Pełna wersja

Tatuaż - Jak wybrać wzór i przygotować się do tatuowania?

2021-08-17 11:03

Dziś tatuaże są popularnym sposobem na wyrażenie swojego stylu i osobowości. Jeśli zastanawiasz się nad pierwszym tatuażem, musisz się odpowiednio przygotować. Warto wiedzieć na co zwrócić uwagę podczas poszukiwania salonu, a także wybrać wzór, którego nie będziesz żałować. Jak przygotować się do zabiegu, by uniknąć przykrych niespodzianek?

O czym warto pamiętać przed wykonaniem tatuażu?

Tatuaż w większości przypadków zostaje z człowiekiem na całe życie. Dlatego zdecyduj się na niego wtedy, kiedy masz pewność, że wybrałeś wzór idealny dla siebie. Korzystaj z usług profesjonalnych salonów - możesz kierować się opiniami zadowolonych znajomych lub poszukać informacji w Internecie. Pamiętaj także, że natężenie bólu podczas tatuowania może się różnić w zależności od miejsca - zastanów się, ile jesteś w stanie znieść.

Jak wybrać wzór tatuażu?

Po pierwsze, nie dawaj się ponosić chwilowym modom ani nie ulegaj presji znajomych - to Ty będziesz nosić tatuaż do końca życia, więc zdaj się na swój gust. Zastanów się, czy ma on być jedynie ozdobą, czy symbolizować coś szczególnego. W drugim przypadku dobrze jest znaleźć salon, który wykona robotę w przemyślany sposób. Aby wybrać odpowiedniego tatuażystę, zapoznaj się z pracami różnych osób w Internecie. Dzięki temu przemyślisz, jaki styl Ci odpowiada. Dobrze, by klienci zamieszczali fotografie tatuaży jakiś czas po ich wykonaniu - to pozwoli zobaczyć, czy nic się z nimi nie dzieje wraz z upływem czasu. Jeśli znajdziesz idealny salon, który jednak jest dość mocno oddalony od Twojego domu - zdecyduj się na niego, to tylko jednorazowa konieczność podróży, a satysfakcja zostanie z Tobą na długo. Jeśli chodzi o kolor tatuażu, pamiętaj, że niektóre są bardziej podatne na blaknięcie. Mowa m.in. o żółci czy różu. Najtrwalszy jest oczywiście czarny tusz. Najbezpieczniejsze pod względem składu są tusze niebieskie i zielone.

Jak wybrać miejsce na tatuaż?

Przede wszystkim nie decyduj się na tatuaż w miejscu, w którym masz znamiona. Uniemożliwia to śledzenie zmian chorobowych. Kobiety planujące dzieci nie powinny się decydować na tatuowanie dolnej części pleców. Podczas porodu często stosuje się znieczulenie, które należy zaaplikować w okolicę rdzenia kręgowego. Cząsteczki metalu z tuszu mogą osiąść na igle i uszkodzić układ nerwowy. Niezbyt dobrymi miejscami są też brzuch i pośladki, ponieważ tatuaż za kilka lat może zmienić swój kształt, a także ramiona, gdyż może wyblaknąć pod wpływem słońca. Jeśli chodzi o najboleśniejsze miejsca na tatuaż, są to takie, w których jest mało mięśni i tłuszczu - szyja, kostki, żebra i palce.

Jak przygotować się do robienia tatuażu?

W dniu robienia tatuażu dobrze jest być wyspanym, gdyż wtedy podnosi się próg bólu. Należy się wykąpać, by uniknąć ryzyka infekcji. Pomocne może być zjedzenie pożywnego śniadania, ponieważ większa ilość energii zapobiegnie omdleniu. Profilaktyczne wzięcie aspiryny lub spożywanie alkoholu nie są najlepszymi pomysłami - te substancje zaburzają proces krzepnięcia krwi. Zwróć uwagę na to, czy igła do tatuowania jest jednorazowa i czysta. Jeśli rury nie są jednorazowe, powinny być wyjęte ze sterylnych opakowań. Osoba wykonująca zabieg musi zmieniać rękawiczki po każdym oderwaniu się od pracy. Pamiętaj także o tym, na jakie koszty się przygotować. Za niewielki tatuaż możesz zapłacić nawet mniej niż 200 zł, natomiast wykonanie całego rękawa to już wydatek rzędu 2000-5000 zł.

Po wykonaniu tatuażu

Bezpośrednio po pracy tatuażysta przemyje krwawiące miejsce, posmaruje maścią i przykryje folią. Folia musi zostać na skórze od 4 do 6 godzin. Przez następne dwa dni należy zmieniać ją co kilka godzin. Świeży tatuaż myj wodą z szarym mydłem i smaruj bepantenem lub specjalnym kremem do tatuaży. Po wchłonięciu zaklej z powrotem folią. Po upływie dwóch dni do skóry trzeba dopuścić powietrze, które przyspieszy gojenie. Ból i swędzenie utrzymujące się do dwóch tygodni są normalne, natomiast opuchlizna lub ropień świadczą o zakażeniu i muszą zostać obejrzane przez lekarza. Przez miesiąc należy wstrzymać się z wizytami na basenie, siłowni i w solarium, a także unikać wystawiania skóry na promienie słoneczne.

Red.