W drugiej połowie października w Nowym Sączu odbyła się Gala wręczenia decyzji Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu o wpisie na Krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego oraz do Krajowego rejestru dobrych praktyk na rzecz ochrony niematerialnego dziedzictwa kulturowego.
Podczas tegorocznej Gali uhonorowane zostały zjawiska, które w latach 2019-2021 zostały wpisane na Krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Nowych wpisów jest aż 20, wśród nich znalazł się zwyczaj dunajowania w Łukowej i okolicach.
Decyzję Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu o wpisie dunajowania w Łukowej i okolicach odebrała dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Łukowej Wiesława Kubów i w imieniu dunajników Daniel Ferenc.
Zwyczaj dunajowania został wpisany na Krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego na na mocy decyzji z 5 listopada ubiegłego roku. Jest to pierwszy zwyczaj, który został wpisany do rejestru z województwa lubelskiego. Obecnie na Liście, którą prowadzi Minister Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu we współpracy z Narodowym Instytutem Dziedzictwa, znajduje się 49 wpisów. Lista ma charakter informacyjny i zawiera opis zamieszczonych na niej zjawisk, ich rys historyczny, informacje o miejscu występowania i znaczeniu dla kultywujących je społeczności.
fot. Piotr Droździk | małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu