Zakres i suma ubezpieczenia OC dla rowerzysty
Ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej najczęściej kojarzymy z obowiązkiem, który jest nałożony na każdego kierowcę samochodu lub motocykla. W przypadku rowerzystów nie ma takiego obowiązku, choć biorąc pod uwagę, iż są oni aktywnym uczestnikiem ruchu drogowego, warto rozważyć zasadność wykupienia takiej polisy. OC w tym wypadku chroni rowerzystę przed ogromnymi kosztami, jakie wiążą się z np. naprawą pojazdu osoby trzeciej czy urazów, jakich może doznać np. potrącony pieszy. OC dla rowerzysty nie ma z góry ustalonej sumy ubezpieczenia - decydujemy o niej samodzielnie przed podpisaniem umowy z towarzystwem ubezpieczeniowym. Suma ta może wynieść nawet 200 tysięcy złotych, z powodzeniem jednak możemy zdecydować się na niższą i nadal czuć się bezpiecznie. OC jest dość tanim produktem ubezpieczeniowym. Roczny koszt polisy wyniesie nie więcej niż 200 złotych. Zaletą nieobowiązkowego OC dla rowerzystów jest fakt, iż możemy je zawrzeć na krótszy czas, na przykład na 7 miesięcy, kiedy faktycznie trwa sezon na jazdę rowerem.
Jak chronić rower przed kradzieżą?
Wysokiej klasy rower może kosztować od kilku do nawet kilkunastu tysięcy złotych. Strata takiego sprzętu to ogromny cios w finanse każdego rowerzysty, nie wspominając o tym, iż uniemożliwia dalsze uprawianie aktywności fizycznej. Jak możemy zadbać o swój portfel, nim dojdzie do kradzieży? Rozwiązaniem jest ubezpieczenie Casco, które chroni od finansowych następstw nie tylko kradzieży, ale także np. działań żywiołów naturalnych. Warto jednak pamiętać, iż towarzystwa ubezpieczeniowe mają swoje warunki - jednym z nich jest wiek roweru. Im nowszy, tym suma ubezpieczenia Casco będzie bliższa 100% wartości roweru. W przypadku rowerów starszych niż 5 lat TU rzadko zgadzają się na podpisanie umowy. Aby jednak skorzystać z Casco, musimy pamiętać, że:
- nasz rower musi być poprawnie zabezpieczony przed kradzieżą. Jeśli tego nie dopilnujemy i np. zostawimy go bez zapięcia w ogólnodostępnym miejscu, ubezpieczyciel może nie uznać szkody,
- kradzież roweru musimy zgłosić natychmiast policji. Dzięki temu uzyskamy potwierdzenie faktu, które jest niezbędne do uzyskania odszkodowania. Zwłoka przy tej formalności (np. zgłoszenie kradzieży po kilku dniach) również może sprawić, iż firma ubezpieczeniowa nie uzna naszych roszczeń.
Ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków dla rowerzysty
Kolejnym produktem, który powinien zainteresować każdego rowerzystę, jest NNW. Na czym polega to ubezpieczenie? Jak sama nazwa wskazuje, jest to ochrona przed następstwami niespodziewanych wydarzeń. Innymi słowy, towarzystwo ubezpieczeniowe zobowiązuje się do wypłaty określonej sumy (lub jej procentu), jeśli rowerzysta ulegnie wypadkowi i w konsekwencji dozna trwałego uszczerbku na zdrowiu. Nie ma wówczas znaczenia, kto spowodował wypadek - ubezpieczyciel bierze pod uwagę skutek zdarzenia. To świetne rozwiązanie dla rowerzystów, którzy często podróżują w mieście, gdzie panuje większy ruch i o wypadek czy nieostrożność nietrudno.
Jesteś rowerzystą i szukasz taniego, ale szerokiego ubezpieczenia w Lublinie? Zgłoś się do biura Eurofinance. Pomożemy wybrać najkorzystniejsze rozwiązanie, dzięki czemu nie będziesz narażony na poważne straty finansowe w związku ze zdarzeniami na drodze.