Zastanawiasz się jak powinny być użytkowane pedały w samochodzie? Co robić i jak o nie dbać aby części eksploatacyjne nie wymagały częstych napraw? A może właśnie kupiłeś swój pierwszy samochód i chcesz wiedzieć o nim dosłownie wszystko? W takim razie jesteś w idealnym miejscu. Przyjrzyj się uważnie budowanie każdego z pedałów, a także jego funkcjom i wyruszaj w najdalszą podróż, gdziekolwiek tylko pragniesz.
Sprzęgło zawsze lewą nogą
Sprzęgło jest tak naprawdę pierwszym - licząc od lewej strony - i najważniejszym pedałem w całym samochodzie. To właśnie ono jest odpowiedzialne za komfortową zmianę biegów, ruszanie i zatrzymywanie się pojazdu, a także stopniowe rozpędzanie. Dzięki temu wynalazkowi możesz swobodnie przyśpieszać i zwalniać na każdym odcinku drogi. Ze względu na swoją specyfikację sprzęgło może posłużyć Ci do pokonania trasy o długości nawet 300 kilometrów. Aby jednak tak się stało musisz pamiętać o odpowiednim sposobie użytkowania. Najczęściej w jeździe miejskiej sprzęgło narażone jest na ogromny wysiłek. Stałe zatrzymywanie się i ruszanie z miejsca przyczynia się do szybszego zużycia tego mechanizmu i tym samym przyśpiesza Twoją wizytę w zakładzie mechanicznym. Jeśli chcesz cieszyć się długą i spokojną jazdą bez wymiany tego kosztownego elementu to powinieneś pamiętać o paru zasadach:
- nie podnoś zbyt szybko nogi ze sprzęgła podczas ruszania - zbyt szybkie zerwanie sprzęgła powoduje jego uszkodzenie i wyłączenie zapłonu samochodu. Takie działanie prowadzi do szybszego zużycia często eksploatacyjnych i sprawia, że wizyta w zakładzie mechanicznym może okazać się niezbędna;
- dostosuj obroty silnika do zmiany biegów - zwracanie uwagi na obroty i ekonomiczne zmienianie biegów pozwoli na zachowanie sprawności sprzęgła przez długi czas;
- unikaj korków i częstego zatrzymywania się - im częściej twoje auto jest zmuszone do kompletnego hamowania i ponownego ruszania, tym ciężej sprzęgło musi pracować. Jazda bez korków pozwoli na cieszenie się sprzęgłem dobrej jakości przez długi czas. Jeśli stoisz w korku to wyrzuć auto z biegu i puść sprzęgło, dzięki temu jego praca będzie zmniejszona;
- nie trzymaj nogi na sprzęgle podczas jazdy - nawet lekkie wciskanie sprzęgła podczas jazdy może powodować jego "przypalenie", które da się odczuć w postaci zapachu.
Odpowiednie użytkowanie sprzęgła możesz okazać się najskuteczniejszym sposobem na zachowanie samochodu w dobrej kondycji mechanicznej i przemierzenie wielu kilometrów bez wizyty u mechanika.
Przeczytaj też: https://motoklub.pl/rodzaje-swiatel-w-samochodzie
Gaz i hamulec prawą nogą
Ze względu na sposób ułożenia pedałów w samochodzie przyjmuje się, że kierowcy powinni gaz i hamulec wciskać prawą stopą. Pamiętaj o tym, że pedały należy dociskać najszerszą częścią stopy, a pięta musi być oparta o podłogę. To najwygodniejszy sposób na dodawanie prędkości a także wymuszenie zatrzymania, czy spowolnienia samochodu. Hamulec wyposażony w system ABS przy gwałtownym hamowaniu działa pulsacyjnie. To bardzo pomocne rozwiązanie jeśli nawierzchnia drogi jest śliska i oblodzona. Gaz - w zależności od mocy samochodu - bardzo ułatwia przyśpieszanie i zachowanie odpowiedniej prędkości jazdy. Pamiętaj o regularnym kontrolowaniu stanu linek i wężyków hamulcowych, które odpowiadają za przewodzenie płynu hamulcowego, odpowiedzialnego za sprawność tego pedału.
Ruszaj w świat!
Teraz już wiesz jak prawidłowo użytkować pedał sprzęgła a także do czego służą pozostałe dwa elementy, znajdujące się przy podłodze pod kierownicą. Ciesz się swobodą jazdy dzięki sprawnemu mechanizmowi i odkrywaj urok nowych miejsc w trakcie podróży. Dobrze przeprowadzona kontrola samochodu pozwoli Ci na uniknięcie wielu przykrych niespodzianek podczas jazdy. Regularnie wykonuj przegląd techniczny, a przed każdą dalszą wyprawą upewnij się, że Twoje auto jest sprawne.