Pełna wersja

Jak dbać o skórę latem?

2021-02-09 15:26

Przesuszenie, zaczerwienienie oraz ślady po ukąszeniach to najczęstsze problemy naszej skóry, z którymi zmagamy się w okresie letnim. Problem jest na tyle złożony, że nie zawsze można go rozwiązać kupując popularne kosmetyki. Skóra latem wymaga szczególnej troski. Jak dbać o skórę podczas urlopu? Jakich kosmetyków używać latem? Jak uniknąć oparzeń, podrażnień czy przebarwień?

Czynniki negatywnie wpływające na skórę

By móc zastosować odpowiednią pielęgnację, trzeba uświadomić sobie zagrożenia. Nasza skóra latem jest narażona na działanie promieni słonecznych. To właśnie nieodpowiedzialne opalanie i nadmierne przebywanie na słońcu nieodwracalnie niszczy skórę. Niestety, ze względu na panującą modę, która promuje piękną, wakacyjną opaleniznę, trudno tłumaczyć ludziom, że przebywanie na mocnym słońcu jest szkodliwe. Promienie słoneczne wysuszają zewnętrzną warstwę skóry, ale też ją uszkadzają. Najpierw powstają oparzenia, które po kilku dniach zamieniają się w opaleniznę. Wydaje nam się, że wyglądamy zdrowiej, bo nasza skóra ma piękny kolor. Tak nie jest. Dopiero później zauważamy pierwsze oznaki starzenia. Zmarszczki najpierw pojawiają się wokół oczu. Później zauważamy przebarwienia i ciemne znamiona. Szkód wyrządzonych przez słońce nie da się usunąć za pomocą kosmetyków. Można jedynie łagodzić ich skutki i zapobiegać powstawaniu jeszcze większych zniszczeń.

Równie dużym zagrożeniem dla naszej skóry jest słona woda. Urlop w pięknym wakacyjnym kurorcie, znajdującym się blisko morza, jest wypoczynkiem. Należy jednak pamiętać, że kąpiele w słonej wodzie mogą przyspieszać wysuszanie skóry i zmywać filtry, które wcześniej na nią nałożyliśmy.

Podczas upalnych, letnich miesięcy ogromną rolę odgrywa nasza dieta. Unikać trzeba ciężkostrawnych potraw, nadmiernych ilości alkoholu oraz kawy. Zaleca się przyjmowanie nawet do kilku litrów płynów dziennie. Posiłki powinny składać się z warzyw i owoców. Warto tradycyjne obiady zastąpić chłodnikiem czy jogurtem naturalnym z owocami.

Letni czas to również spacery po lesie, grzybobranie czy żniwa. Przebywanie na świeżym powietrzu zawsze pozytywnie wpływa na nasze samopoczucie i zdrowie, jednak generuje wiele zagrożeń. Wysoka temperatura sprawia, że w trawie lub między drzewami pojawiają się kleszcze, pająki czy węże. Ukąszenie może mieć negatywne konsekwencje dla naszego zdrowia. Warto po każdej wycieczce do lasu oglądać swoje ciało, a z każdą niepokojącą plamą, zaczerwienieniem czy rumieniem udać się do lekarza.

Podstawowe letnie kosmetyki

Każda osoba, która kiedykolwiek pakowała się na letni wyjazd wie, że trzeba ograniczać zabierane kosmetyki. Są jednak takie produkty, które musimy ze sobą zabrać. Należą do nich przede wszystkim kremy z filtrem UV przeciwsłonecznym. Dobrze, by były wysokiej jakości. Nie powinniśmy też zapominać a spreyach przeciw owadom. To właśnie one pozwolą nam spokojnie wypoczywać nad jeziorem czy podczas wieczornego ogniska. Mgiełki chłodzące i pianki na oparzenia, to podstawowy element wyposażenie każdej wakacyjnej apteczki. Jeżeli zamierzamy się opalać, to musimy być przygotowani także na ewentualność oparzenia.

Latem ochrony wymagają także nasze oczy. Tutaj doskonale sprawdzą się żele zawierające aloes czy delikatne kremy z ogórkiem. Bogate w kwas hialuronowy balsamy doskonale zadziałają tuż po opalaniu, gdy skóra wymaga nawilżenia.

Wakacyjny wyjazd, to czas odpoczynku i aktywnego spędzania wolnego czasu. Należy pamiętać, że skóra wymaga w tym czasie szczególnej ochrony. Starajmy się nie dopuszczać do powstawania oparzeń czy ukąszeń. Pijmy dużo płynów i korzystajmy z kremów o wysokim filtrze. Niech ten wakacyjny okres pozostawi tylko miłe wspomnienia, a nie stanie się przyczyną naszych kłopotów zdrowotnych czy estetycznych, kiedy tuż po powrocie z wycieczki odkryjemy przebarwienia i pierwsze zmarszczki.

Red.