Pełna wersja

Leczenie alkoholizmu - co warto wiedzieć o uzależnieniu od alkoholu

2021-08-21 09:47

Picie alkoholu to najczęściej nieodłączny element spotkań towarzyskich. Z tego powodu nadużywanie alkoholu nie zawsze od razu łączone jest z uzależnieniem. Istnieją jednak znaki, które mogą świadczyć o pojawieniu się choroby alkoholowej. Dowiedz się, jak rozpoznać problem z uzależnieniem u siebie lub swoich bliskich, a także na czym polega leczenie alkoholizmu.

1. Leczenie alkoholizmu - jak przebiega?

2. Choroba alkoholowa - jak rozpoznać?

3. Głód alkoholowy - objawy

4. Terapia uzależnień alkoholowych - od czego zacząć leczenie uzależnienia?

Leczenie alkoholizmu - jak przebiega?

Podstawowe metody leczenia alkoholizmu to spotkania terapeutyczne, które mogą odbywać się z ośrodku zamkniętym lub ambulatoryjnie. Do terapii można włączyć również leki.

Aby zacząć leczenie alkoholizmu, konieczne jednak rozpoznanie problemu. Większość chorych nie zdaje sobie sprawy ze swojego uzależnienia lub nie chcą się przyznać do choroby. Z tego powodu najczęściej niepokojące sygnały, które mogą świadczyć o alkoholizmie, są rozpoznawane przez otoczenie chorego.

Choroba alkoholowa - jak rozpoznać?

Nie zawsze fakt, że bliska osoba ma problem z nadmiernym spożyciem alkoholu jest jasne dla otoczenia. Często pierwsze sygnały wskazujące na alkoholizm są niezauważalne. Tym bardziej, że picie alkoholu jest w Polsce kulturowo akceptowane. O powstanie uzależnienia może świadczyć jednak nadmierna koncentracja na piciu. Chory, nawet kiedy wykonuje inne czynności, często wraca myślami i słowami do alkoholu. W efekcie dochodzi do zaniedbania innych sfer życia, zainteresowań, pracy, relacji rodzinnych i przyjacielskich.

O uzależnieniu od alkoholu może świadczyć także stosowanie alkoholu jako sposobu na rozluźnienie w stresujących sytuacjach. Na początku choroby zwiększa się także tolerancja na środki procentowe

Objawem alkoholizmu jest także występowanie zespołu abstynencyjnego i głodu alkoholowego.

Głód alkoholowy - objawy

Głód alkoholowy to zespół objawów, które występują w następstwie odstawienia alkoholu. Zalicza się do nich zarówno objawy fizyczne, jak i psychiczne. Jeżeli osoba chora nie piję alkoholu, czuje zazwyczaj duży dyskomfort połączony z lękiem, zaburzeniami koncentracji, poczucia osłabienia i braku energii.

Objawy zespołu abstynencyjnego to natomiast m.in. innymi zaburzenia akcji serca, drżenie rąk, nudności, wymioty, nadpobudliwość.

Terapia uzależnień alkoholowych - od czego zacząć leczenie uzależnienia?

Pierwszy krok to rozpoznanie problemu u chorego. Najczęściej, aby rozpocząć leczenie alkoholizmu, konieczne jest także odtruwanie organizmu.

...............................................................

SKUTECZNA PROMOCJA STGRON WWW FIRM W INTERNECIE

Red.