Mieszkaniec powiatu biłgorajskiego jest w ciężkim stanie, obecnie jest podłączony do respiratora. Polnie potrzebuje pomocy, a pomóc może krew od ozdrowieńca, czyli osoby, która zwalczyła infekcję COVID-19. Najlepsze będą grupy B lub AB RH+.
Jeśli ktoś z naszych czytelników zechciałby udzielić takiego wsparcia proszony jest o kontakt pod nr tel. 508 019 440.
Kto to jest ozdrowieniec?
1. Osoba, u której wykryto materiał genetyczny wirusa SARS-CoV-2 (może przebyć zakażenie bezobjawowo lub objawowo o różnym stopniu nasilenia objawów COVID-19,) a obecnie nie wykrywa się obecności wirusa (badanie wymazu z nosogardzieli RT-PCR)
lub
2. Osoba, która nie miała stwierdzonego zakażenia, a obecnie w jej krwi wykrywa się przeciwciała przeciwko wirusowi SARS-CoV-2.
Osocze od ozdrowieńców zawiera przeciwciała, które mogą wspomagać leczenie chorych na COVID-19 z ciężkimi, zagrażającymi życiu objawami zakażenia. Zawarte w osoczu przeciwciała do wirusa SARS-CoV-2, który powoduje COVID-19, po przetoczeniu mają za zadanie eliminację wirusa z organizmu pacjenta z aktywnym zakażeniem.
Osoby te muszą spełnić następujące warunki:
- Przechorowały COVID-19, zostały uznane za wyleczone i czują się zdrowe, lub osoby, które przeszły bezobjawowe zakażenie wirusem SARS-CoV-2,
- SÄ… obecnie uznane za zdrowe, czyli:
- od dnia wykonania ostatniego badania (2 kolejne ujemne badania) na obecność materiału genetycznego wirusa (badanie wymazu z nosogardzieli metodą RT-PCR) minęło 14 dni,
- lub przebyły potwierdzone zakażenie SARS-CoV-2 i minęło co najmniej 28 dni od zakończenia objawów lub zakończenia izolacji (bez wykonywania badań kontrolnych metodą PCR),
- lub miały stwierdzone przeciwciała anty-SARS-CoV-2 i nigdy nie miały objawów COVID-19, u których minął okres co najmniej 14 dni od dodatniego wyniku na obecność przeciwciał (bez wykonywania badań kontrolnych metodą PCR).
- Są w wieku 18-60 lat,
- Nie otrzymały w przeszłości transfuzji krwi lub jej składników.
Jak pobierane jest osocze?
Osocze pobierane jest metodą plazmaferezy, w czasie której pobrana z żyły krew jest rozdzielana na osocze, które jest zatrzymywane oraz pozostałe elementy krwi, które są zwrotnie przetaczane do tej samej żyły. Jednorazowo pobierane jest nie więcej niż 650 ml osocza. Trwa to zazwyczaj od 30-40 min.
Pobrane osocze jest poddawane procedurze redukcji patogenów, dzielone na dawki wielkości 100-200 ml i zamrażane. W zależności od zawartości w osoczu przeciwciał neutralizujących wirusa chorym na Covid-19 przetacza się 200-400 ml osocza.