Pełna wersja

Turniej rycerski - żywa historia!

2021-08-28 10:03

Wszystkich, którzy interesują się historią i fascynują się średniowiecznymi zwyczajami, z pewnością spodoba się tradycja odtwarzania turniejów rycerskich. Co roku, na placu rycerskich turniejów ma miejsce zapierający dech w piersi spektakl, który cieszy się ogromnym zainteresowaniem nie tylko wśród dorosłych, ale również dzieci. Na czym polegały dawne turnieje rycerskie? Jak wyglądają one dzisiaj?

Ważny element naszej kultury!

Warto jednak wiedzieć, na czym w ogóle turnieje rycerskie polegały i dlaczego były tak ważnym elementem średniowiecza i jego kultury. Otóż, turnieje były formą zawodów i sprawdzania umiejętności rycerza. Polegały na prowadzeniu walki według ściśle określonych zasad, a rozgrywane były często na dworach królewskich i książęcych. We Włoszech popularne jednak były turnieje w miastach. Istniało kilka rodzajów turniejów rycerskich, ale każdy był równie emocjonujący zarówno dla rycerzy, jak i oglądającej ich publiki.

Zresztą chyba z nas wie jak wygląda pojedynek estor ( tjost ), który to polega na walce dwóch rycerzy na koniach przy użyciu kopii, a gdy te się skruszą - do gry wchodzi broń ręczną.

Z czasem turnieje takie stały się częścią rozrywki, rosła liczba kostiumów i fantastycznych scenografii - czasami rycerze występowali w przebraniach Króla Artura i jego towarzyszy. Na widowni zaczęły pojawiać się również damy. Ostrą broń zastępowały miecze bezpieczne, np. z wielorybiego fiszbinu, dzięki czemu w turniejowych szrankach stawało coraz więcej śmiałków. Innymi słowy - na turniejach rycerskich pojawiało się coraz więcej osób.

Historia na nowo - możesz być jej częścią!

Polska to kraj wspaniałej historii, jak również wielu zabytków jak zamki, które potrafią zabrać nas w czasie, niejako poczuć zamierzchłe czasy, dlatego są tak ciekawe i warto je zobaczyć. Na wielu z takich zamków co roku organizowane są turnieje rycerskie, pokazy szermierki, walki na miecze i kopie a na polach bitew ścierają się różne amie pojawiające się w królestwie polskim. Są to wspaniałe widowiska i konkurencje, w których mogą brać udział również najmłodsi. Każdy może się poczuć jak prawdziwy rycerz! Przy takich pokazach zachowane są wszelkie formy bezpieczeństwa. Turnieje rycerskie w Gniewie przeniosą cię w inny wymiar, kolorowe chorągwie, stare zbroje to wspaniała zabawa dla każdego. Odwiedzając https://www.zamek-gniew.pl/blog/turnieje-i-pokazy-rycerskie-na-zamku-w-gniewie, ty również możesz spisać historię na nowo i poczuć potęgę starych twierdzy rycerskich, siedziby królów, starostów i polskich hetmanów. Średniowieczne obyczaje i duch walki, pojawia się co roku na zamku w Gniewie, ty też możesz być tego częścią, odwiedzając nasz zamek.

Red.