Jak krok po kroku wygląda budowa domów modułowych?
Wszystko zaczyna się od projektu, który najczęściej można wybrać bezpośrednio u producenta. Niektórzy preferują zamówienie własnego projektu, należy jednak pamiętać, aby był on specjalnie dostosowany do modułowej konstrukcji. Niestety domy modułowe nie dają zbyt wielkiego pola do popisu, jeśli chodzi o specyficzne konstrukcje, ponieważ całość musi być przystosowana do modułowej konwencji. Gdy już wybierzemy projekt, firma przystępuje do przygotowania poszczególnych elementów. Domy modułowe wyróżnia to, że składają się z modułów, które w całości przygotowane są w hali fabrycznej. Dzięki temu po przetransportowaniu części można od razu przystąpić do ich składania - to właśnie sprawia, że budowa domu modułowego zajmuje zwykle zaledwie kilka tygodni.
Jakie są zalety domów modułowych - dlaczego warto?
Domy modułowe cieszą się tak wielką popularnością ze względu na swoje zalety, których jest wiele. Po pierwsze jest to najszybszy sposób na postawienie własnego domu. Istnieje szereg możliwości ich modyfikowania - jeśli w przyszłości zdecydujemy się na powiększenie domku, wystarczy zamówić dodatkowe, pasujące moduły i dołożyć je do tych już obecnych, zwiększając dostępną przestrzeń. Ponadto domy modułowe mogą być stawiane nawet w ekstremalnie trudnych warunkach - na podłożu piaszczystym, skalistym, podmokłym, czy wyjątkowo nierównym. Raz postawiony dom można przenieść, ponieważ nie jest postawiony on na fundamentach, ani przytwierdzony na stałe do gruntu - także w razie konieczności można go również całkowicie zdemontować i złożyć.
Wybrane domy modułowe od producenta Mobile Development
Wady domów modułowych - są jakieś?
Niestety domy modułowe mają też swoje wady, mimo że jest ich mało, warto się z nimi zapoznać. Jakie są najpopularniejsze utrudnienia spotykane przy montażu tego typu domów?
- Konieczność wynajęcia firmy do montażu - pojedyncze moduły są bardzo ciężkie i do ich ustawienia konieczny jest dźwig oraz profesjonalna ekipa montażowa. Niestety wiąże się to także z dodatkowymi kosztami.
- Trudności konstrukcyjne - domy modułowe składają się z modułów, dlatego ich konstrukcja jest niejako z góry narzucona. Często trzeba wybierać z gotowych już, dostosowanych, projektów, które mogą być mało wyszukane.
- Komplikacje prawne - to, co niewątpliwie jest zaletą domów modułowych, czyli brak trwałego połączenia z podłożem, może powodować kłopoty prawne - utrudnione może być podpięcie do sieci kanalizacyjnej lub energetycznej.