Specyfika pracy kierowcy w firmie zajmującej się przewozem zwłok
Aby zostać pracownikiem firmy zajmującej się międzynarodowym transportem zmarłych nie trzeba posiadać żadnych specjalnych uprawnień. Trzeba natomiast jak w każdej firmie spełniać wymogi określone przez pracodawcę - tłumaczy pracownik firmy, Marcin. W naszym przypadku musimy znać bardzo dobrze język angielski, bardzo wygodna jest również znajomość języka Niemieckiego - zdecydowanie najczęściej wykonujemy transport zwłok z Niemiec i Anglii. Do tego ważne jest aby znać nazwy dokumentów, pozwoleń oraz znaczenie poszczególnych czynności jakie należy wykonać podczas obsługi zlecenia w danym kraju - opowiada.
Dyspozycyjność, umiejętność radzenia sobie ze stresem w napotykanych przez naszą firmę trudnościach i komunikacja między współpracownikami w Polsce jest według mnie gwarancją wykonania usługi transportu zwłok sprawnie i bez opóźnień - tłumaczy.
Praca jest też oczywiście obciążająca psychicznie, ponieważ do każdego transportu podchodzimy z dużym zaangażowaniem. Nie tolerujemy zachowań, które mieliśmy nieprzyjemność oglądania w domach pogrzebowych w krajach wschodnich, gdzie odnosiliśmy wrażenie, że ciało ludzkie traktowane jest bez należytego szacunku. W okresie letnim często wyjeżdżamy za to w bardziej odległe zakątki świata oraz sprowadzamy zmarłych, którzy ulegli wypadkom, bądź odeszli z innych przyczyn podczas wakacji. Staramy się w tym czasie czerpać przyjemność z możliwości zwiedzenia krajów takich jak Hiszpania, Portugalia, Włochy czy Grecja. Nigdy wcześniej nie odwiedzałem tylu krajów w ciągu roku - z uśmiechem dodaje Marcin.
Wspomniałeś o trudnościach jakie napotykacie podczas realizowania transportów zwłok. Zdarzają się sytuacje kiedy nie macie możliwości zrealizowania zlecenia?
Nie, nie było jeszcze sytuacji która nie pozwoliłaby nam na odebranie ciała zmarłego i przeprowadzenia procesu repatriacji. Trudności pojawiają się bardzo często niemniej jednak nie ma problemów nie do rozwiązania. Dodatkowo mamy wsparcie zespołu z Polski dzięki któremu nie jesteśmy zostawieni ze sprawą sami sobie.
Aktualnie w związku z wirusem COVID-19 mamy dość utrudnione zadanie ze względu na fakt, że urzędy w których musimy zorganizować niezbędną dokumentację do transportu działają zdalnie bądź w pomniejszonym składzie. Jest to strasznie uciążliwe. Na co dzień zmagamy się również z Niemiecką biurokracją, ale to temat na który można by napisać książkę - z uśmiechem komentuje Marcin.
Mamy przyjemność pracować na niezawodnej i wygodnej flocie aut co znacząco poprawia komfort naszej pracy. Na trudności napotykane w codziennej pracy mógłbym jeszcze pewnie ponarzekać jednak czerpanie satysfakcji z tego, że dobrze wykonaliśmy swoją pracę, najczęściej kilka pozytywnych słów od rodziny zmarłego sprawia, że to co wydarzyło się w poprzednich dniach zostaje oddzielone grubą kreską.
Ile zarabia kierowca podczas przewozu zwłok
-Tak naprawdę wszystko zależy od umiejętności, zaangażowania i ilości dni spędzonych w karawanie pogrzebowym. Osobiście jestem głównym kierowcą, więc mój zakres obowiązków jest rozszerzony dodatkowo o dbanie o przydzielony karawan, kontrola stanu auta, przeprowadzanie dezynfekcji zabudowy karawanu pogrzebowego po każdym transporcie zwłok z zagranicy oraz bieżące uzupełnianie środków ochrony osobistej, czy innych przedmiotów wykorzystywanych w pracy. - mówi. - Zarobki zaczynają się od 4000 zł, ale zdarzają się miesiące, w których przekraczają 7000. Osobiście nie zmieniłbym pracy na żadną inną, ponieważ ogromną satysfakcję daje wdzięczność rodzin, którym pomogliśmy w tych trudnych chwilach.