://fordata.pl/przechowywanie-danych-w-chmurze-a-bezpieczenstwo-plikow

Red.