Pełna wersja

Jak zyskać uwagę uczniów podczas lekcji?

2021-09-05 10:39

Podstawową misją każdego nauczyciela, pedagoga jest przekazywanie treści edukacyjnych uczniom, tak aby był on przez nich zrozumiały i zapamiętany. Nawet najbardziej ciekawy temat zajęć, przekazany w nieodpowiedni sposób będzie klęską, bo nie przyniesie żadnych efektów. Uczniowie nic z niego nie zapamiętają, a tym bardziej nie będą chcieli poszerzać wiedzy z tego zakresu. Działa to też w drugą stronę - nawet jak zagadnienie jest nudne, odpowiedni sposób prowadzenia zajęć sprawi, że zostanie to z dzieciakami na dłużej. Wszystko jest w rękach nauczyciela, bo pomimo narzuconego programu i podręczników, to on decyduje jak dane zajęcia będą przebiegać. Nie jest to łatwa sztuka, ale możliwa do osiągnięcia. Podpowiadamy jak zyskać uwagę uczniów.

Postawmy na obraz

Już od najmłodszych lat, nasi najmłodsi poznają otaczający nas świat za pomocą zmysłów. Kluczową rolę w tej kwestii odgrywa wzrok, który przekłada się później na efektywną naukę. Wykorzystajmy to! Lekcja, która angażuje narząd wzroku pobudza wyobraźnię, ułatwia zapamiętywanie, a także wspomaga logiczne myślenie. I to wcale nie chodzi o czytanie tekstów w podręcznikach. Nauczyciel powinien wykorzystać w tym celu kolorowe pisaki i kredy. Bardzo pomocne podczas prowadzenia zajęć są rysowane przez pedagoga rysunki na tablicy, mapy myśli. Jest to ciekawsze, więc dużo łatwiej zapada nam w pamięć. Równie dobrym pomysłem jest wykorzystywanie zdjęć, filmów i animacji, wyświetlanych na ekranie. Będzie to miłe i pożyteczne urozmaicenie zajęć.

W świecie dźwięków

Każdy z nas jest inny i ma inne predyspozycje do zapamiętywania. Na niektóre osoby lepiej zadziałają wrażenia wizualne, a inni więcej wyniosą z materiałów audio. Słuch jest bardzo ważny podczas nauki, ponieważ dźwięki stanowią dużą część naszego życia. Niektórzy uczą się przy muzyce, czytając podręcznik, inni korzystają z edukacyjnych audiobooków, a jeszcze inni tworzą śmieszne rymowanki z treści trudnych do zapamiętania. Każda z tych metod jest wskazana, jeśli zauważamy pozytywne efekty. Muzyka bardzo sprzyja nauce, jak i całemu naszemu rozwojowi. Nie bez powodu w klasach przedszkolnych organizowane są zajęcia z rytmiki, a późniejszych z muzyki. Zostawmy na chwilę podręczniki i skorzystajmy podczas zajęć z magnetofonu, próbek dźwiękowych i radia.

Nauka poprzez ruch

Kluczem do idealnej nauki jest różnorodność. Nie możemy ograniczać się do jednej metody przyswajania materiału, bo ta prędzej czy później nam się znudzi. Jeśli chodzi o ruch to pierwszą rzeczą jaką może zrobić nauczyciel to są zacząć wykorzystywać ruch. Przekaz wzmocniony odpowiednią mimiką, a także gestami będzie bardziej czytelny, a równocześnie ciekawe. Jednak warto również angażować w zajęcia całą grupę, dlatego stawiajmy na zabawy ruchowe, scenki tematyczne, a także kalambury. Świetnym pomysłem będzie również przeprowadzanie doświadczeń, a także konstruowanie różnego typu rzeczy. Wspaniale będzie wykonać rzeczy praktyczne, o których wcześniej uczniowie przeczytali w podręczniku. Na pewno bardziej się przyłożą do zrozumienia treści.

Red.