Pełna wersja

14 dni urlopu dla samozatrudnionych - jak go obliczyć?

2021-07-17 16:36

Coraz częściej popularniejszą formą zatrudnienia jest samozatrudnienie. Kiedy chcemy prowadzić swoją firmę na własną rękę bez zatrudnienia w niej pracowników, ta forma pracy jest jak najbardziej opłacalna, w szczególności, jeżeli chcemy zawierać wyłącznie umowy typu B2B z kontrahentami. Samozatrudnione osoby mogą indywidualnie decydować na przykład o rozwijaniu swojej działalności, a także pracować, gdzie chcą i ustalać sobie terminy zajęć według siebie, płacić podatek co 3 kwartały. Wadą tego typu zatrudnienia jest brak płatnych urlopów 20, 26-dniowych czy też płatnych zwolnień. Czy osoba samozatrudniona może liczyć na jakikolwiek urlop?

Ile dni urlopu należy się samozatrudnionej osobie?

Samozatrudnienie to przede wszystkim wykonywania danej pracy we własnym zakresie, w swoim imieniu. Osoba taka ma swoją własną działalność gospodarczą i posiada wpis do CEIDG. Pracuje, wykonując w ten sposób dane usługi dla kontrahenta, firmy. Od nowego roku na podstawie poselskiego projektu najprawdopodobniej wejdzie w życie ustawa, która będzie gwarantowała pracownikowi działającemu na własny rachunek i mającego własną firmę możliwość podjęcia płatnego urlopu 14-dniowego nieprzerwanego. Jeżeli do Kodeksu prawa zostanie wprowadzone takie rozwiązanie to nie wyłączy ono możliwości także ustalenia w danych umowach większego wymiaru dni wolnych od pracy. Wprowadzenie urlopu 14-dniowego będzie również wiązało się z zawieszeniem na ten czas działalności gospodarczej. Takie osoby nie utracą prawa statusu przedsiębiorcy.

Aplikacje przeznaczone do przetwarzania i gromadzenia dokumentów firmowych

Wniosek o urlop wypoczynkowy na Inewi pozwala na darmowe jego pobranie oraz importowanie go do systemu online. Może posłużyć jako przykład uzupełniania wniosku urlopowego lub tez być formularzem o staranie się o urlop wypoczynkowego przez danego pracownika w firmie. Tego rodzaju dokumenty mogą być też przechowywane w programach online. Aplikacje pozwalają na eksportowanie tego rodzaju plików do innych systemów w danym przedsiębiorstwie. Istnieje również zdalna możliwość zalogowania się do aplikacji i uzupełnienia takiego wniosku.

Karta urlopowa - czym jest i co musi zawierać? karta urlopowa to dokument nieobowiązkowy, który jest stosowany do potwierdzenia zawarcia urlopu wypoczynkowego. W zależności o danej firmy może on zostać tam wprowadzony do obiegu dokumentów i stać się głównym wzorem o ubieganie się oraz o korzystanie z urlopu wypoczynkowego. Karta urlopowa przede wszystkim musi uwzględniać takie dane jak imię, nazwisko danego pracownika wybierającego się na urlop, jego stanowisko pracy, wykorzystany urlop, wymiar urlopu w danym roku kalendarzowym, dane firmy, datę i miejsce sporządzenia dokumentu. Tego typu dokumenty jak już zostało wyżej wspomniane można prowadzić w systemach online. Umożliwi to bezpieczne oraz szybkie przesyłanie danych pomiędzy systemami księgowymi, kadrowymi handlowymi, a także pozwoli na szybkie obliczanie urlopów, wynagrodzeń oraz rejestracje czasu pracy z wbudowanym graficznie kalendarzem. Dane będę więc przetwarzane w usłudze chmurowej z wykorzystaniem najnowszych zabezpieczeń i technologii.

Samozatrudnienie już wkrótce może wiązać się z uzyskaniem prawa do 14-dniowego urlopu wypoczynkowego. Ten rodzaj dokumentu będzie można z pewnością przechowywać oraz wykorzystywać do planowania urlopów za pomocą nowoczesnych systemów online jak na przykład Inewi, które z roku na rok zyskują coraz to większą popularność. Warto poznać ten rodzaj oprogramowania i wdrożyć go do swojej firmy.

Red.