Przyczyny bólu głowy
Do najpowszechniejszych przyczyn bólu głowy należą infekcje (np. grypa), zmęczenie i wyczerpanie psychiczne. Dolegliwość może być spowodowana również nadciśnieniem tętniczym. Ból głowy pojawia się, gdy ciśnienie rośnie skokowo i osiąga bardzo wysokie wartości. Zwykle występuje rano, w okolicach potylicy. Podobne bóle występują przy guzach nadnerczy.
Przyczyną bólu głowy mogą być wady wzroku nieskorygowane przez odpowiedni dobór okularów. Nadmierne napinanie mięśni gałek ocznych powoduje dolegliwości bólowe w okolicy czołowej czy ciemieniowej. Ból głowy może pojawić się także na skutek zatrucia substancją toksyczną - tlenkiem węgla, alkoholem etylowym i metylowym, nikotyną, ołowiem czy nitrobenzenem. Przyczyną dolegliwości bywają również schorzenia innych narządów organizmu w obrębie czaszki, np. zapalenie zatok przynosowych czy ucha środkowego.
Rodzaje bólu głowy
Bóle głowy dzielą się przede wszystkim na samoistne i wtórne. Pierwszy rodzaj występuje częściej. Ich istotą jest sama dolegliwość bólowa. Zaliczamy do nich migrenę, napięciowy ból głowy oraz bóle klasterowe. Wtórne bóle głowy towarzyszą innym jednostkom chorobowym, często o podłożu naczyniowym. Tego typu dolegliwości mają różną postać, lokalizację i czas trwania.
Klasterowe bóle głowy to trójdzielno-autonomiczne bóle głowy atakujące jednostronnie w obrębie nerwu trójdzielnego. Mogą towarzyszyć im dodatkowe symptomy autonomiczne. Napięciowe bóle głowy zwykle dotyczą kobiet. Mogą mieć różne pochodzenie, regularność i czas trwania. W przypadku napięciowego bólu głowy pochodzenie bólu nie jest do końca znane. Pacjenci opisują dolegliwość jako ból po obu stronach głowy. Towarzyszy mu uczucie odrętwienia, napięcie mięśni karku oraz ciśnienie za oczami. Migrena ma silne objawy takie jak pulsujący ból po jednej stronie głowy. Oprócz osłabiania organizmu dolegliwość powoduje nudności, wymioty oraz nadwrażliwość na światło i dźwięk.
Jak leczyć ból głowy?
O sposobie leczenia bólu głowy decyduje jego przyczyna. Bóle wtórne ustępują wtedy, gdy zwalczona zostanie choroba podstawowa (np. zapalenie ucha). Leczenie bólów o charakterze samoistnym wymaga kuracji farmakologicznej. Leki na ból głowy stosuje się doraźnie podczas ataków dolegliwości. Można zdecydować się na przeciwbólowy paracetamol albo środki przeciwzapalne: ibuprofen, naproksen, ketoprofen, diklofenak czy kwas acetylosalicylowy. Dawka leku musi być dobrana do indywidualnych potrzeb pacjenta.
W leczeniu klasterowych bólów głowy można zdecydować się na różne strategie. Pierwszą z nich jest reagowanie na pojedynczy napad. Druga to przerywanie klasteru. Trzecią jest profilaktyka. Migrenowe bóle głowy leczy się lekami przeciwmigrenowymi takimi jak sumatryptan i zolmitriptan. Łagodzenie bólu napięciowego polega na podawaniu przeciwbólowych środków farmakologicznych oraz stosowaniu metod przeciwdziałania problemowi.
Ból głowy jest bardzo powszechną dolegliwością. Choć występuje często, nie warto jej lekceważyć, dlatego że może być symptomem poważnej choroby. Sposób leczenia bólu głowy zależy od jego przyczyny. Warto zatem zastanowić się, co stoi u źródła problemu i dobrać odpowiedni sposób radzenia sobie z przykrą dolegliwością.