Pełna wersja

Smog w czasach koronawirusa - dlaczego warto zainwestować w dobrą maskę antysmogową?

2021-01-27 09:27

Choć wszyscy mają nadzieję, że szczepionka przeciw COVID-19 przyspieszy zakończenie pandemii, nakaz zakrywania ust i nosa w przestrzeniach publicznych prawdopodobnie jeszcze długo nie zostanie zniesiony. Nowy koronawirus to jednak niejedyne zagrożenie dla naszego zdrowia. Od października do marca stężenie szkodliwych substancji w powietrzu w wielu miastach Polski znacznie przekracza dopuszczalne normy. Dlatego wiele osób, chcąc chronić się nie tylko przed drobnoustrojami chorobotwórczymi, ale także przed smogiem, sięga po maski wielorazowe z wymiennymi filtrami. Sprawdziliśmy, jak działają!

Smog a koronawirus - czy zanieczyszczone powietrze ma wpływ na przebieg choroby?

Jak twierdzą autorzy raportu #Oddychaj Polsko 2020 przygotowanego przez firmę Airly oraz portal Onet.pl, jakość powietrza, którym oddychamy, może mieć wpływ na przebieg choroby COVID-19. W jaki sposób? Zawarte w smogu toksyczne substancje takie jak tlenki azotu, tlenki siarki czy bezno(a)piren negatywnie wpływają m.in. na układ oddechowy i sercowo-naczyniowy. Długotrwałe wdychanie zanieczyszczonego powietrza może przyczynić się do rozwoju lub pogorszenia tzw. chorób współistniejących takich jak przewlekła obturacyjna choroba płuc czy choroby serca. Jak pokazują statystyki, osoby, u których występują choroby współistniejące, są dużo bardziej narażone na ciężki przebieg COVID-19, ryzyko wystąpienia powikłań, a nawet zgonu. To właśnie osoby z grupy ryzyka powinny w szczególny sposób zadbać o odpowiednią ochronę: przed wirusem i przed smogiem.

Jak działa maska wielorazowa z wymiennym filtrem?

Obowiązek zakrywania nosa i ust po raz pierwszy został wprowadzony w kwietniu 2020 roku. Od tamtej pory maski na stałe zagościły w naszej garderobie. Produkty wielorazowego użytku są nie tylko wygodniejsze, ale przede wszystkim bardziej ekologiczne. Po spacerze czy zakupach nie lądują w śmietniku, ale po wypraniu lub dezynfekcji nadają się do ponownego użycia. Trzeba jednak pamiętać, że choć zwykła, bawełniana maseczka jest lepsza niż żadna, nie zapewnia wystarczającej ochrony zarówno przed smogiem, jak i drobnoustrojami chorobotwórczymi. Dlatego coraz rozsądniejszym wyborem staje się nieco droższa, ale skuteczniejsza maska wielorazowa z wymiennym filtrem. Pandemia koronawirusa sprawiła, że na rynku pojawiło się wiele nowych, innowacyjnych produktów, które mają nie tylko ograniczyć ryzyko przedostania się wirusów do organizmu, ale także zmniejszyć dyskomfort spowodowany wdychaniem zanieczyszczonego powietrza.

Maski wyposażone w filtr HEPA są w stanie odfiltrować nawet 99,8% cząstek o wielkości 0,4 μm. Przed zakupem warto jednak zwrócić uwagę, czy wybrany produkt został przebadany i posiada niezbędne certyfikaty. Maski wielorazowe z wymiennymi filtrami produkowane w Polsce są badane m.in. w Państwowym Instytucie Badawczym - Centralnym Instytucie Ochrony Pracy w Łodzi. Do testów w warunkach laboratoryjnych wykorzystuje się mgłę parafinową. Filtr HEPA (wykorzystywany nie tylko w maskach przeciwsmogowych, ale także w przedmiotach codziennego użytku takich jak oczyszczacze powietrza i odkurzacze) nie jest jednak niezniszczalny. To normalne, że z czasem się zużywa i nie zapewnia tak wysokiej ochrony. Dlatego wszyscy użytkownicy masek wielorazowych z wymiennym filtrem powinni pamiętać o jego regularnej wymianie.

Red.