Pełna wersja

Wentylacja przemysłowa hal - co wybrać?

2021-03-26 09:19

Z racji na złożoność i różnorodność procesów zachodzących na obszarach hal, bardzo trudno o uniwersalne rozwiązanie, które będzie odpowiadało każdym potrzebom - stąd powstały różne rozwiązania, które dobiera się indywidualnie. Jest to trudne zadanie projektowe, które wymaga długiego planowania.

Wentylacja hal - co jest istotne?

Właśnie poprzez wspomnianą różnorodność obiektów przemysłowych, trzeba opracować plan, który będzie brał pod uwagę wszystkie aspekty kształtujące dany projekt klimatyzacji. Oczywiście to bardzo indywidualna kwestia, ale można wymienić klika kluczowych zadań projektanta.

Warto skupić się na:

Czego wymaga się od wentylacji?

Kluczową kwestią są wymogi wentylacji hal, które mówią o krotności wymiany powietrza. Mówią one o tym, że przy nieklimatyzowanej hali, potrzeba co najmniej półkrotnej wymiany powietrza na godzinę. Z kolei jeśli na danej hali wykorzystywane są cyjanki, przykładowo do obróbki metali, konieczność wentylacji wzrasta 20-krotnie - aż do 10-krotnej wymiany powietrza na godzinę. Widać więc, że zależnie od rodzaju przeprowadzanych działań na hali, różne będą potrzeby od klimatyzacji.

Oczywiście ważne jest też, aby dostosować rodzaj wentylacji do długości czasu pracy ludzi. Koniecznością jest też oczyszczanie wentylowanego powietrza tak, aby zniwelować czynniki, które mogłyby zaszkodzić znajdującym się w środku hali ludziom.

Jakie są sposoby wentylacji?

Jest wiele systemów, które odpowiadają za odpowiednią wentylację obiektów przemysłowych, które różnią się od siebie wieloma aspektami.

Wentylacja mechaniczna

Wentylację dzielimy głównie na:

  1. - jest to system wentylacji nawiewnej scentralizowanej bądź urządzenia zapewniające wymianę powietrza w całej hali,
  2. wywiewną
  3. - to przeróżne systemy odciągów miejscowych bądź pojedyncze urządzenia wentylacyjne - stacjonarne bądź mobilne,
  4. nawiewno-wywiewną
  5. - są to centrale dachowe bezkanałowe, urządzenia typu rooftop i rekuperatory dachowe.

Wentylacja nawiewna

Aparaty grzewczo-wentylacyjne wykorzystywane są do okresowego bądź ciągłego ogrzewania obiektów o dużej kubaturze. Charakteryzuje się szybkim wzrostem temperatury w danym pomieszczeniu poprzez odbieranie energii cieplnej systemowi grzewczemu. Istnieją też oczywiście systemy nawiewne z opcją chłodzenia.

Wentylacja wywiewna

Systemy odciągów miejscowych są niezwykle potrzebne, gdyż naturalna wymiana powietrza nie zlikwiduje szkodliwych czynników, które mogą znaleźć się w hali zaraz przy stanowisku pracownika. Współpracują z wentylacją ogólną, zapewniając komfort miejscowy. Ich zadaniem jest uchwycenie zanieczyszczonego powietrza u źródła i doprowadzenie go na zewnątrz bądź do urządzeń oczyszczających.

Wentylacja nawiewno-wywiewna

Centrale bezkanałowe dachowe zapewniają wymianę powietrza, jego filtrację i zmianę temperatury, jeśli to konieczne. Warunkiem koniecznym jest umiejscowienie danego pomieszczenia zaraz pod dachem. Powietrze jest nawiewane przez nawiewnik wirowy, który znajduje się na dole urządzenia, więc powyżej obiektu wentylowanego.

Jaki system wentylacji wybrać?

Niestety, nie ma jednego, powtarzającego się, perfekcyjnego wyboru dla każdego pomieszczenia. Wentylacja przemysłowa hal to bardzo zindywidualizowana sprawa, która wymaga planowania i projektów - wymaga więc specjalistów. Takich możemy znaleźć na przykład w firmie Klimor, która oferuje długoletnie doświadczenie i najnowsze rozwiązania dla hal, biur i innych obiektów.

Red.