Pełna wersja

W jaki sposób czytać i omawiać lektury?

2021-08-05 10:04

Czytanie lektur szkolnych na lekcje języka polskiego jest prawdziwą zmorą niejednego ucznia. W końcu niejednokrotnie są one wielokartkowymi księgami, napisanymi nieużywanym już, pełnym archaizmów językiem. Dodatkowo wiele z nich zawiera długie nużące opisy lub niedorzeczne wydarzenia. Przez to przeczytanie ich "od deski do deski" staje się prawdziwym wyzwaniem, tak samo jak zapamiętanie każdego elementu. Wciąż jednak ich znajomości, niekiedy bardzo szczegółowej, wymaga się nie tylko na szkolnych sprawdzianach, ale również na kończącej liceum maturze. Jest to powód, dla którego należy wiedzieć, w jaki sposób nie tylko czytać, ale także omawiać poszczególne lektury, żeby ich odbiór był co najmniej trochę mniej skomplikowany. Jak skorzystać przy tym z dlaucznia.pl oraz jak samodzielnie pracować z daną książką?

Kiedy warto sięgnąć po opracowania?

Wielokrotnie w trakcie edukacji zdarza się natrafić na taką lekturę, którą naprawdę trudno w pełni pojąć. Może to utrudniać nie tylko język, skomplikowana fabuła, ale również bogata symbolika. Wówczas nawet najdokładniejsze czytanie w pełnym skupieniu nie przynosi oczekiwanych efektów. Jest to moment, w którym warto sięgnąć po opracowanie ze sprawdzonego źródła, na przykład z platformy dlaucznia.pl. W tego typu materiałach można znaleźć niezwykle cenne wskazówki dotyczące tego, jak czytać daną książkę i do czego w trakcie jej czytania przywiązywać największą uwagę. Opisy konkretnej epoki, jej realiów oraz najważniejszych wydarzeń znacznie poprawiają odbiór całości. Pomocna jest w tym tak biografia autora, ułatwiająca zrozumieć, w jakich okoliczności i pod wpływem jakich emocji mógł on stworzyć dzieło będące teraz lekturą.

Praca własna z tekstem

Każdą książkę, a w szczególności lekturę należy nie tylko przeczytać, ale przede wszystkim dobrze zrozumieć. Trzeba zatem przyłożyć znacznie więcej niż zazwyczaj uwagi oraz poświęcić dodatkowy czas na to, żeby popracować razem z tekstem. Po raz kolejny dobrze jest wykorzystać do tego opracowania z dlaucznia.pl i przeglądać je na bieżąco wraz z przerzucanymi stronami książki. Dodatkowym pomysłem, który pomoże wczuć się w epokę oraz zapamiętać przekazywane informacje, jest skorzystanie ze zdjęć. Można sprawdzać, jak w tamtych czasach wyglądały miejsca akcji, bohaterowie i ich ubrania oraz mieszkania. Poza tym warto notować sobie kluczowe informacje na niewielkich karteczkach i umieszczać je przy danym fragmencie, dzięki czemu w trakcie omawiania treści na lekcji dużo łatwiej będzie do nich wrócić.

Jak przygotować się do sprawdzianu z lektury?

Każdego ucznia po zakończeniu czytania oraz omawiania lektury szkolnej czeka napisanie i zaliczenie sprawdzianu z jej treści. Dlatego właśnie należy się z niej dobrze przygotować. Jednak jak to zrobić? Jednym z lepszych rozwiązań może okazać się powrócenie do umieszczonych w książce karteczek oraz czytanie ich wraz z fragmentem, którego dotyczą. W zależności od tego, ile się pamięta, można wybrać jeden ze sposobów opracowania treści umieszczonych na dlaucznia.pl. Poprzez wykorzystanie platformy można również sprawdzić swoją wiedzę poprzez quiz, co ułatwi przygotowania i wskaże te obszary, z których należy się przygotować lepiej. Najgorszym przeciwnikiem mózgu każdego z nas jest nuda, dlatego powtórki dobrze jest urozmaicać dodatkowymi materiałami, które go pobudzą i poprawią przyswajanie informacji.

Red.